Crvotocina

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
ante
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 23 Nov 2018 11:45
Location: Zagreb, Hrvatska

Crvotocina

Post by ante »

Postovani,

hitno trebam svu Vasu pomoc, savjet ili ideju.
Radi se o sljedecem:
Hrastov bracni krevet, moj osobni. Pojavile mi se rupice na bocnoj stranici. Kad me nije srce sad prebilo nece nikad. Pojavilo se desetak rupica na vanjskoj povrsini. Pregledom uocio sam na par mjesta finu drvenu prasinu/piljevinu. Izbacao sam sve stvari i skuzio da u rupicama ima nekih crnih zivina. Rekao bih da nije crv, nego nesto drugo.

Dode mi da sve polijem benzinom i zapalim.
Prvo, kako ubit tu gamad i sprijecit dalje sirenje istih. Ako je moguce to bi bilo idealno. Druga opcije je sve to pobacat i napravit novi krevet.

Drugo. Da li je moguce da je gamad presla i u drugi namjestaj. Dosta toga u stanu je od punog drveta, ali je lakiran nekoliko puta.

Dajte bilo kakav savjet. Sutra mislim rastaviti krevet i odnjet ga u radionicu sto dalje od svega.

Unaprijed se zahvaljujem.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Iskreno... ja bih ga spalio.
Nevolja je sto kad se pojave rupice, velika je verovatnoca da su skotovi vec izleteli i krenuli unaokolo.
To je bio crv, ali je odradio svoje (crv je prelaz izmedju jajasceta i bube uprosceno receno), i presao u sledecu fazu gde je buba. Samo je pitanje srece dal si ih uocio na vreme, to jest dal nisu vec izleteli i polozili jaja na ostatku drveta u kuci.

Mozes da probas sa kojekakvim insekticidima, mada je jako tesko uspesno ih pobiti (a uz to nije bas ni najzdravije spavati na krevetu koji je natopljen otrovom).
User avatar
ante
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 23 Nov 2018 11:45
Location: Zagreb, Hrvatska

Post by ante »

Postovani.

Hvala Vam na odgovoru. Skuzio sam jednu rupicu prije cca mjesec dana, ali iskreno nisam obracao paznju dok supruga nije skuzila jucer kad je cistila madrac i ivlacila ga van da ima dosta rupica na toj strani.
Krevet je rastavljen i odnesen u dvoriste radionice. Pokrit cu ga najlonom i neka ceka rostiljanje.

Mene zanima sljedece:
- grada je kupljena u ducanu, nije kupljena kod nekog u dvoristu da se susilo pod ceradom. Kako mogu bit siguran ukoliko opet kupim da necu naletit na gamad
- ukoliko je gamad izasla van i rasirila se po kuci bit ce ajme majko. S obzirom da je jedan dio namjestaja iveral, jedan dio puno drvo, jel to ovu gamad smeta ili nije izbirljiva pa udara na sve. U sobi imam ormar koji je od iverala. Ako je presao tu je prva crta. Ili jos bolje da se spustio u parket.
- trenutno ima cca 10 rupica, da li je to velika brojka. Znam da je nekad dosta i jedna pa nastane problem.
- kuhinja mi je od iverala i mdf-a. Da li tu gamad odbija poliuretanska boja. Samo treba da su i tamo otisli.
- s obzirom da je madrac na krevetu, da li se gamad mozda preselila i na madrac ili samo iskljucivo drvo.

Hvala svima na odgovoru.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Iverica i MDF ih ne zanimaju. Samo pravo drvo. I bube znaju sta je dobro :)
Parket je vec druga prica, i vole ga. Obrati paznju na sve cudne zvuke tokom noci u narednim mesecima. Ako cujes krckanje... sta da ti kazem.
Madrac ne bi trebalo da im je interesantan. Kada se pretvore iz crva u bubu i razlete, prva i jedina zamisao im je da se pare i poloze jaja. Koliko znam (moguce je da gresim), zivotni vek kao bube im je jako kratak, otprilike poloze jaja i kraj.

Odakle su stigli...
Jedan od najcescih uzroka je grejanje na drva i drzanje vise cepanica u sobi, koje nece biti potrosene u jednom danu. Pa se desi da ona na dnu ostane tu po mesec. Temperatura poraste, skot misli da je doslo prolece pa se ispili iz jajeta i trazi prvu dasku u blizini.

Gradja koju kupujes u prodavnici, bi trebalo da je prosla kroz susaru, koja generalno jedina moze da ih pobije dok su u stadijumu jajasceta. Trebalo bi da postoje insekticidi koji i to mogu da urade, ali ono sto znam da je opste dostupno ubija samo larve (crve).
Ali, ako je gradja nakon susenja stojala zajedno sa sirovom tek stiglom iz sume neko vreme... eto sanse da bube odrade svoje.
Sve u svemu... ne postoji 100% sigurna varijanta osim hemijski tretirane gradje, a od nje ne zelis da sebi pravis krevet.
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Sad ovako i onako moraš mijenjati krevet. Dok budeš budan razmišljao na novom krevetu o tome koliko će koštati ako je ušao u parket, ako se to doista i dogodilo, čut će se. Naime, u noćnoj tišini se crva u drvetu jako dobro čuje. Čudi me kako i ovog (ili ove) u krevetu niste čuli. Čuje se doslovno krckanje. Kao da ima čelične zube.
Dakle, ako čuješ, onda je u parketu. Tada je najvjerojatniji scenarij kompletno micanje parketa jer ne možeš znati u kojoj je točno daščici pa da bi baš nju mogao promijeniti.
Kad kupiš novu dasku, tada bi trebao prekontrolirati ima li rupica, pa ako nema, valjda nema ni crva unutra. U stvari to nisam siguran. Rupe su od izlijetanja kako Mbole piše ali kako uđe unutra to ne znam. Ako se izleže iz jaja, a kako ta jaja dođu u drvo. Jbg evo novog pitanja :/
User avatar
ante
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 23 Nov 2018 11:45
Location: Zagreb, Hrvatska

