Fleke (mrlje) na stolu

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Fleke (mrlje) na stolu

Post by 78L05 »

Pozdrav svima,

Imam ploču stola od hrasta dobivenu tehnikom širinskog lijepljenja uskih dasaka.
Obrada je išla: nakon hoblanja i lijepljenja brušenje najprije 80, pa 120, pa 180 i na kraju 240 granulacija papira.
Između dvije različite granulacije brusnog papira sam vodom vlažio ploču da se skine prašina i podignu dlačice.
Kad sam konačno prebrusio sa 240 papirom, površina je bila jako glatka i lijepa za vidjeti. Tada sam pristupio uljenju.
Uljio sam ploču sa OMAS uljem u nijansi (nekoj tamnijoj).
Postupio sam kao inače (kada je sve dobro ispadalo), nanio ulje po ploči i mikrofibra krpicom razmazivao i na kraju obrisao sve viškove ulja.
Nijansa je lijepa, zadovoljavajuće tamna, međutim, lokalno (ponegdje) se vide fleke (mrlje) koje su tamnije. Nema pravila gdje se one pojavljuju.
Znam da je problem u brušenju i da su negdje lokalno ostale vjerojatno "brazgotine" pa ulje ondje ulazi dublje i to ostaje tamnije na kraju na cijeloj tabli.
Toga nema previše, ali htio bih da bude savršeno.
Pada mi na pamet da sada dok je stol nauljen prebrusim mjesta gdje su te fleke (nekoliko komada), dobro otprašim sve i nauljim ponovno.
Raspolažem sa tračnom, vibracijskom, ekscentarskom i trokut brusilicom (šlajfericom) i svim granulacijama papira.
Å to vi mislite, kako biste vi to riješili?

Hvala svima!
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Nemoj, dobiti ćeš još gore fleke. Relativno svježe nauljenu plohu je koma brusiti. Pričekaj neko vrijeme pa naulji ponovno.
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Mogu ja pričekati neko vrijeme pa nauljiti ponovno, ali koji će to problem riješiti?
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

meni se javlja da ako parcijalno obrusis, i ponovo nauljis, imas dobre sanse da opet bude nejednako.
regularan tip skroz
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Sta je to OMAS ulje (link?) Koliko se vec susilo?
Moze li foto koji ima deo gde je i mrlja i normalna boja jedna dalja jedna sto blize. Ako je skoro naneto pozuri sa odgovorom jer je lakse skidanje.
Last edited by momirz on 09 Nov 2020 13:51, edited 1 time in total.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

78L05 wrote:Mogu ja pričekati neko vrijeme pa nauljiti ponovno, ali koji će to problem riješiti?
Fleke će se manje vidjeti. Svako dodatno uljenje će razliku ćiniti manjom. Meni se čini da nije do nejednakog brušenja, prije će biti do nejednakog sušenja prije brušenja. Znaju ostati duboke fleke na pozicijama razdjelnih letvica, na primjer. Ostaci piljevine na daskama će također ostaviti fleku nakon sušenja. Daj nam sliku...
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ako nije polimerizovalo skroz mozes da skines nekim dobrim odmascivacem za kuhinju.
Pre onima koje koriste restorani nego za kucnu upotrebu.
Sveze ulje skida dobar nitro razredjuvac ili cist aceton jos bolje.

E sad zavisi kako je boja dodata u ulje,

Nekad moze moze samo smirglanje. Ili Izbeljivanje pa smirglanje.

Izbeljivanje ide sa 20% NaOH prvi sloj pa 30% H2O2 (vodonik peroksid) 2-3 minuta iza toga.
Ovo dobro IZBELI drvo tako da za vracanje na staro mora i smirglanje no pre toga...

Skidanje OBAVEZNO sa puno pranja sto cistijom vodom
Pa sircetna kiselina (razredjena esencija iz prodavnice kako je ovde zovu do 5%) da neutralise Zaostalu NaOH
Sve dok peni, pa opet voda
Pa soda bikarbona da neutralise sircetnu.
Pa opet voda
Pa susenje
Pa smirglanje do prvobitne boje.

Ovako ja vracam u prvobitno stanje kad vredi toliki rad.
Last edited by momirz on 10 Nov 2020 15:48, edited 1 time in total.
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Pozdrav, nažalost nisam u mogućnosti slikati stol, daleko je od mene. Tek ću za koji dan doći do njega.
Gotovo sam siguran da sam pogriješio u brušenju, da sam de-facto iskopao male rupice na površini koje su sada dobile dublje ulje i tamnije su.
Napisao sam s kojim alatom raspolažem, koja mi je po vama najbolja taktika za obrusiti to ponovno?
Mislio sam uzeti vibracijsku (sa četvrtastom papučicom) i ići gore-dolje u smjeru godova, s tim da kad dođem do kraja ne skrećem popreko po lamelama nego idem ispočetka. Mislim - kako bih što više izbjegao brušenje u smjeru koje nije smjer goda. Ja vjerujem da ću ja time problem riješiti.
Post Reply