Glodalica do 15 000 dinara?

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
Boris_Amater
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 01 Mar 2020 13:42
Location: Šid

Post by Boris_Amater »

Zvao sam Belanovic d.o.o. Imaju makitu rp0900, pitao sam gde je proizvedena, kaze covek u Kini. Verujem da je svuda isti slucaj, svi verovatno nabavljaju od istog uvoznika. Oticu sutra da je pogledam.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

ne nabavljaju svi iste, ima i plagijata. za one crvene iz MT serije sam znao da su kineske, te su za amatere i verovatno ima nekih razlika i u ugradjenim materijalima. Ali eto, kako su se svi preselili u Kinu, tako i makita, mozemo samo da se nadamo da ce zadrzati i raniji kvalitet a ne samo cene.
User avatar
Boris_Amater
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 01 Mar 2020 13:42
Location: Šid

Post by Boris_Amater »

Kupio sam makitu kod Belanovica, evo upravo sam produzio garanciju na 3 godine na makitinom sajtu.. Zadovoljan sam, glodalica deluje kvalitetno, nema funkcije kao bosch, ali verujem da je bolja masina. Hvala svima na predlozima.

Jedno pitanje, hocu da kupim jos stolarskih masina, pa me interesuje kad se desavaju akcije sto se tice alata, na sta treba da obratim paznju?
Last edited by Boris_Amater on 09 Mar 2020 23:08, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

dzaba tom boschu sto ima neke funkcije vise, da je plavi bosch onda bi bio po kvalitetu slican makiti, ali plavi bosch nije ispod 400 eura... I od funkcija ima podesavanje broja obrtaja, a to je potrebno za velika glodala za koja on nema snagu, a nema ni prihvat od 12mm. Velika glodala sa osovinom od 8mm su retka, a to je iz razloga sto im bas i ne pasuje tako tanka osovina... u to ces se i sam uveriti tokom vremena. Na toj makiti mozes slobodno koristiti glodala do oko 3cm u precniku i to ce ti biti dovoljno za 90% poslova. To je alat koji traje i traje i ne kvari se.

A u vezi tvog pitanja imam da kazem, i tebi i svima drugima, da niko od nas ne moze biti dobar majstor za sve i svasta, a alata nikad dosta. I zato mislim da je najpametnije u startu se odluciti za izradu nekih odredjenih proizvoda i samo za to nabavljati alate. Inace zlo i naopako ... E to je prvo na sta treba obratiti paznju. Ako zelis uspeti u necemu, moras se strogo ograniciti i specijalizirati. Tako rade i industrije, pravi profesionalci ne svastare. Ono sto nemas mogucnosti da radis, to platis drugome ko je opremljen za to i teras dalje. Znaci, bez obzira sto pocinjes kao hobista, neka racunica mora da postoji od samog starta, pre kupovine alata i masina.

Mozda se neki nece sloziti sa tim sto sam napisao, ali svako ima pravo na svoje stavove.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3823
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Po definiciji, hobi je aktivnost koja se obavlja u slobodno vreme, iz uzivanja.

Ako pocinjes kao hobista, nema nikakve racunice. Hobista po definiciji ne proizvodi nista, pa prema tome i ne moze da ima ekonomsku racunicu.


Ako pocinjes kao amaterski stolar, kome je cilj da slobodno vreme iskoristi da poveca svoj prihod, to je potpuno druga prica. Onda je racunica itekako potrebna.
User avatar
Boris_Amater
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 01 Mar 2020 13:42
Location: Šid

Post by Boris_Amater »

Za sebe mogu reci da sam hobista.. Pocelo je tako sto sam bio veoma razocaran uradjenim poslom pojedinih majstora, pa sam resio sam da uradim sve sto je u buducnosti potrebno oko kuce (naravno sto mislim da sam sposoban da uradim). Dobro istrazim na youtubu, forumima i krenem da radim, posao uglavnom traje dosta duze nego sto bi majstor uradio, ali meni je vaznije da to bude odradjeno kako treba, nego kojom brzinom.

