Mortiz i Tenon spoj

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Nije direktno vezano za temu ali ....

U nekoj reklami za materijal naidjem na ovo :
Tiplovi sa vec nanesenim lepkom ! Da bi aktivirao lepak moras da pokvasis rupu!!!
Ne vidim bas neku korist od toga...

Image
Image
Last edited by J.Vlada on 12 Sep 2020 14:53, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Instant... Samo dodati vodu :smejanje:

Kao i gomila toga u danasnje vreme... ako moze na "klik"... nie bitno dal valja.

No... salu na stranu, zavisi koliko je vode potrebno lepku da bi se aktivirao, i da li je recimo moguce umociti tipl u vodu i onda ga ubosti u rupu i tome slicno.
Svaki PVA lepak u sustini ima jako veliki procenat vode (ne znam tacnu cifru, al procenjujem nesto tipa 50-60%)
Tako da efektivno ti kad namazes lepak isto tako nakvasis rupu.

Nego... sad mi pade nesto napamet...
Ono sto je karakteristicno je da je glatki tipl sa dobro nanosenim lepkom imao najbolju nosivost, 10% vecu u odnosu na druga dva, koji su koliko toliko vrlo blizu jedan drugog. (postoje i razlike u nosivostim izmedju nekoliko vrsta lepka, pa je procentna razlika negde veca, negde manja, ali je poredak isti)
Postoji jos jedna bitna stavka u toj prici. Kako su pravljeni zljebovi?
Zljebove mozes da iseces iz materijala tipla, i tada je prilicno logicna posledica upravo ovakvo ponasanje.
Ali... zlebove mozes i da utisnes, to jest da sabijes drvo tipla na tim mestima (slicno kao sto se radi sa keksicima).
Tada bi ponasanje trebalo da bude sasvim drugacije, to jest da spoj izmedju tipla i daske postane mnogo bolji kod zlebljenog.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

BR, kad si već spomenuo kvalitet "rupe" dobijene dominom i njegov uticaj na kvalitet čitavog spoja, pitam se da li je isti problem i sa spojevima dobijenim četvrtastim burgijama.
Nas priloženoj slici se vidi poprilično neravna površina rupe. Slika je skinuta sa Alija gde se koristi u prilogu kod prodaje kineskih četvrtastih burgija.
Kod domina čep ima određenu dimenziju i pretpostavljam da nema popravke rupe inače spoj neće biti dobar.
Pitanje, da li za tebe ili nekog ko koristi četvrtaste burgije, je da li je izgled rupe uvek ovakav kao na slici ili zavisi od kvaliteta burgije i njene oštrine.
Ranije sam , koliko se sećam u nekom filmiću, verovatno je bio Axministerov su pokazivali nepravilan oblik rupe, a odmah nakon toga postupak oštrenja četvrtastog dela burgije.
Pretpostavljam da se rupa dobijena četvrtastim burgijama može dodatno obraditi, a da se čep prilagodi konačnoj dimenziji rupe, što je kod domina ograničenje.
Il se kod rada sa četvrtastim burgijama uglavnom dobija pravilan oblik ako je burgija oštra.

Image
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ne bi trebalo ovako, kvalitet ovoga je jako los. Postoji tu nekoliko problema. Prvo je poravnavanje bocne strane dleta burgije sa osom po kojoj pomeras gredu u kojoj busis. Ako nisu paralelne dobijas stepenike. Drugo je da dve strane dleta moraju da budu paralelne inace je ista prica. I na kraju ostrenje i stelovanje same burgioje.

Zivi dokaz da je besmisleno kupovati alate na Aliju.

Naravno ovo moze da se popravi dletom, uz mali sablon, koji zakacis na bocnu stranu, da vodi dleto paralelno. Jedino sto to trosi vreme, i ne bi trebalo ovako da izlazi sa masine
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako dobro vidim sa slike, ovo je neka camovina, ili nesto slicno, mekano.
Za mekan materijal je potreban ekstremno ostar alat, sa manjim reznim uglovima, inace se sam materijal cepa, drobi...
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Tako je. Ugao kod dleta je najčešće 25-30 stepeni, u zavisnosti od tipa, ali npr. Rob Cosman dleta za rad sa mekim drvetom oštri na 17 stepeni.
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

https://www.youtube.com/watch?v=XGxTllsT6Zk

https://www.youtube.com/watch?v=VE11nB4pnhM

Image

Br pisao si ranije za orijentaciju godova da ne valja ovako, a na snimku cinimi se da Rob isto postvalja tako. Mada na snimku on ne busi rupice u cepu sto po meni je losije, tj lakse ce da ga klin rascepi.

