Gde kupiti dobar materijal

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
Markonjero
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 22 Jul 2020 16:57
Location: Zrenjanin

Gde kupiti dobar materijal

Post by Markonjero »

Pozdrav svim majstorima. Novi sam na forumu i nisam baš u materiji, pa ne zamerite ako budem postavljao glupa pitanja.
Naime, početnik sam, volim da da radim sa drvetom, za sada su to bili neki sitni radovi po kući, tipa ograda za terasu, mali fijokarnici i neke viseće police. Glavni problem mi je gde da nađem malo kvalitetnije drvo? Za sada sam koristio uglavnom građevinske daske i štafle koje sam krojio i šmirglao. Da skratim priču, šta bi me savetovali za početnički rad šta da koristim i gde da kupujem? Hvala unapred!
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Jelove/smrekove štafle 5x8 cm su odličan materijal za početnika. Izaberi one koji su pod krovom, sa što manje kvrga, što ravniji i što gušćih godova. Nemoj ih odmah koristiti. Raspili ih na potrebnu duljinu s nadmjerom pa ih ostavi par tjedana pod krovom na propuhu
User avatar
mital
Majstor početnik
Posts: 117
Joined: 10 Mar 2013 22:34
Location: Novi Sad

Post by mital »

Virdzinija na Rumenacki put bb, Novi Sad kod nadvoznjaka ka Rumenci;
kvalitetno drvo
"Znam da nista ne znam" Sokrat
User avatar
Markonjero
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 22 Jul 2020 16:57
Location: Zrenjanin

Post by Markonjero »

BILJEŽNIK wrote:Jelove/smrekove štafle 5x8 cm su odličan materijal za početnika. Izaberi one koji su pod krovom, sa što manje kvrga, što ravniji i što gušćih godova. Nemoj ih odmah koristiti. Raspili ih na potrebnu duljinu s nadmjerom pa ih ostavi par tjedana pod krovom na propuhu
Hvala za savet, probaću ovo sa promajom da ih ostavim da se suše.
User avatar
strom
Šegrt
Posts: 44
Joined: 05 May 2020 09:37
Location: Zagreb, HR

Post by strom »

Da ne otvaram novu temu, ovo i mene zanima.

Ja isto do sada radim sve sa građevinskim štaflama 5x8, letvama 5x3 i daskama 15x2.5 koje hoblam, šmirglam i prekrajam. Obično kupim određenu količinu pa držim na tavanu, prođe i godina dvije, super su suhe barem koliko ja mogu procijeniti. Kako trošim, tako naručujem novo da se suši za dalje...

Za moje potrebe, sve što sam trebao sam odradio time i zadovoljan sam. Primarno to kupujem jer mi je lako dostupno, nemam iskustva s pilanama. Zato se sada javljam...

Sada bih volio probati malo i za tvrđim drvetom poput bukve i hrasta. Htio bih odraditi jedan krevet i mislim da bi to bilo daleko bolje, čvršće i ljepše od hrasta ili bukve nego takve jelovine. U drugom topicu sam pitao za preporuke pilana i neke sam već našao a vas molim za pojašnjenje kako se naručuje takvo drvo.

Konkretno, ja imam recimo svoj projekt gdje mi trebaju oređene širine, dužine, itd.

Sigurno neću pilanu tražiti da mi reže suhu stolarsku građu na te mjere (niti to oni rade većinom) pa me zanima kako se to onda naručuje?

Da li ja naručim neke standardne daske? Tipa, 2.5x150x2m ili uzimam što otprilike imaju?

Zvao sam par pilana ali sam ispao bedak :) jer zapravo i ne znam postaviti pitanje... ja njim apričam što meni treba a oni mene otkantavaju da oni nemaju vremena to piliti na te dimenzije. Ja reko ma ne trebate, mene zanima kakve daske imate, kojih dimenzija... jao gospodine imamo raznih dimenzija... itd :)

Hoću reći, što mi savjetujete da tražim? Koja vrsta materijala u smislu dimenzija je najbolja za obradu? Jesu li to neke standardne daske ili?

Svjestan sam da ću neke stvari lijepiti da dobijem veće promjere, da će biti otpada ako nije okrajčano itd.

Ali eto, stvarno ne znam kako naručiti i dobiti materijal s kojim mogu onda krenuti u obradu...

Oprostite na glupom pitanju :)
Last edited by strom on 10 Sep 2020 13:23, edited 1 time in total.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Tvrdo drvo se prodaje u različitim duzinama ...takva mu je i cena
Kratica do 1.6m naj jeftinija preko toga cena ide gore...
Ne narucujes nista odes na stovariste i biras sta ti treba i onda dodje čika sa digitronom i metrom i Kaze ti cenu ....jeftinija varijanta
Nrucis po dimenzijama i obradjeno jer kod nas i to moze ...tu ne znam vec koju imas racunicu da pravis sam krevet
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pa mozda mu je racunica da se zabavi, a ima utisak da je uradio to sam, sto u sustini i jeste, osim najveceg dela fizikalije.

