Drvena kuća - unutrašnjost

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
rydzo16
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 22 Mar 2020 20:15
Location: Zagreb

Drvena kuća - unutrašnjost

Post by rydzo16 »

Pozdrav svima, nov sam ovdje.

renoviram stariju drvenu kuću, pa imam par pitanja

* zidovi su hrast 10cm, ali dosta neravan
* premazao sam zidove drvocidom
* rupe popunio djelomicno drvofix + konop zaguran u razmake
* i sad čekaju sljedeće korake


Pitanja su što staviti na zidove?
a) napraviti drvenu konstrukciju s razmakom od 1m i na nju vodoravno staviti oblice/brodski pod - smeta li praznina između ?
b) obrusiti daske i staviti direktno na zidove od hrasta
c) brodski pod direktno na zid
d) nešto treće

Hvala.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vidimo da si novi, posto nisi upisao u profilu odakle si, a to spada u pravila foruma :)

a) zasto tako siroko? Pre bih isao na 60cm. ako vec imas prazninu, popuni je nekom izolacijom, tipa kamena vuna.
...
b) i c) mislim da ces tu imati problema zbog razlicitog skupljanja/sirenja sa promenom vlage, kako god stavio te daske ili brodski pod (pretpostavljam da nece biti hrastove).

d) sta fali neravnim zidovima u drvenoj kuci?
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Moraš li je obložiti drvetom?
User avatar
rydzo16
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 22 Mar 2020 20:15
Location: Zagreb

Post by rydzo16 »

a) ok može ići i uže na 60cm, ovdje me strah praznine između, odnosno štetočina i mrava ukoliko stavim neki izolator, ali možda je staklena vuna dovoljno dobra?

b) ovdje sam htio izbjeći ovu brigu pod a) šupljine i praznine

c) ne bi mi smetali ne ravni zidovi, nego su spojevi dosta loše izvedeni, te ih moram popuniti, sumnjam da se kitanje može napraviti lijepo. Negdje imam i rupe od 3-4cm, ili radijusa 10cm

@sasasasa može i nešto drugo samo je isti problem, što? Na dijelove će ići cigla
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Ako hoćeš napraviti pošteno, onda potkonstrukcija mora biti na manjem razmaku kako je Bole napisao.

Å tetočine će doći ako im se hoće bez obzira da li je šuplje ili popunjeno kakvim izolatorom. Å to se njih tiče, vuna je u prednosti. Mravi (valjda svojom kiselinom :forbannad: ) razlažu stiropor.
Ako je između obloge i zida izolator, onda bi morao staviti parnu branu kako bi se spriječio dotok pare iz prostorija u i iza izolatora jer je tamo hladnije pa bi se para mogla kondenzirati te od izolatora raditi neizolator (a u ovom slučaju i vlažiti drveni zid koji se u takvim uvjetima ne bi mogao ni sušiti kako treba).
Puno ovisi i o tome kako i koliko ćeš to koristiti. Å to se više i češće boravi ima više pare i obrnuto. Oko 2 cm izolacije (pretpostavljam da bi prosječno toliko bila široka šupljina od obloge do zida) neće bitno poboljšati ukupna izolacijska svojstva drvenog zida a može zakomplicirati stvar radi vlage.

Unutrašnja obloga može biti i od gipskartona ili možda i od OSB ploča.
Last edited by šantjer on 23 Mar 2020 13:36, edited 1 time in total.
User avatar
rydzo16
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 22 Mar 2020 20:15
Location: Zagreb

Post by rydzo16 »

Točno tako, pod konstrukcija ne bi bila šira/deblja od 2-2.5cm, pa razmišljam dal je bolje ostaviti prazninu i to je to.

Samo me muči ta praznina, zbog štetočina.

Vjerojatno idem sa 60cm širine pod konstrukcije pa će gore ili daske/brodski pod ili na dijelovima knauf
User avatar
rydzo16
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 22 Mar 2020 20:15
Location: Zagreb

Post by rydzo16 »

Post Reply