Obuka / volontiranje

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
Grunf
Šegrt
Posts: 22
Joined: 06 Dec 2018 08:39
Location: Beograd / Banjica

Obuka / volontiranje

Post by Grunf »

Imam jedno pitanje pa ako moze neko da malko pripomogne u odluci.
Naime, imam 43 godine, stabilan posao, platu, porodicu...itd. ali imam i interesovanje ka drvetu. Sve moje aktivnosti oko drveta se svode na neke sitnice koje mogu da se urade na terasi stana a da ne remetim kucni red (dakle, bez cikrulara, slajferice, freze..itd itd) pa sam dosao na ideju da nadjem nekog iskusnog stolara koji ima manju radionicu i koji bi bio rad da podeli svoje znanje. Za uzvrat mi ne treba nikakva plata, dnevnica ili sta vec samo malko iskustva i stolarske prakse.
Napominjem da mi je interesovanje puno drvo a ne iverica.
Dakle, rad sam da volontiram po par sati u toku radne nedelje (posle zvanicnog posla) i / ili vikendom.

Cak sam i poslao slican upit u jednu manju stolarsku radionicu i nemam odgovora pa reko da konsultujem ljude od zanata da li je ovo o cemu ja razmisljam i sta mi je na pameti zdravorazumski ili da potrazim "strucnu" pomoc od doktora za glavu :)

Opcija 2 mi je da iznajmim neku garazu ... kupim neki alat i krenem da sam provaljujem...mada kontam da je to mnoooogo sporiji put.

Znacio bi mi svaki savet.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nazalost, koliko znam, na forumu ima jako malo profesionalnih stolara iz Bg. Ustvari... nisam siguran da znam i jednog.
A i inace je malo onih koji rade sa drvetom.
User avatar
nebman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 25 Jan 2014 22:48
Location: Sabac

Post by nebman »

Postovani,

Molim za pojasnjenje. Sta konkretno zelite da naucite a da je vezano za drvo: pravljenje stolarije, pravljenje komadnog namestaja , tokarenje-obrada na strugu, duborez , galanterijiski proizvodi ... Sve ove stvari su deo stolarskog posla, imaju zajednickih stvari , ali svaka je zasebna . Retko koja stolarska radnja radi sve i to uspesno.
Drugo pitanje je motiv. Sta je krajnji cilj vaseg "staziranja" , da Vam to bude hobi ili da u buducnosti krenete samostalno?
User avatar
Grunf
Šegrt
Posts: 22
Joined: 06 Dec 2018 08:39
Location: Beograd / Banjica

Post by Grunf »

Ideja je da mogu danas sutra samostalno da napravim parce nekog namestaja (policu, manji orman...). Ne mastam o tome da mogu da napravim celu kuhinju.
Iskreno, zelja je da naucim nesto vise o onome sto me zanima. A sa druge strane treba mi "izduvni" ventil posto radim dosta stresan posao tako da medju ponudjene dve opcije rekao bih da je hobi pravi odgovor.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

Par sati u toku nedelje neces nigde naci cela nedelja moze!
smirglaj nikad dosta
User avatar
Grunf
Šegrt
Posts: 22
Joined: 06 Dec 2018 08:39
Location: Beograd / Banjica

Post by Grunf »

Zar je moguce? Ali, ne trazim nista materijalno i finansijski :(
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Problem je obicno u vremenu.
Onaj ko se profesionalno bavi ovim, mora da radi sto je moguce efikasnije.
Drugim recima, nema vremena da ti detaljno objasnjava zasto sad radi ovo a zasto ono, kako da uradis ovo a kako ono. To njegovo vreme je u sustini i te kako finansijsko.
Sa par sati nedeljno, ne moze da te uputi u bilo sta da bi to mogao samostalno da radis. Cak i da si super ucenik i sve kapiras i radis "iz prve", ne moze da bilo sta planira, posto ne zna kada i kako ces naici...

Plus... mozes to da posmatras i sa druge strane. Ne trazis materijalno, al trazis znanje. A koliko god to delovalo cudno u zadnje vreme pored "sega-mega" skola, to je u sustini najskuplja stvar u svakom poslu ili zanatu.
Nema svako ni zivaca za ucenika (ili vise njih). Nikad ne znas kakav je taj sto dodje da uci. Ne u smislu da je naopak, los covek... vec jednostavno ne uklapa se svako sa svakim. Evo ti banalnog primera. Ja ne cistim nista po radionici (nije stolarija u pitanju) dok ne zavrsim zapoceti posao (gubim vreme, ionako cu ponovo da uprljam), moj kolega briska svakih 5 minuta. I jedan drugog stalno nerviramo :)
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Hoće i inspekcija rada da napravi problem. Čak i učenici moraju da imaju neku potvrdu da su na praksi. Ako nemaš nikakav papir, odmah te okarakterišu da si radnik na crno.
User avatar
Grunf
Šegrt
Posts: 22
Joined: 06 Dec 2018 08:39
Location: Beograd / Banjica

Post by Grunf »

:(

Realno, kad se stvar posmatra iz ugla majstora u pravu si 101%.