U medjuvremenu sam poceo da se interesujem za stolariju..

Od alata imam samo rucni cirkular koji sam ugradio u stari sto. Plus naravno glodalicu koju sam kupio, verovatno cu i nju ugraditi na jednu stranu stola.

Slike dok sam ugradjivao cirkular - https://imgur.com/a/VfRKFwJ

zadnje sto sam uradio je kucica za psa

Slike dok sam pravio kucicu - https://imgur.com/a/QUKrLmZ

Znaci od alata zelim jos da kupim ekscentar brusilicu, i ger. Napravio sam cross cut sled (ne znam kako se kaze na srpskom) za ugao od 90 stepeni, ali nije bas praktican kad su dugacke daske u pitanju, i znam da mogu da napravim dodatni mehanizam da secem pod uglom, ali sa gerom bi uglovi bili dosta preciznije odradjeni.

Plus zimi mi se kanali u stolu od vlage rasire, pa cross cut sled ne moze lepo da klizi. Verovatno cu morati neke sine da stavim unutra da sprecim disanje iverice na tom delu. Da li imate preporuku za sine za tu namenu?

Ozbiljniji alati kao sto su diht-abrihter me ne interesuju, za tu namenu cu ici kod stolara. Voleo bih imati stubnu busilicu, ali nju verujem da mogu da napravim sam, hobi varijantu

Da se vratim na proslo pitanje, kako pratite akcije alata u Srbiji, da li postoje odredjeni periodi kad treba da obratim paznju? nije mi hitno da kupim ova dva alata, bolje sacekati neku akciju pa kupiti kvalitetniji alat.

ove godine zelim da napravim par ovakvih fotelja - https://www.youtube.com/watch?v=cjnW9zRTfuQ

Hvala
Last edited by Boris_Amater on 10 Mar 2020 23:02, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3696
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Sve pohvale za kucicu!
O dobrom trenutku za kupovinu nemam neku pametnu informaciju ali o fotelji moram reci par stvari.
Naslon joj nije dobar, samo zamisli kako bi izgledalo da je probao da lepo sedne i nasloni se.
Stege koristi na pogresan nacin, ne priteze u zoni kontakta dva materijala vec uvija konstrukciju.
Za lepljenje koristi beli/zuti lepak a spojeve useca lisicarkom. Ta dva skupa nece da valjaju.
Dizajn je odlican, to mu moram priznati
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako ne odes u daleeeeeeeeeko skuplju kategoriju od ove glodalice, tesko da ces dobaciti do iole preciznog gera.

Sled je precizniji od 90% gerova ozbiljnih firmi (naravno ako ga napravis kako treba).
Izuzev kada je ger pravljen da bude bas ekstra precizan (tipa za ramove za slike), i uz adekvatnu cenu, on je generalno tesarska alatka, koja sluzi da nesto okratis pod "otprilike" uglom.
Sve sto mozes da kupis u rangu 10-20.000 din ce masiti debelo.

E sad... sina koje bi isle u sto, nazalost koliko je meni poznato nema na domacem trzistu.
Ili da narucujes od napolju, ili da ti neki strugar (ustvari glodac) napravi.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3696
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

A linearne vodjice da se spakuju pod plocu?
:D
User avatar
Boris_Amater
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 01 Mar 2020 13:42
Location: Šid

Post by Boris_Amater »

U vezi fotelje, u jednom od narednih videa je i on sam uvideo gresku pa je nadogradio naslon, na 11:50 minutu - https://www.youtube.com/watch?v=EzxTiHZI_VU

Dizajn fotelje mi se isto svidja, ali mi se ne svidjaju spojevi, voleo bih da se ne vide nalicja greda, tj da su spojevi pod 45 stepeni, znam da bi takvi spojevi bili dosta slabiji zbog lepljenja lice na lice.

