Kupovina pneumatske klamerice

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
markus
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 17 Jan 2018 16:47
Location: Banja Luka

Kupovina pneumatske klamerice

Post by markus »

Pozdrav ljudi, treba mi pomoć oko izbora pneumatske klamerice.
Koristio bi je za zakivanje leđa od namještaja, lesomal.
Ne mogu više ručno zabijati eksere jer se hobi pretvorio u posao i svaka minuta mi je bitna :).
Koje dimenzije municije ili ekseriće za takvu namjenu preporučujete a da je ima uzeti svugdje shodno toj klamerici?
Ne znam jesu li bolji ekserići ili municija za tu namjenu.
Svaka preporuka bi mi dobro došla.
Pošto nemam ni kompresor razmišljao sam o nekom 50 litarskom da će zadovoljiti potrebe.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije dobro ni jedno ni drugo.
Ekser i/ili klamerica ne drze u iverici. Heftalica je za nijansu bolja, posto ume da se zakrivi unutar iverice, pa koliko toliko drzi bolje.
Jedino sto drzi u iverici je sraf.
Sve ostalo izbijes gacama koje stavis u orman.

Ali... posto je uobicajeno da se to zakiva (ili upucava sve jedno), musterije su navikle pa i ne ocekuju nesto bolje, a majstorima je bitno da je brze.
Taj posao ce obaviti i najmanji kompresor. Te heftalice trose jako malo vazduha.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Kao sto rece bole SAMO holsrafi 3 x 20 , shrafilica i udriiiii .

Mnogo puta sam video delove regala gde su skoro izbijena ledja ( jbga , gazdarica natrpa stvari , proba da gurne i vise sabije i

izleti lesonit ) zakivana letimicno eksercicima ili klanfama .

Ajde sad ti pridji da popravis , mali prostor izmedju zida i regala a ovaj drugi tezak ko more .

Jos kad ovi iz industrije namestaja osmisle ledja iz vise segmenata medjusobno spojenih nekom pvc

ili lepljivom trakom l00dilo postaje kompletno .
Last edited by LepoJeBitiFin on 06 Jan 2020 18:53, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
markus
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 17 Jan 2018 16:47
Location: Banja Luka

Post by markus »

Meni se nije nikad desilo da provali bilo šta. Staviš više eksera i dobro. Sve je to OK što vi kažete ali meni treba neki savjet oko izbora klamerice jer ću definitivno raditi sa tim a ne sa šarafima.
Ako neko ima neki prijedlog neka javi.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bila i ostala Bea. Za konkretan model, morace neko ko je vise u poslu (imaju ih milion)

Mos staviti koliko god hoces eksera, na svaki santimetar po jedan. Odvalice se.
Ne danas, ne sutra, al kroz mesec, dva, tri...
User avatar
markus
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 17 Jan 2018 16:47
Location: Banja Luka

Post by markus »

Ne znam ali evo već godinu dana nigdje se nikome nije odvalilo. Ne kažem da prednost nema šaraf to stoji ali ko će šarafati toliko ni sebi ne bi to radio :)
Kakva je Makita, Bosch ili Einhell ako neko koristi?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3691
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Vilager je smece ali nekako radi. Osetljiva je na tolerancije u dimenziji municije.
Bea je bez mane
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Koristim womaxovu neku za klamerice sirine 5.8 ako se ne varam a duzine od 25 do 40mm, 25 kucam za lesonit ostale za neke druge stvari, kupio sam je da zavrsi neki poslic pa je prosla prooizvodnju kosnica evo sad u namestaju ne znam ni sam kolko hiljada ih je ukucala no da je ne ureknem.... RADI, naravno uz redovno podmazivanje....
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
trnac
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 23 Sep 2015 19:30
Location: Zagreb

Post by trnac »

Rastavio sam i popravljao više ormara. Lesonit pribijen malim čavlićima je blago rečeno sranje. Ako ih je malo, odvali se lesonit. Ako ih je previše razdvoji se iverica. Kod popravaka uvijek šarafim malim vijcima.