Ocigledno mi onda sleduje opcija 2, da iznajmim neku garazu, kupim alat i krenem lagano...
User avatar
nebman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 25 Jan 2014 22:48
Location: Sabac

Post by nebman »

Postovani,

Da ne reklamiram https://www.kupujemprodajem.com/Industr ... =266090192
Ovo nije jedini oglas te vrste .
Nemoj kupovati, iznajmi .
Procitaj savete sa ovog i svih dostupnih foruma ( posebno ako govoris engleski)
Odgledaj sve moguce video zapise koji obradjuju temu koja te interesuje.
Pitaj za savet ovde.
Kupi malo materijala i vezbaj :-)
I u radu sa drvetom uvek idi sa nadmerom a ostalo ce smirgla i vreme da dorade.... :-)
Puno uspeha zelim!
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

mbole i nebman su ti lepo savetovali, nemam licno sta da ti dodam, sem da se mizda drzis terase za pocrtak uz dosta youtuba... to ce te negde mozda i usmeriti sta bi i kako bi, pa i cime bi nesto napravio. Ovde imas ljude koje vole, besumne alate tj. rucne. Bolje upoznavanje sa drvom od toga nema...
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

nebman wrote:Postovani,

Da ne reklamiram https://www.kupujemprodajem.com/Industr ... =266090192
Ovo nije jedini oglas te vrste .
Nemoj kupovati, iznajmi .
Procitaj savete sa ovog i svih dostupnih foruma ( posebno ako govoris engleski)
Odgledaj sve moguce video zapise koji obradjuju temu koja te interesuje.
Pitaj za savet ovde.
Kupi malo materijala i vezbaj :-)
I u radu sa drvetom uvek idi sa nadmerom a ostalo ce smirgla i vreme da dorade.... :-)
Puno uspeha zelim!
:tummenupp:

Ovo je verovatno najbolji savet koji ti je iko mogao dati. Kad sam ja počinjao sa mojim zanatom, niko nije imao strpljenja da mi objasni neke finese. Pitao jednog, drugog, trećeg... Niko neće, ili nema vremena ili živaca... E, onda sam se zainatio! Guglao, tražio, čitao knjige, eksperimentisao i posle 10-ak kratkih spojeva :D sam sam shvatio. I bio sam mnogo ponosan na sebe zbog toga što sam sam došao do rešenja. I što sam preživeo :smejanje: Å alu na stranu, to me je nekako afirmisalo i dalo mi motivaciju da nastavim dalje da istražujem i da budem što bolji u svom poslu. Naravno, učenje traje do penzije, čovek nikad ne prestaje da uči...

Uglavnom, moja preporuka je da poslušaš nebmana. You tube ima mnoooooooogo lepih i korisnih saveta o stolarstvu i obradi drveta, a ovde isto ima mnooooogo dobrih i iskusnih majstora koji će ti pomoći kad negde ne daj bože zapne. I samo hrabro!:tummenupp:
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Elektrolog samo da ne dodje do divergencije ferkvencija. Kratki spoj je normalan, bar ja tako iskljucujem osigurace
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Samo jedno upozorenje. Na Internetu i pogotovu youtubetu ima brdo korisnih informacija, ali samo ako mozes da ih razlucis od neopisive gomile "suma", to jest onoga sto je ili delimicno pogresno, ili naopako, ili jednostavno cisto reklamerstvo. I naravno gomile: "ja sam to sklepao i radi" varijanti.
Kriticki razmisljaj, sagledavaj posledice, i ne uzimaj zdravo za gotovo bilo sta, bez obzira koliki je autoritet taj koga gledas.
Fakat.. gomila sitnih trikova se da pokupiti cak i kada je ukupna prica pogresna.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

bila nekad knjiga sam svoj majstor tamo ima dosta o drvetu kako šta
barem sam ja tamo počeo prve korake i novine koje su izlazile 70ih 80 ih
za sve je kriv Toma Sojer
Post Reply