Odabir usisavača

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Odabir usisavača

Post by 78L05 »

Pozdrav svima,

Potrebno mi je riješiti usisavanje piljevine sa štucera i oberfrezera montiranog naopako ispod stola. Promjeri rupa su cca 35 mm, znači dolaze u obzir usisavači sa suho/mokro usisavanje poput Bosch GAS serije. Imam dilemu između Boscha, Makite, Metaba... Čitao sam na internetu da bi trebao skupljati prašinu razreda M, a ne L (drvena prašina - najsitnija).
Cijena može biti do 700 € recimo. Imate li kakvu preporuku?

Hvala.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Bosch GAS 35 L AFC od skupljuih i sa automatskim tresacima filtera ili festoolov neki, licno koristim festool ct 17e, festool zbog toga sto je manji usisivac pogodan za terene i za brusenje i slicne poslove sa manjom kolicinom prasine a opet odlicno usisava i imaju jako dobro crevo, felkibilno i lagano sto je bitno kod poslova gde nije alat fiksiran u sto.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Mozes li mi objasniti tresenje filtera?
Kada se ono dogada, cemu sluzi i koja je blagodat?
Mijenja li se na takvom usisavacu (primjerice Bosch) neki dijelovi?
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Dogada se samo tada kada ti ukljucis automatiku za tresenje i funkcionise tako sto u toku rada otresa filter iz razloga da ona najsitnija prasina koja se na njega hvata nebi ga zapusavala i s tim mu omogucava da konstantno usisivac vuce istu kolicinu vazduha tj da ne gubi snagu usisavanja, od delova se ne menja nista osim filtera i to retko treba menjati zavisno od toga kolko se usisivac koristi

edit: automatika kada je ukljucena tada on sam u toku rada vrsi otresanje na odredeni vremenski interval (ne znam kolko tacno).
Last edited by Kole-Stolar on 09 Sep 2019 13:16, edited 1 time in total.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Kole-Stolar wrote:Dogada se samo tada kada ti ukljucis automatiku za tresenje i funkcionise tako sto u toku rada otresa filter iz razloga da ona najsitnija prasina koja se na njega hvata nebi ga zapusavala i s tim mu omogucava da konstantno usisivac vuce istu kolicinu vazduha tj da ne gubi snagu usisavanja, od delova se ne menja nista osim filtera i to retko treba menjati zavisno od toga kolko se usisivac koristi

edit: automatika kada je ukljucena tada on sam u toku rada vrsi otresanje na odredeni vremenski interval (ne znam kolko tacno).
Ima modela ( Festool ) kod kojih mozes sam da menjas taj vremenski interval.
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Dobro.
Kad uspoređujemo Bosch GAS 35 M AFC i Festool CT17E: kako to da je Bosch gotovo duplo skuplji?
Je li zaista važno da usisavač bude rangiran za razred prašine M ili je zadovoljavajuće i da bude rangiran za razred L?
Primjećujem da su svi oni tu negdje po snazi motora, kapacitetu (l/h) i po stvorenom podtlaku (cca 250 mbar)?
Na sto se onda svodi odabir?
Lp
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Ja imam bosch gas 35 afc ,zadovoljan sam,pasuje i filter os klia 3 1,6 16v :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

GAS 35 L AFC ili GAS 35 M AFC imaš?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

78L05 wrote:Dobro.
...
Je li zaista važno da usisavač bude rangiran za razred prašine M ili je zadovoljavajuće i da bude rangiran za razred L?
..
Zavisi koliko volis sebe :)

L oznacava klasu prasine koja je niskog rizika po zdravlje, i dozvoljeno je da mnogo veca kolicina nje bude u vazduhu a da ne predstavlja opasnost po zdravlje (max 1mg po metru kubnom)
U nju spada kucna prasina, piljevina od mekog drva i slicno

M je klasa prasine srednjeg rizika, i dozvoljena kolicina je 10 puta manja to jest 0.1mg po metru kubnom)
U nju spada prasina od tvrdog drveta, iverice, medijapana, betona, cigle, kitova, boja...

H su vec jako zajebane stvari poput azbesta, budji (budjavog betona na primer), karcinogeni...

U sustini, sto je prasina finija, to je opasnija, posto se zavlaci dublje u pluca.