Drvo na stovaristu tesko moze da se kupi na meru, jer ces uvek imati poprilicno otpada. Moras da predvidis i rezervu za svaki slucaj, tako da je iz iskustva, za takve stvari najbolje kupiti vecu kolicinu, pa birati. Pogotovo kad pocnes da uklapas saru, orijentaciju godova..
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Pogledaj oglasnike, ljudi imaju pretežno hrastovu dasku prirodno sušenu. Ako, na primjer, za krevet trebaš dasku širine 20 cm u komadu, pokušaj izabrati one s radijalnim rezom (godovi u presjeku što više okomiti na širu stranu daske). Za lameliranje to nije presudno. Odličnu robu tako možeš nabaviti već i za 600 €/m3.
Na pilanama se prva klasa hrastovine može naći za cca 1.000 €. Druga klasa je jeftinija, ali iz nje nejčešće ne daju izabrati daske koje želiš.
Elgrad i Frischeis prodaju daske na komad, bez obzira na klasu i možeš birati, ali je cijena dva puta veća od ovih koje sam naveo.
Daske su najčešće duljine 4 i više metara pa vodi računa o prijevozu...
User avatar
strom
Šegrt
Posts: 44
Joined: 05 May 2020 09:37
Location: Zagreb, HR

Post by strom »

Sad mi je jasnije, kada ste opisali da se dođe uživo i bira. To zapravo ima potpuno smisla za takvu, kvalitetniju građu, to se vjerojatno ne priprema/reže unaprijed, ili to onda puno košta.

Znači, svodi se na to da odem tamo, pokušam vidjeti i naći što bi mi otprilike odgovaralo po nekim grubim gabaritima i izgledom i onda kupim neku zalihu?

Kupim neke "generičke" daske, recimo 25mm debljine (to sam najčešće viđao da svi imaju), neke okvirne širine 20-25cm i dužine barem 2m... i onda recimo uzmem takvih 30-tak dasaka i to mi je materijal pogodan za svašta zapravo. To bi bilo nekih cca 0,3-0,4 m3 recimo. Tako sam si to nekako sada dočarao da se tako radi...?

Ima li to smisla? To mi se zapravo sve više sviđa, sada kada razmišljam. Kako sam rekao na početku, ja si kupujem tu građevinsku jelovinu i super mi je što kada poželim nešto raditi, imam to svoje malo skladište pa mogu odmah nešto naći. Možda je to i praktičnije nego sada po pilani tražiti 5-6 dasaka za jedan krevet...

I da, kako je BR dobro pretpostavio, nemam ja tu nikakvu računicu, stolarijom se bavim jer mi je veliki gušt i odmor od stresa na poslu. Krevet sam odlučio raditi jer nisam do sada radio tako nešto veliko od tvrdog drveta i htio bih se okušati u tome. Dakle, samo gušt i odmor glave...
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Sory...licilo je da imas racunicu jer si kupovao gradjevinsku staflu....
Camovina moze da se kupi u klasi suva ...
Ako ti je blizo stovariste nemas nikakve potrebe za nekim sopstvenim lagerom lose skladištenje moze da upropasti materijal
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

strom wrote:Kupim neke "generičke" daske, recimo 25mm debljine (to sam najčešće viđao da svi imaju), neke okvirne širine 20-25cm i dužine barem 2m... i onda recimo uzmem takvih 30-tak dasaka i to mi je materijal pogodan za svašta zapravo. To bi bilo nekih cca 0,3-0,4 m3 recimo. Tako sam si to nekako sada dočarao da se tako radi...?
Tako je, samo je bolje nabaviti dasku 5 ili 8 cm debljine. Od ovih debljine 25 mm možeš računati tek na 20 mm nakon obrade, a i za lameliranje je tanka
User avatar
strom
Šegrt
Posts: 44
Joined: 05 May 2020 09:37
Location: Zagreb, HR

Post by strom »

Jesam, kupovao sam građevinske štafle, daske i letve jer mi je to bilo praktično i dostupno, ima ih u svakoj trgovini građevinskim materijalom.

U projekt kreveta sam krenuo isto s namjerom da kupim otprilike točno što mi treba, mislio sam da ću moći kupiti npr. hrastove daske točno (recimo) 15x200 pa bih naručio samo ono što mi treba. Kasnije sam shvatio da je to na taj način rijetko dostupno i jako skupo te da se takav materijal kupuje kao daske raznih dimenzija koje onda sam prekrajam.

Imam suhu čamovinu, ali htio bih tvrđe drvo.

art of wood wrote:Sory...licilo je da imas racunicu jer si kupovao gradjevinsku staflu....
Camovina moze da se kupi u klasi suva ...
Ako ti je blizo stovariste nemas nikakve potrebe za nekim sopstvenim lagerom lose skladištenje moze da upropasti materijal
User avatar
strom
Šegrt
Posts: 44
Joined: 05 May 2020 09:37
Location: Zagreb, HR

Post by strom »

OK, imat ću to na umu, hvala, baš u ovoj jednoj pilani su mi rekli da su im sve daske 25 ili 50mm.

Nema druge, moram isprobati :) uzet ću dasaka za pola kubika pa će već nešto ispasti od toga, par projekata :)
BILJEŽNIK wrote:Tako je, samo je bolje nabaviti dasku 5 ili 8 cm debljine. Od ovih debljine 25 mm možeš računati tek na 20 mm nakon obrade, a i za lameliranje je tanka
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sta podrazumevamo pod lameliranjem, ako je za to daska od 20mm tanka?

Kad god lameliram popjedinacni elementi mi nisu deblji od 6mm. Osim ako to nije neka bas velika konstrukcija, a nemam deblju gradju. Tri sloja (otprilike minimum za stabilnost) po 20, su 60mm debeo element.

Sad, postoji prednost u kupovini debele gradje, ako imas nacin da je iseces sam na tanje elemente. Najtanje sto mozes da kupis je colovaca, tj 20 mm kada se obradi, a to je uzasno debelo za poprilican broj elemenata namestaja gde ti treba i 16, 12, 8mm.

KAda kupis 5 cm ili deblju dasku, iz nje moze da se izvuce vise elemenata, a mozes lepo da se igras sa bookmatchingom, tj slaganjem sare iz vise slopjeva,
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Ako trebaš ploču debelu 3 cm, širine 40, 50 cm, lakše je, brže a i ljepše izgleda ako je napraviš od lamela širine 45 ili 75 mm.
Post Reply