Dubina ladice u odnosu na duzinu vodilice

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
VladimirB
Šegrt
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2019 18:03
Location: Banja Luka

Dubina ladice u odnosu na duzinu vodilice

Post by VladimirB »

Zdravo, majstori!

Sretan vam Bozic i Nova godina!

Htio sam sebi napraviti ormar duz citave sobe, i ima tu i nekih ladica.. I mislio sam za ladice ovaj put kupiti one malo drugacije vodilice, kao npr ovakve.. Ranije sam koristio one najjednostavnije..

Pa interesuje me je li dubina ladice mora biti ista kao duzina vodilice, ili moze dubina ladice biti mozda malo veca, npr za 1cm?

Kod onih starih vodilica, koliko sam opazio, obavezno je dubina ladice ista kao duzina vodilice, ako se ne varam..
Bez rada i lopova nema života
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije obavezno dubina ista kolika je vodjica, cak ni kod "obicnih". Naravno ne moze da bude vodjica veca od dubine, nemas za sta da je prisrafis.
Duzina vodjice samo odredjuje koliko ces moci da izvuces fioku.
Pri tom, ne treba preterivati naravno, posto taj deo pozadi nece biti ni na sta oslonjen.

Plus, ako ti je vodjica recimo 30cm, a fioka duboka 40, tih 10 cm ce ostati "unutra" pa neces moci lepo da im pridjes.
I to ako je vodjica sa punim izvlacenjem (teleskop, nije kao ova na slici). Ako nije dodajes jos koliko sama vodjica otima od izvlacenja.

Sve u svemu... nije nemoguce, ali ima puno mana.
Ako vec radis za sebe, potrazi teleskopske.
User avatar
VladimirB
Šegrt
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2019 18:03
Location: Banja Luka

Post by VladimirB »

Kostur ormara je dubine 450 (mm), pa sam planirao da ladica bude takodje dubine 450 i da kupim vodilice od 450.. Fronta ce biti izvan kostura, dakle to ne racunamo. (To jest, i krilna vrata na tom ormaru, pa tako i fronte ladica postavljene su da nalijezu izvan kostura, na njegove ivice a ne unutra.)

I onda mi pade na pamet da ce biti osjetljivo to uklopiti bas u milimetar da ladica ne udara u ledja ormara i da fronta naprijed ne strci, dakle da se tih 450 ladice i kostura idealno poklope.. Pa sam mislio skratiti dubinu ladice na 440. A vodilice se prodaju samo u koracima od 50, dakle sledeca koja odgovara je 400. Znaci ostaje 40..

Dakle, kupujem te teleskopske od 400. Kad se ladica izvlaci ostace skriveno 40mm, jel tako, a mimo toga nema drugih problema.. Ok, to je prihvatljivo. Cini mi se da kod ovih starih vodilica upravo toliko otprilike ostaje skriveno zbog konstrukcije vodilica (jer se ladica drzi na tih zadnjih nekoliko cm)..

Dakle ako je dubina ladice 440 a vodilica 400, iskoristenost prilikom izvlacenja ce biti otprilike jednaka kao sa starim vodilicama.. Odgovara..

Hvala, Bole! Neka ti Nova godina bude "jaka i debela"..

Pozdrav
Bez rada i lopova nema života
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Jel te nesto ogranicava da ormar bude 450mm dubine ? Ako planiras da stavljas garderobne sipke na njega 450mm je malo tesno onda udaraju frontovi u odecu pa trpe sarke i vremenom ode sve.....
Ako vec imas prostor nemoj se zezati napravi dublji ormar.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
dzonibbad
Šegrt
Posts: 37
Joined: 27 Nov 2015 14:48
Location: Novi Beograd

Post by dzonibbad »

mbole wrote:Naravno ne moze da bude vodjica veca od dubine, nemas za sta da je prisrafis.
Ako cemo da budemo precizni - vodjica moze da bude duza od fioke, nije to nista strasno, mada obicno nema smisla kupovati duzu.