Post by ante »

Poštovani,

kontaktirao sam jednog kolegu iz studentskih dana koji je ostao raditi na šumarkom fakultetu. Postoji hrpa nametnika koji napadaju drvo. Neki napadaju dok je drvo sirovo i vlažno, neki dok je suho. Napad može biti dok je u šumi, u fazi prirodnog sušenja, na skladištu, kod nas u radionici, u kući. Nametnik položi svoja jajašca, kojima je drvo hrana, rovare kanale raznih oblika ovisno o nametniku, radi izlaznu rupu i odlazi se parit, pa se ciklus nastavlja.

- moj problem je što je drvo kupljeno u centru za obradu drveta i popiješ metak samo tako.
- krevet je izletio van ekspresno, zamotan u foliji i čeka transport što dalje od mene,

E sada pitanja:
1. Sada ću ostavit stan jedno vrijeme bez kreveta, pričekat rezultate ove tragedije. Koliko treba čekat da se vidi je li se gamad prošilira u parket/drugi namještaj?
2. Ako npr. za 2-3 tjedna vidim da nema novih napada po namještaju ili parketu i krenem u realizaciju novog kreveta od punog drveta, kako mogu zaštiti novi krevet ako se gamad začahurila u parketu i odgodila svoje jedenje namještaja?
3. Drvo koje sigurno nije zaraženo, lakirano je PU ili akrilom, kako bagra prođe kroz to? Npr imam stol u blagavaonici koji je od hrasta i bukve. Zaštićen je akrilom tabla i poliuretan noge. Jel može to đubre proć kroz boju/lak?

Samo mi jedno nije jasno, kolega kaže da se ta gamad može uvuć u drvo i aktivirat dosta kasnije. Uzmimo ovaj primjer. Gamad je izašla iz kreveta, napala je neznam neki element od punog drva, zamjenimo ga, ali je đubre napalo i parket, ali se nije aktivirao odmah, aktivira se npr dogodine, napadne stol, zamjeniš stol i parket jer si skužio gdje su, a ono se opet uvuklo u neznam stolicu. Mora postojati neki način kako prekinuti taj lanac, kao što je rekao kolega mbole ne napadju mdf i ivericu, nije valjda da se mora cijeli namještaj zamjeniti tom vrstom drveta, parket zamjenit keramikom itd.
To mi zvuči jako loše i nije riješenje.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne znam da li mogu da prodju kroz lak, ali ne bi me iznenadilo.
Sa druge strane, na maltene svakom komadu namestaja postoji neki deo koji nije prelakiran ili je prelakiran "tanko". Npr, celo noge stola, celo suknjice, donja strana ploce...

Za zivotni ciklus, to jest koliko ce da stoji zacaurena pre nego sto krene da kopa... morao bi neko obrazovaniji od mene po tom pitanju.
Verovatno zavisi i od vrste bube, neke poloze jaje na povrsinu (ko upljuvak od muve), neke mozda prvo zakopaju malo...
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Å PORET = idealno rešenje za te gamadi
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zaboravih...
Lanac mozes da prekines samo ako ih navatas dok su jos u fazi crva, to jest dok cujes krckanje. Cim se pojave rupice, to je znak da je krenula sledeca generacija, i mogu da zavrse bilo gde.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ima vise nacina da se to uspesno sanira, neke smo i pominjali na forumu. Najlakse je baciti.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja na to gledam kao na odnos rizika, i vrednosti gubitka.
Posto je rizik jako visok, a vrednost gubitka nije neka preterana... rostilj :)
User avatar
trnac
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 23 Sep 2015 19:30
Location: Zagreb

Post by trnac »

A joj...
Potpuno razumijem prvu reakciju jer je i moja bila slična: kaj sad??? Å ok i nevjerica.
Meni su beštije u gredama (novo krovište, vikendica na otoku).

Borim se s njima par godina. Bušim rupe u gredama (fi 3, dugačko svrdlo) i špricom ubacujem otrov. Na žalost ne znam kako se zove***, znam da je pakiran u limenku kao farba, 0.7 l tak nešto.
Trenutni rezultat je takav da ih se nisam riješio, ali imam dojam da sam suzbio širenje.

Da su u krevetu, krevet bi letio na smeće. Ovako sam prisiljen na borbu :)

EDIT:
*** Skoro sam siguran da je "belocid plus" od Belinke.
Last edited by trnac on 02 May 2019 22:48, edited 1 time in total.
Post Reply