Izrada didaktickih igracaka od drveta - biznis plan

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
3Dsoba
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 15 Jul 2019 11:07
Location: Podgorica

Izrada didaktickih igracaka od drveta - biznis plan

Post by 3Dsoba »

Pozdrav svima!

Uspio sam da skupim neku ustedjevinu i sada planiram da se posvetim privatnom poslu tj. kako i naslov kaze izradi didaktickih igracaka za djecu od drveta...
Vec par nedjelja razgovaram sa raznim kineskim prodavcima oko kupovine CNC masine - planiram da uzmem masinu 6013(modifikovana na tu dimenziju posto je 6012 standard) sa strugom - obradna osa 3KW- pa bi mi dobro doslo ako neko od vas vec ima iskustva sa uvozom iz Kine...
E sad... Nacrtao sam neka 4 modela za koju imam vec prodju u prodaji(prilazem ih kao slike)... E sad moj glavni problem je post produkcija.. Kako ranije nijesam radio sa drvetom (radio sam kao CNC programer na masinama za mermer i granit) nijesam bas siguran u sebe da sam dobro proracunao vrijeme izrade igracaka sto mi je glavni faktor u kalkulaciji same cijene da bih mogao biti konkurentan..

Dajem za primjer ovu igracku:

https://drive.google.com/file/d/1NmF2i7 ... sp=sharing

Dimenzija ove igracke je 380 x 80 x 41 mm... Ja sam racunao da mogu za 8 sati (zajedno sa jednim radnikom) Izvaditi na masini(cnc), osmirglati (sa rotirajucom slajfericom), ofarbati i izlakirati (netoksicnom bojom za klince) i zapakovati 40 ovih igracaka... Naime igracka ima 15 kockica u 5 boja, jednu glavnu plocu na koju se slazu koja se samo lakira i ove stubice koje namjeravam da uzmem gotove i isjecem cirkularom na dimenziju i zalijepim za glavnu plocu... Znaci racunao sam da mi je za jednu ovu kockicu potrebno pola minute za smirglanje na rotacinoj slajferici. tj da cijelu igracku mogu osmirglati za 8 minuta (8x40= 5sati) ... Sto se farbanja tice - radio bih farbanje pistoljem i kompresorom a farbao bi sve komade jedne boje odjednom.... tu sam racunao da ne mogu ostaviti preko 2 sata ukupno---....
Zamolio bih za pomoc oko samom proracuna tj da li sam se negdje preracunao, da li sam mozda nesto premislio tj ako vidite neku gresku u toj mojoj kalkulaciji... tj da li je igracku zapravo moguce osmirglati za 8 minuta...

U prilogu ostavljam jos 3 igracke koje su na prilicno istu foru i prakticno isto vrijeme izrade. Hvala unaprijed!!! :)

https://drive.google.com/file/d/1U70peN ... sp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1-jWjeD ... sp=sharing

https://drive.google.com/file/d/198DLGN ... sp=sharing
Last edited by 3Dsoba on 15 Jul 2019 11:47, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Popuni u profilu odakle si (pravila foruma, polje lokacija)
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Da li si razmišljao možda o tome da dete može da se povredi na stubiće kada nisu popunjenu ostalim elementima.
Deca, pogotovu današnja, znaju da budu veoma nemirma.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
3Dsoba
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 15 Jul 2019 11:07
Location: Podgorica

Post by 3Dsoba »

ZASto wrote:Da li si razmišljao možda o tome da dete može da se povredi na stubiće kada nisu popunjenu ostalim elementima.
Deca, pogotovu današnja, znaju da budu veoma nemirma.
Nisam, hvala ti... Ali ovo su neke standardizovane igracke (nasao sam ih po prodavnicama nisam ih sam smisljao) tako da nisam smatrao ni da ima potrebe o tome da razmisljam...Ali.. :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Smirglanje bi moglo da se radi i malo drugacije i malo brze.
Ako bi "nanizao" 20 istih kockica, mogao bi da im svima zajedno osmirglas ivice a onda da na smirgli sa tamponom smirglas lice i nalicije zajedno sa rundovima.
Farbanje se za takve stvari cesce radi potapanjem.
Valjda sam bio jasan
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

3Dsoba wrote:Pozdrav svima!

Uspio sam da skupim neku ustedjevinu i sada planiram da se posvetim privatnom poslu tj. kako i naslov kaze izradi didaktickih igracaka za djecu od drveta...
Vec par nedjelja razgovaram sa raznim kineskim prodavcima oko kupovine CNC masine - planiram da uzmem masinu 6013(modifikovana na tu dimenziju posto je 6012 standard) sa strugom - obradna osa 3KW- pa bi mi dobro doslo ako neko od vas vec ima iskustva sa uvozom iz Kine...
E sad... Nacrtao sam neka 4 modela za koju imam vec prodju u prodaji(prilazem ih kao slike)... E sad moj glavni problem je post produkcija.. Kako ranije nijesam radio sa drvetom (radio sam kao CNC programer na masinama za mermer i granit) nijesam bas siguran u sebe da sam dobro proracunao vrijeme izrade igracaka sto mi je glavni faktor u kalkulaciji same cijene da bih mogao biti konkurentan..