U konkretnom primeru kod moje kuhinje kod kuce - ispod ugradne ploce za kuvanje (kombinovana plinsko/elektricna) imam fioku.
Fioka dubine npr 510, vodjice kupljene 500. Onda sam pri sklapanju uocio previd da je uticnica u koju treba da se prikljuci ploca
za kuvanje bas tu iza fioke i smanjio dubinu fioke na 460 i ostavio vodjice 500 koje sam vec imao. Posto je radna povrsina kuhinje
svakako malo duza od korpusa, ako bas do kraja izvuces, vidi se da je kraca..
VladimirB wrote:Dakle, kupujem te teleskopske od 400. Kad se ladica izvlaci ostace skriveno 40mm, jel tako,
Bas tako. A od tih skrivenih 40mm - 18mm ti je svakako debljina zadnje stranice pa je "steta" samo 22mm :)

Nece biti nista strasno ako na fioku dubine 440 montiras vodjicu dubine 450, ali u tvom konkretnom slucaju uzmi 400 jer u korpust dubine 450mm nikad nece stati idealno u milimetar.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mislio sam na "obicne" vodjice.
Mada i kod teleskopa tada zadnji kraj fioke "visi". Nije to strasno, al "ne volem" :)

Sto rece kole... povecaj dubinu tog ormana za santimetar, ako nisi bas ogranicen dimenzijama zbog nekog bocnog zida illi slicnog.
User avatar
VladimirB
Šegrt
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2019 18:03
Location: Banja Luka

Post by VladimirB »

Kole-Stolar wrote:Jel te nesto ogranicava da ormar bude 450mm dubine ? Ako planiras da stavljas garderobne sipke na njega 450mm je malo tesno onda udaraju frontovi u odecu pa trpe sarke i vremenom ode sve.....
Ako vec imas prostor nemoj se zezati napravi dublji ormar.
450 je u zidu predvidjena dubina za ormar, to jest majstori koji su pravili zgradu (prije 40 godina), na toj strani sobe koja je ocigledno zamisljena za ormar, namjerno su dodali na oba kraja sobe izbocenja od 15cm. Znaci sirina sobe je ravno 400cm, a na tom kraju su je suzili na 370, dakle napravili su u zidu izbocenje od 15cm sa obe strane.. Pa onda slijedeci toj logici, fronta ormara treba da prati to izbocenje, itd.. A to izbocenje su napravili dubine ravno 50cm. I onda, ako racunamo fronte 18 i pozadi da odmaknemo od zida recimo 30-ak da ne bude ravno uz zid (a i zbog nekih uticnica) i jos 3 za lesomal, znaci da korpus treba zaokruziti na 450..

No, to meni odgovara jer nije u pitanju ormar u pravom smislu, dakle nema sipki za ofingere. Dole ide dvokrilni kredenac (tako li se zove?), visine 600, iznad njega jedna ladica visine 180. Iznad toga element sa policama, visine 920, i iznad toga opet isti kredenac. Jedino sto je ovaj donji kredenac dubine 450 a police i gornji kredenac su dubine 380.. I sva ta skalamerija je sirine 920. I onda cetiri takva idu jedan do drugoga, da se pokrije citava ta sirina od 3700.. Cetiri dijela su ista osim sto se police na svakom razlikuju, to jest napravio sam neke kerefeke sa policama, uslikacu kad zavrsim..

Dakle, ormar je u dnevnoj sobi, nije namijenjen za vjesanje odjece, nego uglavnom za knjige i druge stvari. Mozda ce se odjeca negdje slagati na police, no u hodniku sam napravio veliki plakar i tamo imam vjesalice (plakar je dubok 600 sa frontama, upravo radi toga)..
Last edited by VladimirB on 08 Jan 2020 13:35, edited 1 time in total.
Bez rada i lopova nema života
User avatar
VladimirB
Šegrt
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2019 18:03
Location: Banja Luka

Post by VladimirB »

dzonibbad wrote:Bas tako. A od tih skrivenih 40mm - 18mm ti je svakako debljina zadnje stranice pa je "steta" samo 22mm :)
Tacno! To nisam racunao.. Odlicno..
Bez rada i lopova nema života
User avatar
VladimirB
Šegrt
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2019 18:03
Location: Banja Luka

Post by VladimirB »

mbole wrote:Mislio sam na "obicne" vodjice.
Mada i kod teleskopa tada zadnji kraj fioke "visi". Nije to strasno, al "ne volem" :)

Sto rece kole... povecaj dubinu tog ormana za santimetar, ako nisi bas ogranicen dimenzijama zbog nekog bocnog zida illi slicnog.
To bi zaista bilo idealno rjesenje.. No..

