Izrada Stolice-Fotelje

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Izrada Stolice-Fotelje

Post by borism25 »

Ide laganini zima i malo je vrijeme da za sebe nesto napravim. Imam u dnevnoj sobi fotelju koja je stara preko 30 i kusur godina i odradila je svoje, vjerovatno cu je srediti ali bi si htio napraviti bar jos 2 kom ali totalno drugacije. Ono sto mi je oku zapelo su ove dvije verzije

Image Image

Trenutno me zanima koji od 3 nacina bi bio najbolji za spoj stolice s prednje strane, ostatak idem na cep i rupu posto nista drugo nemogu ni primjeniti. Koliko je dobar plivajuci spoj da je s jedne i druge strane rupa pa da se od dascice napravi cep.

Image Image Image Image Image
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Pa ove ti nisu neke ni jedna ni druga. ona tamnija je bolja. -evidentno je da onaj ko ju je pravio, nije ni jedne sekunde razmisljao o ergonomiji - i oosnovnoj (eventualno) nameni stolice/fotelje -a to je da neko malo spusti svoje umorne koskice, i odmori umorne muskulice (mislim na onu svetliju, skroz kockastu).
u tom smislu je prva bolja, jer ima one stanglice koje pridrzavaju ledja-jastuk. sedalni deo je blago nakosen ka nazad - tako da se guzica sliva ka naslonu (sto je tu i tamo kul), i sam naslon je pod malim uglom - sto je takodjer kul. - ova svetlija - idealna za nemce - sve u vinklu, sve kockasto, na coskove, nigde luk, nista sem pravog ugla :) -to sto cemo da se lomimo na njoj - nema veze - vazno da je u vinkli (forma vs sustina).
dakle, ako pravis vec za sebe, promeni/do-izmeni malo (eventualno) dizajn, prilagodi bas sebi.
za ovo drugo -nisam kompetentan, i ne volim da ikome dam neki savet (sta bih/kako bih eventualno ja nesto resio) - dok sam prvo nesto i ne uradim. (pa kazem -e tako i tako sam uradio, pa je dobro zbog toga i toga, ili - pa sam se zeznuo tu i tu). u svakom slucaju, srecno sa foteljama - meni je sta god si napravim po kuci (a skoro sve po kuci sam ili napravio, ili uradim i t.d. - bas uvek mnogo veci merak, nego kad odem i kupim gotovo.
Last edited by drBouz on 03 Nov 2020 18:05, edited 1 time in total.
regularan tip skroz
Post Reply