sistem za vucenje prasine

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

sistem za vucenje prasine

Post by momirz »

Na ovom video linku:

https://www.youtube.com/watch?v=3J6s1o6RNNk&t=274s

Covek pravi malu kutiju sa odsisivacem prasine. Nesto tog tipa bi mi leglo kao dusa.
Oko 17tog minuta montira da kazem usisivac.
Zna li neko ima li tako nesto kod nas i kako se zove.
Moze i slicno samo da bude relativno kompaktno kao ono na linku.
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 179
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

Nije za prašinu nego isparenja. Verovatno ,otor za neki aspirator.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

ma ne znam sta je ali ... :)

U prostoriji kojoj radim imam otvor za dimnjak a kad radim figure pola ide rucno pola sa raznim sortama glodala za biax.
Ova poslednja prave prasinu da u sadasnjoj situaciji ne mogu da radim vec da cekam da moze da se radi napolju.
Ovaj na videu bi pasovao odlicno.
Omogucila bi da se zabavljam sve vreme do proleca.
PS
I svake sledece godine.
Last edited by momirz on 13 Dec 2020 15:38, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Imas dve opcije. Jedna je da napravis kombinaciju drske od sajle bijaksda i usisnog creva, pa tako odvodis prasinu odmah gde je napravis. Ovo bi lepo radilo i sa usisvacem. Poigledaj Kirjes resenje, na tako nesto mislim, no posto ne znam koji biax koristis, moze da se desi da sa glodalima prasina ima vecu energiju, i teza je pa ce ovo teze da je skupi.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GBcXqwvHhlk[/youtube]

Druga opcija je sto sa otprasivanjem na dole, kroz povrsinu. Napravis gornju povrsinu od letvica sa malim medjurazmakom, postavis bocno opdsis od otprasivaca, i to je otprilike to.

Dodatno, drasticno pomazu preciscivaci vazduha sa HEPA filterom, koji uvlace vazduh iz radionice preciste ga i varacaju nazad. Postavis iznad mesta gde radis i pevas.

Stoji mi jedno parce kanala za ventilaciju, sa motorom, samo treba da napravim kuciste za filtere i postavim.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Probao sam nesto slicno. Problem je sto povremeno ali relativo cesto, moras da usisas pored. Jednostavno ne pokupi sve a ako duze radis to pocne svuda da ide. Navikao sam se da mora da se cisti redovno ali bi da svedem na plafon jednom u dva sata.
Sva resenja za Power Carwing koja su mui preporucili su tipa kao sto je ovaj japanac napravio samo veca fiksna i vezana ili za prozor (sto kod mene ne moze) ili za profi sistem za odvlacenje.

Nemam mesta ni mogucnosti za tako nesto.

Inace koristim sad vecinom da nazovem karbidne rotirajuce turpije prihvat je 6mm (1/4) ili 3 mm.

Jedan je prokson DC drugi nesto moje iz elektronike (sto je blasfemija da se ovde koristi makar po tome koliko je kostalo) trece ko zna koji po redu biaks 220v.

Ovo na JAP videu mi je delovalo interesantno jer bi mi se uklopili kao bombona.

O Kirjesu sam vec mislio iz drugih razloga ako nista znacila boi mi masina sa dva futera,
i ajde kad smo tu da pitam. Predpostavljam da nisu konusni iz mog veoma uskog prepoznavanja masinstva.
Moraju li onda kao sto trenutno mislim da budu kontra navoji za levi i desni futer.

Jos prostije ima li kod nas da se kupi masina sa dva futera?

Imam nacina da uvezem ali u ovo ludo vreme to koristim savim drugacije.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nisam kod nas vidjao masinu sa dva futera.

Sto se tice pravljenja, konusni najverovatnije nisu, zbog rada sa sajlom. To moze relativno prosto da se resi, tako sto se izbusi dno futera i postavi mali zavrtanj, koji specava da kponus sklizne. Tako rade i prihvati konusnih alata na masinskim glodalicama, u prenesenom smislu. Tako da ostaje prica levi desnio, ili oba ista, a onda kroz taban futera sraf, sa kontranavojem, koji sprecava odrvtanje, kao kod ovih rucnih busilica koje mogu levo desno. Sve mi se cini da je to mnogo prostije resenje za izvodjenje kod nas, gde ces futer sa levim navojem naci ali nikad.

I meni se Krijes cini kao korisna alatka, no nekako ga stalno preskacem. Jedno dva puta sam bio gotov da narucim. No, ima vremena, sledeca godina dolazi. Glkedao sam i druga resenja za neke biaxe, recimo da uzmem Womaxovu ceonu glodalicu i sajlu, ali sta god sam smisljao, dok iskompletiram sistem sa osgovarajucom sajlom, i slicnim kerefekama dodjem do toga da mi je jeftinije da kupik Kirjes set.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nego, nazad na skupljanje prasine. Sta god koristio uz samu masinu, nikad ne skupi svu prasinu. Ima je cak i kada radim sa rucnim alatima, ne toliko, ali je opet ima.

Ideja mi je da napravim ovakvu napravu, posto ide ispod plafona, ne zauzima prostor tamo gde mi je kritican.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Rv0R4x5Rb9M[/youtube]

IMam parce kanala, sa ugradjenim ventilatorom, ostaje samo da napravim ispred njega sanduk za filtere. Mozda cu to i da uradim za novogodisnje praznike.
User avatar
urosn
Precizni šegrt
Posts: 95
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Post by urosn »

Posto moram praviti sistem za preciscavanje vazduha, nesto kao sto je Matthias napravio potreban mi je HEPA panelni filter. Trazim nekolko dana po internetu ali ne uspevam nista kod nas da nadjem. Znate li gde mogu pronaci? Moze i neki drugi ukoliko nema HEPA, bitno je samo da je kvalitetan.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pisali smo prilicno na forumu o tome, potrazi "hepa".
Jedno mesto gde znam da imaju filtere je Belt company u Zemunu.
kakvi su, posto su... nemam pojma, samo sam kod njih nabavljao neke druge stvari, pa sam natrcao i na ovo:
http://www.belt.co.rs/index.php?page_id=483&lang=srpski
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Da li se prociscava vazduh u prostoriji ili od nekih masinerija
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
urosn
Precizni šegrt
Posts: 95
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Post by urosn »

Налазио сам да се писало, али нисам успео да нађем да је написано где тачно. Потребно је за пречишћавање радионице.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Odvođenje prašine je najpoželjnije na samom izvoru iste. Sva naknadno je samo zamazivanje sopstvene psihe (da ne budu prašnjave police, stolovi, ...) a pluća su već popila stanovitu količinu.
Više puta sam pominjao: http://billpentz.com/woodworking/woodworking.php
Treba sa pažnjom pročitati.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Moj ciklon za usisavanje prasine od secenja univera i mdf ima elemenata sa ovog sajta....

Vrlo koristan i poucan tekst sa brdo saveta...

p.s. moji filteri su (nisam 100%siguran)5 ili 10 mikrona,msm koji god da su od ta dva savrseno prociscavaju usisanu materiju.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nevolja je sto jednostavno nije moguce skupiti svu piljevinu na mestu nastanka.
Negde to moze mnogo bolje, negde mnogo losije.
Kod abrihtera i dihta, mozes da pokupis maltene sve.
Kod trakaste brusilice... jako veliki deo zavrsi u vazduhu okolo, koliko god da ti je dobar sistem za usisavanje.

Da... pluca su vec popila deo, ali ako uklonis deo, popice ih manje.
Sto bi rekli nije isto litar piva i dve gajbe piva :)
Post Reply