Malo me sramota reci, ali dimenzije za rezanje sam vec predao u firmu koja prodaje i sijece ivericu.. Ima vec desetak dana od toga.. Tako da cu izmjeniti samo dubinu ladice jer je to sitnica..

Sad cu ih nazvati da vidim jesu li vec izrezali.. Ako jesu, onda cu ja to skratiti ubodnom pilom.. Ako nisu, onda cu ih zamoliti za ovu malu korekciju.. :)
Bez rada i lopova nema života
User avatar
VladimirB
Šegrt
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2019 18:03
Location: Banja Luka

Post by VladimirB »

E, jos jedno vazno pitanje.. Sto bi Rusi rekli, "уточненије"..

Na ovim modernijim vodilicama, debljina vodilice je isto 13 kao na starim?

To jest, ladica se isto odmice od korpusa po 13mm na svaku stranu?

Bilo bi logicno da su ostavili istu sirinu, ali rekoh da provjerim..
Bez rada i lopova nema života
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

12.7mm odnosno pola cola su i stare i nove, sto se svede na 13.
Kao i gomila ostalih "standarda" u stolariji, poticu iz colovnih mera:
19mm je ustvari 3/4 cola
25mm daska je ustvari 1" tj 25.4 (colarica, colovaca...)
5cm fosna je ustvari 2 cola
...
User avatar
VladimirB
Šegrt
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2019 18:03
Location: Banja Luka

Post by VladimirB »

Zbilja zanimljivo..

Cesto sam cuo tu rijec "col", a tek sad sam shvatio da je to ustvari engleski *inch*..

Zaista, svakog dana covjek nesto nauci.

Hvala, profesore.. :)

Znaci, u stolarskom majstorluku englezi su postavili standarde, i toga se i dalje drzi cijeli svijet..
Bez rada i lopova nema života
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Col je samo nemacka rec za istu meru.

Stolarija je stari zanat, a do ne tako davno i mi smo koristili palac to jest isti taj col, odnosno inc. Kao i cela Evropa.
Tako da nije to do Engleza. Oni su samo najduze zadrzali colovni sistem.

Jedna od nevolja je sto col dugo nije bio standardizovan, pa je maltene svako selo imalo svoju meru.
Metricki sistem je uveden "silom", tokom Napoleonovih ratova. Izmedju ostalog i kao deo ekonomske blokade Engleske.
Interesantno je da je danasnji inc definisan preko milimetra.
Daklem zvanicna definicija inca je da je on 25.4mm.
Nema definiciju kao metar da je to put koji predje svetlost u vakumu za 1/299792458 sekudi.

Takodje interesantno je da je tu definiciju Amerima uvela jedna Evropska firma (cini mi se Svedska, al nisam 100% siguran, neka skandinavija jeste).
Naime oni su prvi poceli da prave "etalone", to jest blokove celika ekstremno preciznih dimenzija, i ekstremno fine povrsine.
Posto su i Ameri imali jedno 30-tak varijanti inca, a ovi su jedini na svetu pravili etalone, neko je tamo zakljucio da je dosta zezanja, i da ce sve etalone praviti tako da je inc=25.4mm.
I ostalo. Na kraju je usvojeno kao ANSI standard.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Sedi 5 :stolt:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Verovo ili ne, definicija metra se promenila od kad sam ja ucio skolu :)
Secam se da je bila neki broj talasnih duzina spektralne linije kriptona (koliko... ni ja nisam bas toliko sasav da pamtim :)) I ta definicija je jos sa kraja 19 veka.
Potrazim da nadjem tacnu cifru, kad ono...

1983 je prebacena na predjeni put svetlosti, u sustini zbog boljeg nacina merenja.
A ja sam negde 1982 prestao da redovno ucim fiziku :)
Post Reply