Najbolje što sam do sada vidio (a nisu vijci) je bilo na jednom starom ormaru. Čak nije imao lesonit na leđima nego tanku šperploču. Bilo je spojeno dugačkim spajalicama, po sjećanju su bile dugačke cca 3 cm.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Problem sa tim dugackim spajalicama je sto umeju da probiju kroz bok. Krene da se krivi kako je iverica vuce.

@Kole
Imam negde jednog womax-a (isto tako mi je trebao da zavrsim neki poslic).
Nemoguce je nastelovati mu udarac da ne utrci u materijal.
Ili ja ne znam kako, mada mi jako lici da je problem u konstrukciji. Gledao sam to pre nekoliko godina zadnji put, vise se ne secam kako izgleda.
Jednom odradi kako treba, drugi put ne upuca do kraja, treci uleti milimetar u materijal... ebes takav poso.
S tim da nisam koristio klamerice vec eksercice.

@markus
Da zasrafis ledja na sestorkilnom ormanu, sa sve predbusenjem i frezenkovanjem, ne treba ti vise od 10-15 minuta (radio pre par dana), uz adekvatan alat: dve male srafilice, kvalitetan PZ-1 vrh sa dobrim magnetom, mali frezenk sa burgijom 2mm, koja samo malo viri iz njega (dewalt ima takav model, al jako retko se nalazi)
Ako ne busis, gotov si za 5-10min.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

I ja sam razmišljao o klamerici, ali nemam toliko posla da bih opravdao i klamericu i kompresor. Inače, već 20ak godina leđa zakivam ekserima, i još uvijek nisam primijetio da su i jedna popustila.
Ono što niko ne spominje je da leđa, pored zatvaranja elementa, drže i vinkl. Ukoliko je element dobro napravljen i leđa će držati. Ako je samo sklepan i leđa će popustiti, bez obzira na to čime su pričvršćena.
Ivericu ćeš razvaliti ako eksere kucaš ukrivo, ili ako su predebeli.
Heftalice, spajalice, klemarice ili kako god da se već zovu izbjegavam. Tu stvarno nemam šta reći.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

@mbole
Ja taj problem resavam smanjenjem pritiska na kompresoru, bitno mi je samo da ne ulece u materijal posto onda ne drzi nikako.
Sa duzinom klamerica 25mm nisam imao problema sa izbijanjem kroz bok, samo kad kucam leda pricvrstim sa par klamerica da drze diagonalu onda povucem liniju sablonom na 9mm i udaram....
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Svaka, ali bukvalno svaka ledja koja sam video za ovih 40-tak godina, koliko pamtim da sam se uopste zanimao nekim alatom i ormanima, su bila odvaljena, izuzev u slucaju polica koje su lezale direktno na zidu, ili ako je u pitanju bilo nesto tipa vitrine sa izlozenim finim sudovima, gde nije bilo nikakvog pritiska iznutra na ledja.
Garderober... apsolutno svaki.
Kod mene, drugara, rodbine...

Kucana, tankim ili debelim ekserima, klamericama... svim mogucim varijantama, nebitno. Jedino sto je drzalo kako treba su srafovi.

Sad... mozda postoje ljudi koji u garderoberu nemaju gomile vesa, vec po tri kosulje i dva para gaca, samo ja izgleda takve ne poznajem :)

Ledja drze vinkl to je tacno. Ali ona su ta koja drze, ne drzi orman njih. Ona, to jest njihove veze sa bokovima (ekseri ili srafovi ili klamerice...) trpe upravo opterecenje na smicanje kad god orman iz bilo kog razloga pokusa da izadje iz vinkle. Drugim recima, kad god otvoris vrata, ti eksercici se mrdnu levo-desno, posto pomeris teziste. kako ekser drzi iskljucivo trenjem, a ono je u iverici minimalno, vremenom mora da popusti.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

Eksere zakosite pri zakucavanju, parne levo, neparne desno ukoso u odnosu na osu....
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Imam BEA combi 229. Ne koristim je često, ali kad mi treba, želim biti siguran da će obaviti posao. Leđa od lesonita 3 mm debljine šerafim sa Spax 3x30, a ona debljine 4 mm sa Spax 3x35 mm. Volim da se glava vijka sama upusti u materijal prilikom zavrtanja. Å rafilice su isključivo udarne. Brzo poput čavlanja čekićem a puno čvršće.
Post Reply