MDF panel door

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
Burgija
Šegrt
Posts: 46
Joined: 09 Dec 2010 11:25
Location: Zagreb

Post by Burgija »

Lijepo ste se raspisali :), hvala svima


Materijal ne režem sam(naručim izrezan prema krojnoj liste) niti lakiram(odnesem na uslužno lakiranje).
Ovisno od dobavljača ali da, vjerojatno svi materijali odstupaju od deklarirane vrijednosti pa tako i ovaj kojeg prodaju pod debljinom 4mm.
Suzio sam izbor na materijale koji su presvučeni grund folijom zbog lakšeg lakiranja, te prema debljini materijala gledao odgovarajuče glodalo.
Gledao sam glodalo za rad glodalicom iz ruke ali vidim da će i tu biti promjene
Nakon svih sugestija gledam širu sliku.

Ideja sa materijalom debljine 12mm pune dimenzije fronte i elementima okvira debljine 6mm mi je jasna.
Image

Ger još nije tu a kamoli odličan :) tako da bi rez pod 45 na spoju okvira mogao biti problematičan. Tu je pristojna glodalica, kekserica i potopna pila a nije problem kupiti glodalo ili 2 da bi ovo napravio kako spada
Kakvo ljepilo bi trebao koristiti da nebi došlo do pucanja na mjestu spoja nakon lakiranja? Trenutno koristim neko Wurth PVAc d3
Kako mislim "skinuti" vanjske bridove fronte, to mogu napraviti i na elementima okvira na mjestu spoja pa bi dobio sljedeće, što kažete na ovakav radius na mjestu spoja?
Image


Primijetio sam na nekim radovima na kojima se može vidjeti naličje fronte da ispuna nije ravna sa okvirom pa me to dovelo do ideje da se za ispunu napravi žlijeb unutar okvira. Vidljivo na slici
Image

@Pezzo, bit će da malo sporije shvaćam :pucko:, sa glodalom 8/900.623 https://www.cmtorangetools.com/it-it/fr ... o-e-smusso trebam obraditi ispunu ali šta sa okvirom?
Glodalo traži materijal min debljine 11,1mm. Radius koji napravi je 4,76mm. Ako na taj način obradim ispunu, nebi li na okviru trebao biti utor koji će to "prihvatiti"?
Image

Ovo drugo 8/900.627 je predviđeno za obradu ispune i okvira. Njime bi dobio ovo?
Image
Gore su prikazani rastavljeni elementi dok su dole spojeni u frontu. Å to sa rupom označenom ???, tu se naknadno nešto umetne ili bi se okvir trebao obraditi tako da nje nema?


Taman kada sam dovršio ovaj esej :smejanje: vidim da se pojavilo novih poruka

Vidim dosta komentara na video https://www.youtube.com/watch?v=BQ3UZ8sqsss
Ako se nekome da pojasniti što lik radi naopako, ako radi
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

MDF upija lepak jako brzo, i cesto se desava da se lepak presusi, i jacina spoja ne bude kako treba. Zato lepak nanosis na obe povrsine, ostavis da malo upije, pa dodas ako treba.

A pogledaj njegov nacin nanosenja lepka. Stavi tanko na jendu povrsinu, (Kada lepim puno drvo, stavljam vise lepka od toga, i nanosim ga na obe strane) pa razmaze, pa onda sve sto je ostalo skine drugim komadom, pa sve to stavi na potpuno suvu povrsinu. Naravno da ce spoj da se razdvoji, kolicina eksera koja ukucava nece nista pomoci. I jos ne stegne spoj.

Opcije zasto to radi su sledece:

1. Nema pojma o tome sta radi
2. Namerno pravi problem da bi dokazao da metod ne valja.

Ja nemam heftalicu, pa bi napravio sablon u kome bi sve moglo da se poslaze kako treba i stegne. I drzalo bi jednako dobro, lepak radi jako brzo na MDF-u.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

ako ces front po kao na prvom videu ...mislim da je prilicno jasno sta on radi... i jos jednom mislim da ti je uklada 4mm tanka pogotovo na vece forme
sta te briga za ne lakiras ti :oskyldig: da li ce pva lepak ista raditi na tu foliju?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

ja sam ti stavio linkove samo za glodala za okvir (ram), imas na svakom linku slike. Za ispune se koriste ovakva:
https://www.cmtorangetools.com/it-it/fr ... troprofilo
https://www.cmtorangetools.com/it-it/fr ... per-antine
... sa ovakvim glodalima uvek ces moci lako dobiti tacnu dimenziju oboda ispune i u slucaju razlicitih debljina panela za ispunu.
Ali, tu je potrebna i jaca glodalica (oko 2000w) sa prihvatom od 12 mm i podesavanjem broja obrtaja, pise na linkovima da su preporucene brzine 10 ili 12000 obrtaja. imas ih i jeftinijih, ugradjuju se u stol.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ako se pravi Shaker panel, sa ravnom ispunom, kakav mi se cini da Burgija hoce, to moze da se resi prosto, sa obicnim ravnim glodalom, i poprilicno slabijom masinom.

Samo se napravi rebate na zadnjoj strani panela, na tacnu debljinu, prednja ostaje ravna. Tako moze da se napravi i panel sa kosom ivicom, ako niej profilisana.

Da ne pominjemo vertikalna glodala za panele, koja opet traze slabiju masinu.

No to je za neke druge slucajeve.
Post Reply