Farbanje potapanjem - drvene igracke

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
3Dsoba
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 15 Jul 2019 11:07
Location: Podgorica

Farbanje potapanjem - drvene igracke

Post by 3Dsoba »

Pozdrav svima!!

Zamolio bih vas ako neko ima iskustva sa farbanjem potapanjem.. Naime imam mnogo elemenata drvenih igracaka koji su mali i trebaju biti ofabani razlicitim bojama i sa svake strane. Na predhodnoj temi koju sam postavio "izrada didaktickih igracaka od drveta-biznis plan" neko mi je predlozio navedenu tehniku ali evo vec par dana sam istrazivao po internetu i ne mogu naci nista (osim farbanje skoljke od auta u farbrici :skratta:) tako da bih vas ljubazno zamolio za pomoc - a rekoh da otvorim novu temu - mozda ce trebati nekom u buducnosti..

Naime ono sto me buni su sledece neke stvari

- Da li je farbanje potapanjem postojano poput farbanja pistolj/kompresor
- Kako izbjeci razlivanje
- Da li je potrebno 1 ili vise potapanja
- Kad bih utopio element u posudu sa bojom morao bih ga staviti na nesto radi susenja - samim tim strana na koju bih polozio element bila bi odlivena kontakt povrsinom cak i u slucaju kad bih npr koristio resetku kao podlogu

Moram navesti da se farbanje radi netoksicnim bojama na bazi vode - posto se radi o djecijim igrackama - ako je to od nekog znacaja

Hvala unaprijed!! :)
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

1. olako si presao preko mog posta u prvoj temi,
2. nije bila potrebna nova tema,
3. potapanje moze, ali za bajcovanje,
4. delovi automobila se lakiraju prskanjem,
5. ne znas nista o lakiranju i svakome je mucno da se upusta u diskusiju sa tobom, zato ti se niko i ne javlja za diskusiju, citaj stare teme,
6. od potapanja bi se uvek pravile bale,
7 dok ti to uradis kao sto si zamislio, oteknuce ti jajca :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Svugde na svetu se igracke farbaju potapanjem, pogledaj, vidi se to.
Boja je podjednako postojana.
Razlivanje se podesava viskozitetom i drugim parametrima boje.
Jedna "ruka" je dovoljna.
Elementi se kace na kuke, nabadaju na iglu i sl. i tako se potapaju i posle suse.
Svrati u neku radnju pa zagledaj malo.
Skoro svi tvoji elementi bi mogli tako da se rade.
Koji mora, popravlja se iz drugog potapanja ili bojenjem delova koji nisu bili pristupacni, gde su bili okaceni,...

Edit: koliko je meni poznato, koriste se akrilne boje
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Otvaranje nove teme ne naplacujemo :)
Uvek je bolje otvoriti novu, nego se "gurati" u neku staru.
U ovom slucaju, sasvim je logicno da se otvori nova, posto farbanje potapanjem nije vezano samo za izradu igracaka (tako se radi gomila stvari).

Nije tacno da se tako samo bajcuje. Potapaju se recimo kisobrani u lak, bezbol palice, drske cekica...
Generalno svi sitniji predmeti, koji ne zahtevaju vrhunski izgled, i imaju odgovarajuci oblik bez supljina.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

mnogo mnogo štrikova i mnogo igla kukica potrefiš gustinu boje umoćiš otreseš okačiš posle 20 tak sekundi obrišeš krpom kap koja se stvori na predmetu farbanja

narodski rečeno muda da pojedeš dok napraviš i ofarbaš igračku koju možeš kupiti gotovu na veliko za 25dinara a posle je možeš prodati za 150dinara i zaradiš 125 dinaranit oro nit kopao jedan moj priljatelj prodaje ove igračke koje ti želiš pravit tj preprodaje uzima ih od kineza gotove
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ako imas 15 m2 prostora i ako rasiris "strik" preko 5 koturaljki, mozes napraviti "automatsku farbaru" za potapanje, brisanje i vazdusni tunel za susenje, sa ulozenih minimalno € ;) Verujem da bi sav materijal nasao u svojoj i okolne 3 šupe.
Kreni od tehnologa za boje, on je u ovom trenutku mnogo bitan.
User avatar
3Dsoba
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 15 Jul 2019 11:07
Location: Podgorica

Post by 3Dsoba »

Hvala ljudi! :)
peradetlic wrote:mnogo mnogo štrikova i mnogo igla kukica potrefiš gustinu boje umoćiš otreseš okačiš posle 20 tak sekundi obrišeš krpom kap koja se stvori na predmetu farbanja

narodski rečeno muda da pojedeš dok napraviš i ofarbaš igračku koju možeš kupiti gotovu na veliko za 25dinara a posle je možeš prodati za 150dinara i zaradiš 125 dinaranit oro nit kopao jedan moj priljatelj prodaje ove igračke koje ti želiš pravit tj preprodaje uzima ih od kineza gotove
Imas li mozda neki primjer, link, sta god - kako bi to trebalo odprilike da izgleda??