@mbole pratio sam par tema gde ste raspravljali o preciznosti gera, pa bih odvojio vise para za njega. i kupio bih ger sto se isteze, da kasnije jednog dana kad budem sekao nesto sire ne proklinjem sebe. Kakav je metabo sto se preciznosti tice?

https://najpovoljnijialati.rs/shop/elek ... -kgs-216m/

Vidim za 5 hiljada vise ima plavi bosch da se kupi.

U vezi sina, da li bi alu profil za led rasvetu mogao da posluzi, ili su zidovi previse tanki za tu namenu?

nesto ovako - https://www.elementa.rs/proizvod/55570/ ... -led-trake
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3823
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ako ti samo treba sina da bi precizno vodio croscut sled, onda moze da posluzi i obican U profil od aluminiuma. Moze da se napravi i drugacije resenje, da recimo ukopas T profil ispod ivice stola, pa da se croscut sled vodi po srednjem delu.

SVe to ti omogucava da koristis svoje elemente i sablone, ali neces biti kompatibilan sa onime sto postoji na tristu. Tebi verovatno sve jedno, ako nemas nameru da trosis mnogo vise para.


Sto se gera tice, da je dobar nije. No, opet, u tvom slucaju ce da pretstavlja veliki napredak. No razmisli koliko toga seces gerom, i ako to nije puno, da li ti mozda neki od rucnih gerova ne donosi znacajno vecu preciznost, za poprilicno manje para.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Boris_Amater wrote:@mbole pratio sam par tema gde ste raspravljali o preciznosti gera, pa bih odvojio vise para za njega. i kupio bih ger sto se isteze, da kasnije jednog dana kad budem sekao nesto sire ne proklinjem sebe. Kakav je metabo sto se preciznosti tice?

https://najpovoljnijialati.rs/shop/elek ... -kgs-216m/

Vidim za 5 hiljada vise ima plavi bosch da se kupi.
a za samo hiljadu vise ima i odlicna makita LS1040N na istom sajtu. Kad sam ja kupovao ger, taj je bio duplo skuplji od MLS100, pa sam ovaj i kupio i cesto sam razmisljao da se nisam z... , kad sada pogledam, MLS100 je sada skoro duplo skuplji od ovoga SL1040... Bog bi ga znao sta oni rade sa tim cenama...
Mogu samo da ti kazem da se ne povodis za poteznim gerovima, jer oni ne mogu biti bolji od onih normalnih, ni precizniji. Ja sam to odmah izbacio iz mog izbora. Samo ces kupiti neki krs na taj nacin. Ako ti bas zatreba nekada da iseces nesto sire, lepo precizno obelezis ugao, stegnes oslonac stegama i rucnim cirkularom.

Sto se tice stubne busilice, ne zaleci se, to samo zauzima mesto na nekom stolu, a ti i ne planiras da budes stalno u radionici. Ja na primer koristim univerzalni drzac za busilicu i pomocu njega mi nije problem bilo koju vertikalnu rupu. Mozda bih dokupio neki stalak za busiicu, ali stubnu ne bih, nemam ni sta toliko mnogo ni toliko precizno da busim. Ne odvracam te, ali razmisli. A tih drzaca za busilicu imas za oko 1500-1700 din u Wobyhaus i mislim da za amatere resava stvar.
Umesto sto bi kupio nesto sto mozes i izostaviti, predlozio bih ti da razmislis o alatima kiji se najvise koriste, kao na primer stege, dleta, elektricni odvijac, ubodna, elektricno rende, tracna brusilica, roto-orbitalna brusilica, pistolj za lakiranje... i tako se mozes lepo kompletirati a da ne kupujes krs i lom rasipajuci novac. Jednom kupljen alat problematicnog kvaliteta te samo zaludjuje da ga imas, a u stvari bolje ga je i odmah baciti jer ces tako sebe naterati da kupis neki koji ce ti stvarno vredeti, a ne da ga stalno popravljas i pravis skartove u radu.