CT 17 E uopste nema delkarisanu klasu zastite (imaju je CTL i CTM), i ima kapacitet od 17 litara, i nije namenjen za usisavanje piljevine pri radu vec za ciscenje
bosko je M klasa i ima kapacitet od 23 litra.
Odatle i razlika u ceni.
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Hvala.
Recimo u taj Bosch, treba li stavljati kesu unutra ili samo istresati direktno iz plastične kante?
I što mislite, bi li se dalo napraviti proširenje na 100 mm pa da se priključi u veliki cirkular i frezer? On ima predviđen fi 100 mm za odsis.
Za hoblanje i debljanje mi je jasno da je to preusko crijevo, ali što mislite o ovome gore?
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Bole, hvala na informacijama za klas usisivaca, taj podatak nisam nigde nasao, gde ih ti kopas samo ? :D
Jeste CT 17e nije deklarisan ali radi posao usisavanja pri radu odlicno, ja ga teram i po ceo dan na raznim alatima...
To prosirenje ne vredi raditi, to je mali kapacitet za veliki frezer i cirkular i moc usisavanja bi bila jako mala, za takve stvari se vec koristi veliki otprasivac i taj veliki je u ceni i jeftiniji od ovog boscha.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Prost google: dust class M L :)

To sto neki usisivac lepo odvlaci piljevinu, ne znaci da je bezbedan sa medicinske tacke.

Pre svega, najopasnija je upravo najsitnija piljevina, to jest ona koju skoro i ne vidimo.
Drugo, to sto ju je usisao, ne znaci da je i ostala u njemu. Koliko znam tu je glavna razlika izmedju deklarisanih klasa.

Za nekoga ko se povremeno bavi stolarijom, to nije tako strasno. Ali za nekoga kao ti, ko to radi po ceo dan, i namerava tako godinama... rizik jako raste.

Recimo, ovo je dosta sitno napisano u uputstvu od GAS 35 L AFC, ali time se proizvodjac ogradio:
Do not vacuum beech or oak wood dust, rock dust or asbestos. These substances are considered carcinogenic.
Daklem bukva i hrast, dve najcesce koriscene vrste na ovim prostorima.

Sto se tice kesa i istresanja... opet slicno...
Dzaba si usisao svu piljevinu dok si radio, ako je sada istreses i udahnes.
Naravno to kosta vise.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Da to si u pravu ali jedno pise a nesto drugo je u praksi, konkretno ovaj model festool ct17 ima filter na sebi (bas cu pogledati tacno koji kad dodem opet do njega) koji se nalazi ispred dela gde motor uvlaci vazduh a sav taj vazduh se izbacuje napolje kroz njega to ga izvlaci a opet je mali i lagan pa pogodan za terenski rad, s druge strane ima mogucnost da se na suprotnoj strani od usisa ubaci crevo i onda izbacuje vazduh bez prolaska kroz filter i zgodan je za izduvavanje takode po terenima.
Sto se tice medicinske svrhe tu bas zadnje vreme i ne ulazem trud da izbacim svu mogucu prasinu jer sam prosto video da je to nemoguce u svakodnevnom poslu (cim uzmes smirglu u ruke gotovo), prosto mi je potrebno uredno i cisto svako radno mesto i sto manji utrosak vremena na ciscenje a opet sto manje sanse da se nesto iz matrijala zavuce ispod radnog komada i dovede do grebanja :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

78L05 wrote:GAS 35 L AFC ili GAS 35 M AFC imaš?
GAS 35 M AFC je u pitanju.

Dobra stvar je sto mogu da ugasim tresac kad mi nije potreban,takodje mogu da podesavam jacinu usisa i najvaznije od svega je to sto mozes da biras precnik creva na komandama usisivaca

prvi link na koji sam nabasao :)

https://www.olivwoodcreations.com/aspir ... -35-m-afc/

ili

https://www.youtube.com/watch?v=g4BkP9Oey8Y
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

singer wrote:Ja imam bosch gas 35 afc ,zadovoljan sam,pasuje i filter os klia 3 1,6 16v :)
Kad stavis u njega filter od Klia, pozdravis se sa svakim nivoom zastite. Jednostavno, kliu uopste ne smeta najsitnija prasina, koja tebe ubija, pa je filter i ne uklanja.
Post Reply