Dajem za primjer ovu igracku:

https://drive.google.com/file/d/1NmF2i7 ... sp=sharing

Dimenzija ove igracke je 380 x 80 x 41 mm... Ja sam racunao da mogu za 8 sati (zajedno sa jednim radnikom) Izvaditi na masini(cnc), osmirglati (sa rotirajucom slajfericom), ofarbati i izlakirati (netoksicnom bojom za klince) i zapakovati 40 ovih igracaka... Naime igracka ima 15 kockica u 5 boja, jednu glavnu plocu na koju se slazu koja se samo lakira i ove stubice koje namjeravam da uzmem gotove i isjecem cirkularom na dimenziju i zalijepim za glavnu plocu... Znaci racunao sam da mi je za jednu ovu kockicu potrebno pola minute za smirglanje na rotacinoj slajferici. tj da cijelu igracku mogu osmirglati za 8 minuta (8x40= 5sati) ... Sto se farbanja tice - radio bih farbanje pistoljem i kompresorom a farbao bi sve komade jedne boje odjednom.... tu sam racunao da ne mogu ostaviti preko 2 sata ukupno---....
Zamolio bih za pomoc oko samom proracuna tj da li sam se negdje preracunao, da li sam mozda nesto premislio tj ako vidite neku gresku u toj mojoj kalkulaciji... tj da li je igracku zapravo moguce osmirglati za 8 minuta...

U prilogu ostavljam jos 3 igracke koje su na prilicno istu foru i prakticno isto vrijeme izrade. Hvala unaprijed!!! :)

https://drive.google.com/file/d/1U70peN ... sp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1-jWjeD ... sp=sharing

https://drive.google.com/file/d/198DLGN ... sp=sharing
Moras uracunati pauze, vrijeme da ces morat odgovoriti na neki poziv a taman ti je program zavrsio, moras i ocistiti pistolj od bojanja razmisljaj vise na nacinu di ces vrijeme izgubiti, koliko si vremena racunao da ti treba samo za okretanje kockica za vrijeme bojanja 50 setova x 8 dijelova, 400 komadica trebas to nekako objesiti sloziti i eto ode vrijeme :) ja bar uvijek tako racunam vrijeme proizvodnje. Ono sto ti mogu sigurno reci da ako narucis cijelu paletu ovakvih igracaka i prodas cijelu seriju kineskih mozes dobiti dojam o trzistu koje ce ti dat povratnu informaciju dali ti se isplati ulagat u tu proizvodnju. Moras isto tako razmisljat da trziste se moze zasitit odredenih stvari a ti za kretanje s drugim stvarima nemozes u istom trenutku isporuciti kolicinu kad ti netko od centara ili malih trgovina hoce povuc. Konkretno sam krenio raditi drvene kocke koje su bile bolje od bilo kojih drugih, ali ljude generalno boli ona stvar posto sam morao biti skuplji. Cesto sam znao dobiti odgovor ali tamo ima za 30% cijene nije me to sputavalo ali mi je istina trebalo 3 puta vise vremena da ih prodam po vecoj cijeni.

Kad sam istrazivao svoje trziste ovakvi setovi ti u kini bojani u njihovom pakiranju kostaju oko 15kn ako uzmes robu na cijelu paletu, imas firme koje izraduju po 1000-1200 setova na dan. Nekazem da treba ici tim stopama ali jbg nebi htio da imas strojeve kod kuce a nemozes isporuciti trazene kolicine. Posto ti se lako moze dogoditi da ti netko zeli uzet 500 setova s odgodom otplate a to je smrt u ovakvom biznisu, posto ti nemozes odgoditi placu covjeku niti struju ili bilo koji drugi trosak.

Uvijek savjetujem ljudima da imaju stalni prihod od nekih drugih poslova a ovakve setove pravis kao eskluzivni proizvod koji ce kostat 5 puta vise nego isti takav, i tu onda igras na kartu drvo potjece iz suma koje se nakon sjece posumljavaju pa dobijes oznaku na pakiranju, koristis boje koje imaju njemacke certifikate i to prilazes u kutiju, napravis tvrdo kartonsko pakiranje s nekim ljepim vizualom, stavis u katalog dijete koje zvace tu tvoju kocku zato sto je ekoloski prihvatljivo, minimalna debljina kockice je recimo 4cm (karikiram) zato sto ju dijete nemoze progutat pa su ljudi slobodniji pri kupnji i slicno.