@BR je napisao neke kritike na moj racun, ali ja i dalje smatram da treba voditi racuna o ceni proizvoda. On mesa proizvod i robu. U politickoj ekonomiji lepo pise da je roba proizvod namenjen trzistu. Ali proizvod mozes izraditi i za sebe, sto ne znaci da te treba kostati ko svetog Petra kajgana... :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Spojevi koje je ovaj sa klipa pravio, nisu kako treba.
Ovim zasecanjem uglova na sofi nije uradio bas nista. I dalje ima spoj koji ide poporecno na vlakna, povrsina spoja je ista. Jedino sto je ovim dobio je pozicioniranje spoja prilikom lepljenja.
Ono sto drzi kod fotelje su ustvari srafovi, lepak tu samo "paradira".

Gerovan spoj, osim sto trazi dosta preciznu izradu da bi to licilo na nesto, takodje slabo drzi, a uz to je i jako nezgodan za stezanje prilikom lepljenja.

I u jednom i u drugom slucaju neophodni su cep i rupa koji ce dati strukturnu cvrsitnu, i omoguciti da lepak ide duz vlakana.
Po dva plivajuca cepa na svakom spoju bi trebalo da su dosta.
Ako radis gerovano, i cepovi idu pod 45, naravno blize unutrasnjoj strani ugla.

Ili naravno, srafovi, samo onda gubis estetiku.

Sad... ima spojeva koji mogu da izgledaju jako lepo, a da budu cvrsti, ali je to malo veci sex za izvodjenje, mora rucnim alatom i trazi dosta vezbe.
Pogledaj recimo: https://www.youtube.com/watch?v=3ZZYjlsT-Ho

No... posto ti je ovo zanimacija... sto da ne.

Pezzo, po stoti put ista prica.
Zasto svima nameces cenu i pare kao glavni faktor?
Covek lepo kaze da se ovim bavi iz hobija.
To sto ti radis zbog para... tvoja stvar, niko ti ne brani. Al nemoj terati ostale na to.
Da budem iskren, meni je od te filozofija "sve mora da ima racunicu" prilicno muka. Jbt... dal je moguce da smo postali toliko vezani za novce da oni uvek moraju da budu faktor broj 1?

Ne... ne radi svako zato da bi ustedeo, zato da bi nesto prodao, zato da bi povecao budzet...
Mozda je tebi neverovatno da nekome sam rad kao takav predstavlja zadovoljstvo, ali verovao ili ne moguce je. I nije me briga koliko kosta. Samo je pitanje da li to mogu da prisutim ili ne.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Da, po stoti put ista prica, moderatori se drze mene umesto da se drze teme. Posle brisu te postove i zakljucavaju temu.
Pa naravno da je bitna cena, a to se vidi i iz naslova. Nisu svi parajlije ko vas dvojica :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3823
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

mbole wrote:Sad... ima spojeva koji mogu da izgledaju jako lepo, a da budu cvrsti, ali je to malo veci sex za izvodjenje, mora rucnim alatom i trazi dosta vezbe.
Pogledaj recimo: https://www.youtube.com/watch?v=3ZZYjlsT-Ho
Sad, ne mora rucnim alatom. Moze i glodalicom, uz nekoliko razlicitih sablona. A moze i na onom sokocalu sto si video. Uz minimalno zavrsavanje rucnim alatom.

Pezzo, ne mozes sve da gledas samo iz tvoje tacke. Ovde ima i onih koji su od svega naravili samo naslon za ruke na stolici, sa investicijom od koje komotno moze da se kupi stan u Beogradu, i uopste ne osecaju da su pogresili. Ima i onih koji nemaju ni za postenu testeru, a opet prave stvari koje im i ne trebaju, ali uzivaju. Koliko ljudi toliko i motiva.
Post Reply