VENTILACIJA racunanje karakteristika

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
nebman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 25 Jan 2014 22:48
Location: Sabac

VENTILACIJA racunanje karakteristika

Post by nebman »

Postovane kolege,

Do sada sam pitanje otprasivanja masina resavao sa par mobilnih otprasivaca , ali sada je vreme za centralizovani sistem.
U poslednja dva dana imao sam razgovor sa dva "eksperta " za ventilaciju i sada mi nista nije jasno :groota:

Molim Vas za pomoc:

Velicine koje se pominju su:

-brzina kretanja vazduha metara/sekund
-kapacitet m3/sat
-precnik usisa na turbini u milimetrima
-pritisak u ventilacionim cevima paskali
-gubitak u cevima u procentima

U kojoj su korelaciji ove velicine ? Kako uticu na performanse sistema ventilacije?
KOJIM FORMULAMA SE PRERACUNAVAJU JEDNA U DRUGU?

Bio bih vam zahvalan ako mozete da podelite vase znanje o ovome, jer koliko sam shvation ovo nije stvar osecaja , vec je egzaktna nauka.


Hvala unapred i
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

http://billpentz.com/woodworking/cyclone/

Ima podosta da se čita ali vredi svaki potrošeni minut.
Jedino što su mere imperijalne mada se lako preračunaju.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

Tema je dosta opširna i teško da će neko imati volje i želje za kompletnim objašnjenjem. Najbolje je posavetovati se sa google-om, na primer
http://www.core-ns.org/download/projekt ... LACIJA.pdf.
http://enerese.np.ac.rs/documents/tm/klm.pdf
ima još dosta tekstova na tu temu pa iobjašnjenja na tvoja pitanja
Last edited by bule on 13 Apr 2019 19:35, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

nebman wrote:U kojoj su korelaciji ove velicine ? Kako uticu na performanse sistema ventilacije?
KOJIM FORMULAMA SE PRERACUNAVAJU JEDNA U DRUGU?
To ti niko ne moze tacno izracunati, moze orijentaciono pa dodati jos jedno 30% preko proracunate snage ciklona.
Prvo moras tacno definisati potrebe i gde planiras da postavis cevi za koju masinu ili radno mesto, kojeg precnika, duzine i sa koliko krivina, zatim za svaku masinu odgovarajuci kapacitet, a za vece masine poput protocne brusilice ide i dodatni ciklon da pomogne u startu... za izvlacenje u principu idu centrifugalni ventilatori koji imaju najvecu snagu izvlacenja. Spolja moze biti silos ili veci najlonski dzakovi sa filterima iznad za izlaz vazduha. Cevi su sve sire sto su blize izlazu, znaci nisu sve istog promera. Najbolje je da pogledas na par mesta kako funkcionise, pitas za misljenja i ko im je to ugradjivao, pa tek tada da angazujes nekoga ko ima uspeha u tome (ili ces na osnovu uporedjivanja pokusati da to sam izvedes, sto je jeftinije ali u svakom slucaju nosi i odredjeni rizik da kupis slabiju centrifugu).
Ako pogledas malo literaturu iz hidraulike o kretanju fluida, moci ces i sam da izracunas neke parametre, uporedjujuci potrebe i svoja iskustva sa vec postojecim otprasivacima i njihovoj snazi i kapacitetu. Naravno da to nije nikada precizna racunica, jer se ne radi samo o gasu ili vazduhu, vec su tu i cvrste komponente u vidu suski, opiljaka i prasine, ostrine krivina i ostalih pojedinosti, ali vredi se potruditi da instalacija bude efikasna. Treba racunati i da nece svi ulazi stalno biti u funkciji, pa svi moraju imati i poklopac, jer i to utice na kapacitet turbine koja ne bi trebala biti ni predimenzionisana ni nedovoljna.
User avatar
nebman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 25 Jan 2014 22:48
Location: Sabac

Post by nebman »

Hvala najlepse na doprinosu i trudi. Ovo tema je definitivno kompleksna, obimna ali i bitna. Ono sta sam ja do sada saznao je sledece.
Precnik cevi najblize do ventilatora je zbir povrsina cevi koje ce zajedno raditi. Npr imate 5 masina i na tih 5 masina imate 5 usisa, ali ste odlucili nikada nece raditi svih 5 masina vec 3, a 2 ce biti zatvorene poklopcima , i za to je formula 3*r*r*pi*1.3 = poluprecnik cevi najblize do ventilatora . U ovoj formuli ''r " je poluprecnik cevi do masine, "pi" je broj pi=3.14 , a "1.3" je dodavanje prema Pezzovoj preporuci. Na ovaj nacin se racuna i precnik svih eventulanih cevi izmedju.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Brzina strujanja je u direktnoj vezi sa kapacitetom.
Padom precnika, srazmerno raste brzina.
Ti moras krenuti sa kraja, od zahtevane brzine na svakoj masini i preseku cevi na njenom ulazu i u odnosu na to da dodjes do cevovoda i na kraju turbine.
Vazduh je stisljiv fluid i racunica jeste komplikovana. Covek za koga znam da se time bavi i radi ozbiljno velike projekte to proracunava u nekim programima za tu namenu.
U praksi, kazu, izracunas kao da ce sve raditi pod punim gasom i nestisljivim fluidom, dodas tome 10 do 20% i pomolis se bogu.
Previse je faktora u igri, od toga kakvu ces cev izabrati, kako ce biti spajane, dal ce racvanje biti "na sedlo" ili racvu...
Post Reply