glavni savjet je ovaj, nemoj kao i sve velike gazde racunat 8 sati puta proizvod = kolicina, kenjas, pisas, pricas na telefon, nema drveta, fali ti selotejpa, nema boje, sprica se zaglavila, nemas vise filtera, fali ulja u kompresoru, nestalo struje i tako mogu do sutra :) vjerovatno znas i sam da na poslu nikad 8h nije 8h rada :D osim ako nisi na traci :p

eh da, cnc za sve ovo sto ti je nacrtano mi djeluje prespor, s formatnom pilom koja ima frezer mozes napraviti 5 puta vise. Covjek mi recimo u sloveniji od kojeg sam uzimao par puta drvo nudio uslugu da mi protjera kubik dasaka preko stroja za hoblanje i izvuce profil koji god zelim po cijeni od 150E, mala makitina glodalica ti moze odraditi sve ove negative na sablonama, napravis dizajn das bilo kojoj firmi koja radi reklame izreze ti 5mm pleksi na laseru (za cca 25E -35E po m2) i imas sablonu za kopiranje, posto bi ovdje vjerovatno bilo oko 5-10mm debelo ja bi rekao da to s dobrim glodalom radis iz jednog prolaza bez muke. Recimo IG6.png bi ja radio iz 2 dijela, dascica koja je ohoblana i druga koja ima rupe za kockice, zaljepis ih i na formatnoj bili skines 2-3mm sa svake strane. Ima hrpa varijacija i mogucnosti ali sto se tice bojanja tu bi poslusao savjet od @marice za potapanje ako sve ide u jednu boju.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

To moze da se pravi i od klirita u boji, samo se izreze na cnc i zatupe ivice i pakovanje. A farbanje je isuvise lako shvaceno u tekstu, trebace mnogo vise vremena zbog susenja i smirglanja.
User avatar
3Dsoba
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 15 Jul 2019 11:07
Location: Podgorica

Post by 3Dsoba »

Hvala na odgovorima ljudi od velike ste pomoci! A recite mi- farbanje potapanjem- imate neke linkove ili nesto gdje bih mogao malo da se upoznam sa tehnikom.. Mislim, shvatam, kolika moze biti filozofija zapravo usuti boju u posudu i utopiti komade u nju - ali ovako laicki posmatrano kako tu da se izbjegne slivanje boje - tj predpostavljam da ce negdje ostati neka kapljica koju cu npr opet morati da smirglam iili sta vec - imate tu nekog iskustva?
User avatar
3Dsoba
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 15 Jul 2019 11:07
Location: Podgorica

Post by 3Dsoba »

i zamolio bih vas jos, po nekom vasem okvirnom proracunu... Koliko bih mogao ovih recimo igracaka ofarbati sa litrom boje u slucaju da radim potapanje... ? Okvirno znaci, sigurno imate iskustvaa...?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Mislim da ce ti tu najvise pomoci tehnolog iz firme cije boje koristis. Bitno je prilagoditi viskozitet, "flow propertis" i slicne parametre.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

I poroznost drveta, odnosno koliko će boje drvo da upije.

Nego, razmišljanje u CNC pravcu, za ove igračkice ti je pogrešno. Osim pite, sve elemente možeš da isečeš na cirkularu/banseku. CNC samo za ukopavanje osnovnih daščica u koje se slažu elementi.I tu moraš da računaš kojim ćeš prečnikom glodala da radiš, glodala ne prave oštre unutrašnje uglove. Spoljašnje da ali unutrašnje ne.

Rupe na "dominama" bušiš na stubnoj bušilici, brže je, isto tako i rupe za pinove.

I još jedna stvar, CG ti je malo tržište.

Ne videh 6013 format mašine kod žutih. Ima 6012. A i špindla od 3kW ti je preterana za taj format mašine. Ako te nešto zanima oko CNC, nislim da imamo ovde na forumu sašu iz Titograda, stupi u kontakt sa njim. I čuvaj se previše jeftinih kineza, umeju da budu đubre od mašina. Pogledaj šta nudi Blue Elephant u ponudi. Oni su proizvođači, nisu preprodavci. (ako baš hoćeš kinezče)
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

I po meni je mali cnc sa jednim alatom samo komplikacija.
Da je u pitanju nesto sa magacinom alata, stvari bi bile nesto jednostavnije.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto se tice CNC-a i ovakvih komada mislim da ti je tu Hak bolja odrednica od Sase.
Sasa se vise bavi "krupnim" stvarima.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ma, Sasa nema pojma :D
User avatar
3Dsoba
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 15 Jul 2019 11:07
Location: Podgorica

Post by 3Dsoba »

Hvala Vam!

Sto se CNC-a tice - ne namjeravam bas da radim samo ova 2-3 tipa igracaka, bilo bi tu jos stvari (tipa frontovi na kuhinjama itd)... Bas sam u kontaktu sa BlueElephant firmom (Izmedju ostalih)

@ZASto - da, 6013 nije standardna dimenzija - radili bi mi je po narudzbini - sa obradnim motorom od 3 kw dali su mi ponudu na oko 4100$... S tim sto se sad razmisljam da li da uzmem servo mjesto stepper motora al to mi je plus nekih 1200$... Trazio sam ponudu i od Emax-a iz srbije a njihova najjeftinija varijanta tih dimenzija bi me izasla preko 7 000€...
Post Reply