Ovo sto sam gledao do sad bili su rotacioni bubnjevi koliko sam vidio nista komplikovano u sustini - bure sa mrezom po sredini koje se rotira i uspe se farba u njega..?!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Da samo "umoćiš otreseš"... kad bi se zezali...
a dva šmirlanja ti niko ne pominje i svako sušenje po par sati (a mozda i više, zavisno od laka), a za pakovanje ceo dan sušenja (inace bi se sve slepilo) ? Uostalom napravi za probu desetak komada, pa probaj, ne košta mnogo. Probe se uvek prave pre pocetka svakog ozbiljnog posla. Ja sam pištoljem radio gomile sitnica, a ovi što ti daju savete nisu verovatno ni videli kako se to radi. Upeco si se na njihovu pricu - samo buć i gotovo...e pa malo morgen...
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Pezzo, nije tema lak vec "ekoloska" pokrivna boja.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

On je spomenuo jos na pocetku "farbanje i lakiranje"... i to treba razjasniti, znaci sve ispocetka. Prema datim slikama sam pretpostavio da to i zeli, a radi se o pokrivnim lakovima gde se i ne vidi struktura drveta.
A ako ste zapoceli da mu dajete savete, onda mu objasnite do kraja. Za svaki posao moze se reci - ma to je lako, ali pokazi kako je to lako i na sta lici na kraju to sto si radio. Za neke stvari moze potapanje ali za mnoge ne moze. Moze za impregnaciju... a u metalnoj industriji za toplo pocinkovanje, razmascivanje i sl. ali za lakiranje ne ide. U principu sve moze, samo su krajnji rezultati razliciti.
User avatar
3Dsoba
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 15 Jul 2019 11:07
Location: Podgorica

Post by 3Dsoba »

Pezzo wrote:On je spomenuo jos na pocetku "farbanje i lakiranje"... i to treba razjasniti, znaci sve ispocetka. Prema datim slikama sam pretpostavio da to i zeli, a radi se o pokrivnim lakovima gde se i ne vidi struktura drveta.
A ako ste zapoceli da mu dajete savete, onda mu objasnite do kraja. Za svaki posao moze se reci - ma to je lako, ali pokazi kako je to lako i na sta lici na kraju to sto si radio. Za neke stvari moze potapanje ali za mnoge ne moze. Moze za impregnaciju... a u metalnoj industriji za toplo pocinkovanje, razmascivanje i sl. ali za lakiranje ne ide. U principu sve moze, samo su krajnji rezultati razliciti.
Da, prastaj ekoloska boja je u pitanju - nego mislio sam da treba i lak preko nje (radi boje zastite od opadanja boje)

Evo jedan snimak iz jedne njemacke fabrike - uglavnom na njemu je taj "drum painting" - u sustini isto potapanje samo malo automatizovano - kao sto sam ranije rekao mislim da nije tesko ni napraviti
ovu neku "masinicu" pa bih vas zamolio za misljenje o tome...

https://youtu.be/TNzya9xLxtQ?t=81
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa otkud znas sta lakiraju, koji materijal i kakav lak i da li to greju/hlade... I ono sto im kaplje u masinu dok radi, sta je ? Jel mislis da ce ti oni dati recepturu ?
A "ekoloski" je samo trgovacka prevara, hemikalije su to, vise ili manje otrovne. Danas ni vazduh ni voda nisu bez zagadjenja, tako da je sve relativno. Za svaku farbu mozes reci da je ekoloska, dosta da kazes da nema teskih metala, a retko koja ih ima.
User avatar
3Dsoba
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 15 Jul 2019 11:07
Location: Podgorica

Post by 3Dsoba »

Pezzo wrote:Pa otkud znas sta lakiraju, koji materijal i kakav lak i da li to greju/hlade... I ono sto im kaplje u masinu dok radi, sta je ? Jel mislis da ce ti oni dati recepturu ?
A "ekoloski" je samo trgovacka prevara, hemikalije su to, vise ili manje otrovne. Danas ni vazduh ni voda nisu bez zagadjenja, tako da je sve relativno. Za svaku farbu mozes reci da je ekoloska, dosta da kazes da nema teskih metala, a retko koja ih ima.
trazio sam i dobio detaljni atest od bekamenta i helios-a,...boje su bas namjenjene za djecije igracke... a za bubanj pricam o prvom (koji se okrece) ne o drugom koji je na vibracionu varijantu... Ne znam zato pitam... Nije sramota ne znati ;)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko vidim sa snimka, drugi to jest vibracioni uopste ne farba, vec polira.
Post Reply