Spoj kao spoj mi ne deluje previse komplikovan ali zahteva paznju i veliku preciznos da bi bio kako dolikuje. I onda kad se tako napravi deluje da je bas jak spoj i meni licno lep.
Last edited by Fica on 01 Feb 2021 23:07, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

nlazovic wrote:Tako je. Ugao kod dleta je najčešće 25-30 stepeni, u zavisnosti od tipa, ali npr. Rob Cosman dleta za rad sa mekim drvetom oštri na 17 stepeni.
Pa kad maze narod. Sutra ce da napravi rupu sa 17 stepeni. To radi samo u necem konzistentno jako mekanom, i samo za najfiniji parring.

20-25, samo za vrlo mekano drvo, i samo za guranje rukom.
25-30 za mekano drvo i rad cekicem, za siroka evropska dleta u tvrdom drvetu, i za dleta koja se guraju rukom u tvrdom drvetu
30-35 za uska dleta ui tvrdom drvetu, udaranje cekicem u tvrdom drvetu, pojedina Japanska dleta
32+ za Japanska dleta, kopanje rupa u tvrdom drvetu, i dryuge zahtevne aplikacije. Sve do 40.

Na kraju, fiksni uglovi su besmisleni, mnogo je faktora. Naostris dleta, probvas da radis ono sto treba da radis, ako se ostecuju na nacin koriscenja, poveca se ugao. Ako se ne ostecuju, a slabo sece, ugao se smanji. Nema previse pametovanja. Niski uglovi su vrlo cesto pokrivanje lose tehnike ostrenja. A to je jedan od problema mnogih, ukjljucujuci i tog koga si pomenuoo, jer misle da moze da se skraciuje prica i karabudzi.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Fica wrote:https://www.youtube.com/watch?v=XGxTllsT6Zk

https://www.youtube.com/watch?v=VE11nB4pnhM

http://i.pinimg.com/originals/d1/72/6a/ ... 1ca7c6.jpg

Br pisao si ranije za orijentaciju godova da ne valja ovako, a na snimku cinimi se da Rob isto postvalja tako. Mada na snimku on ne busi rupice u cepu sto po meni je losije, tj lakse ce da ga klin rascepi.

Spoj kao spoj mi ne deluje previse komplikovan ali zahteva paznju i veliku preciznos da bi bio kako dolikuje. I onda kad se tako napravi deluje da je bas jak spoj i meni licno lep.
Fico, ovako valja. Nije prica o orijentaciji u cepu, nego o orijentaciji u rupi. Pogledaj kod Cosmana, u rupi je klin orinjentisan popreko na pravac vlakana, tj pritisak je uzduz vlakana. Tako ne cepa. Obrnuto, kad tad ce iscepati mateerijal u kome se nalazi rupa.

UZ to, strane su kose, ima veliku dubinu, ramena su naslonjena. svi znaci dobrog spoja.

Evo jednog videa, jednog drugog "eksperta" Ima katastrofalnu gresku koja dezavujise sve sto je uradio. Jer vidi neko gde je? Moze da je prikrije samo koriscenje jako mekanog drveta, u tvrdom, ali to ovde nije slucaj.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WhURGom3v3E[/youtube]
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako dobro vidim sa ovog prikaza (mrzi me da gledam ceo klip), dno cepa tamne bocne sranice.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bas tako. Sve lepo napravio, osim sto mu cep na dnu cepa bocnu stranu. Umesto da ga je rasekao u drugom pravcu, pod 90 stepeni, onda bi opterecenje islo uzduz vlakana, i ne bi cepao.

Dokaz koliko mnogi, koji sebe predstavlaju u najboljem svetklu, ne razmisljaju.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nista ti ne kapiras.
Bitna je forma, izgled, percepcija sublimacije sirenja vidika kroz apstrakciju forme (kako se*em, ko pingvin udovac :)), umjetnicki dojam... sad to malo ... ajde bre...
Stalno zakerate vi tehnicari nesto :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

A, ako je u percepciji sublimacine stvar, potpuno shvatam. Ko sisa situaciju kad krenes negde sa alatom, a stignes samo sa drskom od kutije u ruci. :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Eto... rekoh ja da zakeras :)
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

Br na drugoj strani si napisao da godovi kad idu kao na slici sto si okacio, da tako ne valja, e sad iz drugog posta skontah da tako treba da ide. Jer i ovaj samuraj je kontra okrenuo i zato ne valja. Sad ste me zbunili skroz.

Koliko shvatih klin treba da ide popreko na godove od komada u kome se pravi rupa jer tad klin i cep se sire i ostvaruju pritisak uzduz vlakana. a kad je kontra pritisak na rupu ide paralelno sa vlaknima i hoce onda komad u kome je rupu da rascepi.

p.s. i jel bolje kad se cep samo zasece kao kod cosmana ili kao sto si ti br okacio da ima na kraju zaseka izbusenu rupu.
Post Reply