Vlagomer

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Imas takvih i kod nas, po otprilike istoj ceni kad sve uracunas. Nista specijalno, svi ti jeftini su na istom nivou preciznosti, da ne mozes previse da se pouzdas u njih.
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

A sta valja za tak nesto, makar da je pristojno, kao i za vlagu u prostoriji?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Gann. Navodno su i Niigosovi jako precizni. Sve ostalo, sta ti se zalomi, okvirno imas neku vrednost. A mozes da ispitas i sam, treba ti samo mala ellektronska vaga i rerna.

Za vlagu u prostoriji nemam pametan odgovor. Koristim jednu od elektronskih meteo stanica, za ne prevelike pare Imam dve razlicitih proizvodjaca, koje pokazuju u 2% razlicite vrednosti, pa pretpostavljam da je to tu negde.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Wagner Orion serija se meni sviđa. Bez pinova. Cena oko 350 $ .
Ima i Gann ali je malo poskup kod nas ... 483 eur.

https://www.filos.rs/index.php/alati/ga ... t-a-detail
Last edited by nlazovic on 21 Nov 2020 06:33, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Cuo sam da je beskontaktni Nigos dobar. Domnaci proizvod, ne izgleda toliko lepo, ali sasvim lepo radi. Cena za taj koji sam gledao je bila nekih 20000 dinara, bio i gotov da kupim, a onda sam odustao, zato sto su trazili da im posaljem JMBG, navodno zbog garancije.

Ocigledno nece da prodaju, pa ce pare da odu nekom drugom.

Da kupujem vlagomer, razmislio bi o onom Hedue koji prodaje dictum. Glavna prednost je sto meri i kontaktno i bezkontaktno, pa mozes da se prilagodis onome sto meris i uslovima u kojima meris.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

@BR, nemaš pojma.
Tražili su ti JMBG pošto nemaju maloprodaju, a na neki način moraju da provuku prodaju kroz računovodstvo.
Tako ti je kod svih firmi koje nemaju maloprodaju a hoće da učine i fizičkim licima.

Nisam skoro gledao njihov sajt, a potrošio sam priličnu količinu njihovih kontrolera.
Najbolja stavka im je (kod kontrolera) 60 meseci garancije. :)
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sad, nisu jedina veleprodaja kod koje sam kupio kao fizicko lice. Dovoljno je da uplatis sa svog racuna, po predraciunu. Niko mi nikada nije trazio JMBG, pa ga tako ni ovi nece dobiti. Samim zahtevom krse clan 12 zakona o zastiti podataka o licnosti, posto ne postoji pravna obaveza da obradjuju taj podatak.

Ista prica kao i trazenje JMBG za povracaj robe po osnovu reklamacije. Broj racuna privatnog lica koji se vidi u transakciji je dovoljan za indentifikaciju kupca.

Posto je takva situacija, umesto da potrosim novac kod njih, potrosicu ga u Nemackoj. :D Bez obzira sto sam cuo da in uedjaju rade vrlo korektno.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Koji si gledao, Nigos DVD -241 ? Koliko vidim po specifikaciji, može da meri do 40mm. Kolika je cena bila ?
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Prvi put čujem za Hedua vlagomere ? Nešto mi ne uliva poverenje kad ga vidim, a te iglice me užasavju. Više mi se sviđa bezkontaktna varijanta.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nigos DVD -241 20000 RSD.

Taj Hedua je dvojni, em senzor polja, em iglice. Itekako znaci. Kada hoces da izmeris vlagu u dasci koja nije na vrhu gomile, mozes da se slikas sa vlagomerom koji meri vlagu na osnovu polja. Zato je onaj koji ima obe opcije, i polje i iglic e najbolja varijanta, posto mozes i da izmeris dasku u sredini, ili kada je naslagana na druge daske.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Nisam baš najbolje razumeo objašnjenje ??? Hoćeš da kažeš da svi ovi fensi-šmensi vlagomeri mogu da mere vlagu samo sa dasaka sa vrha ???
Čemu onda po tebi služe ti vlagomeri ?
Last edited by nlazovic on 21 Nov 2020 16:15, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ti fensi smensi, tj bez iglica koji ti se toliko svidjaju, pod imenom Wagner Orion, Gann Compact A, Nigos DVD -241, rade tako sto mere karakteristike polja ispod senzora. Na to polje utice vlaga, ali i debljina daske na kojoj stoje, gustina drveta, i ono sto se nalazi ispod daske ako nije vazduh. Prakticno sve sto se nadje ispod u malo sirem krugu od maksimalne debljine koju meri utice na izmerenu vrednost.

Recimo, da bi se precizno izmerila vlaga u aparat mora da se unese podatak o giustini drveta (unosis za tu vrstu drveta iz tablice) debljina daske koju meris, a onda mozes da meris.

Kada recimo imas slucaj da colovaca stoji na drugoj dasci, sa nekih 5mm razmaka unosis sta? Ta druga daska ce imati uticaja na izmereno. Takodje, sta unosis kada je daska sa spolje strane u sredini golime a uza je od cele povrsine senzora? To sto je uza od povrsine senzora ce itekako imati uticaja na izmerenu vrednost.

Da bi dobio tacnu vrednost, moras da smines dasku. postavis je na klocne da barem 5cm ispod daske ne bude nicega osim vazduha, premerius debljinu sto preciznije mozes. Sve lepo, ali vrlo cesto tesko ostvarivo. Konzistentnost pripreme je od izuzetne vaznosti ako hoces da imas tacne i ponovljive rezultate. (Tj, da daska koju meris, ne pokaze dve razlicite vrednosti u dva merenja, sam o zato sto se promenilo nesto od spoljnih faktopra.

Sa druge strane, sa iglicama je dovoljno samo da ih ubodes u dasku i dobijes rezultat. Naravno rezulktat je na dubini do koje su dosle iglice, ali barem nemas ogranicenja da li meris sa cela daske, bocne strane, da li je daska na podu ili nije, i da li si recimo uredjaj uvukao u sred gomile.

Zato je Hedua dobar izbor. Imam senzor za elektricno polje, koji nije preterano veliki, a ima i opciju iglica, koja jest da izgleda malo kilava, ali su to u sustini dva eksera vezana zicom, pa moze da se zakaci i mnogo pametniji senzor, recimo Nigosov.

OPet, ni resenje sa iglicama nije univerzalno, zato sto otpor ne raste linearno kada vlaga padne ispod nekih 6-8%, pa to meraci sa iglicama ne mere, a to je zona koja je meni najzanimljivija. A u toj mzoni mere meraci polja.
Post Reply