ekscentri

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
verz1711
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 31 Aug 2020 15:23
Location: Zagreb

ekscentri

Post by verz1711 »

Pozdrav svima,
molim vas za savijet jedan , prijatelj me tražio da mu napravim dva stola za ured, 38 mm ploča 140x80 i te bočne strnacce 60x74x38, te odozada za leđa 19ica.
E sad moje pitanje pošto ja nikad nisam radio tako nešto na koji način da ga spojim ?
Prvo sam mislio sve keksat i doviđenja ali on želi da se taj stol može razmontirat. A onda sam gledao kod njega postopjeći stol koji je spojen ekscentrima, a ja nikad nisam radio sa njima.

Dal postoji neki alat za to ? Ili je to excentar vijak u gornju ploču , rub donje se buši običnim svrdlom i onda bočno u stranicu krunom rupa za ekcentar maticu. Jel to to ili postoji neko drugo rješenje.

Hvala
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

U principu, ekscentri su predvidjeni za obradu na tiplerici, sto ne znaci da ne bi mogao rucno da odradis uz pomoc nekih sablona / pomagala. Ima ih dosta vrsta, mozda najcesce primenjivan ti je - gore u plocu busis rupu za tipl, u nju uvrces trio maticu (spolja navoj za drvo unutra metricki navoj), a u maticu ide "sraf" koji ostaje da viri negde 3cm i ciju glavu hvata ekscentar. Dole ispod, u bok, odozgo kroz kant isto busis rupu za tipl, kroz koju ce proci vijak iz ploce, a sa strane, sa lica se busi rupa za sam ekscentar - fi25 ili tako nesto... sve zavisi od samog ekscentra.

Ako mu nije ruzno, da nakeksujes, a da privezes (sve sa unutrasnje strane) pomocu plasticnih ugaonika?

Neke od varijanti
https://youtu.be/MI_5_3HJLzI
Last edited by Rendisha on 30 Sep 2020 18:15, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ima vise varijanti escentara, razliciti precnici samog ekscentra, razlicite duzine srafova... razlicite vrste srafova, sa masinskim navojem ili sa navojem za drvo...
Tako da mere zavise od konkretne varijante. U svakom slucaju prvo probaj na nekim otpadnim komadima.

Sto se tice same tehnologije, upravo tako kao sto si napisao: sraf u gornju plocu, rupa za sam ekscentar (busi se forstner burgijom, pretpostavljam da to zoves kruna), i na kraju rupa obicnom burgijom odozgo u bok.

Busi prvo rupu za sam ekscentar pa tek onda prolaznu sa sraf. Ako okrenes redosled, zezace te posto ce jedna strana vec imati rupu, pa ce hteti da pobegne burgija.

Vodi racuna o dubini rupe za ekscentar.
User avatar
verz1711
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 31 Aug 2020 15:23
Location: Zagreb

Post by verz1711 »

To je to , to mi je trebalo hvala svima na odgovorima
Post Reply