Rucna kanterica...Da ili Ne ?

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Rucna kanterica...Da ili Ne ?

Post by Kole-Stolar »

evo o cemu se radi:
https://www.youtube.com/watch?v=ZsfBuu0OBRs&t=460s

U zadnje vreme sve vise radim sa univerom i kako imam mogucnost da sam secem problem mi pravi kantovanje.
Cesto je potrebno vaditi komade iz restlova a posle ih moram nositi na usluzno kantovanje.
Najblize stovariste koje radi uslugu kantovanja je udaljeno cca 25km od mene pa se trosi previse vremena na sam put, pa cekanje dok dodes na red da ti iskantuju 10-15 metara pa ako bas taj dezen trake nemaju il idi pa sam nabavi ili sacekaj dok donesu ili pak ostavi materijal i dodi sutra prekosutra....
Eto to su razlozi zbog kojih ozbiljno razmisljam da nabavim neku od rucnih kanterica.....
Jedini problem koji se ovde javlja je obrada bez predfrezera, komadi moraju biti idealno iseceni bez krzanja da bi licili na nesto....
Investicija za ovako nesto je cca 1500e i s tim se pokriva kantovanje pravolinijsko i krivolinijsko do 42mm sirine i debljine od 0.5-2mm trake.
Kakva su vasa misljenja-iskustva s ovakvim masinicama ? isplati li se investirati u ovako nesto ?
PS. odmah da napomenem, prostora za neku malu kantericu nemam, zbog toga je spao izbor samo na rucnu varijantu....
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Probao sam na sajmu pre par godina festool kantericu. U principu ok. Samo I tu ima svoje Ali...
Cena lepka, ciscenje, potreban frezer.....
Virutex ima zanimljiva resenja po pitanju kanterica bolja od festoola.
Last edited by daleko on 23 Nov 2018 19:48, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Za ok znamo, sta je ali?
Gde su mane?
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Mane ima
Dok istece lepak i krene novi druge boje treba dosta vremena,
Kad kantujes duzi komad tracks namotas na kotur a on je vrlo nezgodno postavljen
Moras uvek da gledas kako lepi jer displej realno kasni.
Brzina....
A ocistiti posle rada nimalo prosto
O ceni lepka da precutimo
Moje misljenje virutex peb 200 Ili peb 250+ su bolje .
Festool lepse izgleda
Last edited by daleko on 23 Nov 2018 20:02, edited 1 time in total.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Cek cek, daleko, ne pratis temu :)
Rec je o Felderovoj kanterici i slicnim rucnim koji koriste lepak u granulama.
Festoolova koristi lepak u patronama i on je em tesko dostupan em skup, da displej malo kasni a kad se rade duzi komadi lakse je bez namotavanja trake, prebacis preko ruke i pratis traku ( provereno, kantovao sam festoolovom duzine 4.7m), brzina ne moze biti veca jer realno na vecim komadima je ne mozes stici tj istovremeno vrsiti i pritiak i hodati jos pratiti krviine pravilno....
Ciscenje se vrsi kod festoola samo kod rada sa PU lepkom i to je pod OBAVEZNO inace je mozes baciti... kod obicnog lepka (ovog zutog) samo je ostavis da se ohladi i teras dalje kad ponovo zatreba.
Frezer je svakako potreban i to je drugi trosak kod ovog nacina kantovanja no to nije strasno, Makitin model 3709 je sasvim dovoljan, ne mora biti festoolov MFK 700, svakako posle frezera mora jos rucno da se doradi.... prakticno je nemoguce obraditi frezerom idealno a da nigde ne ujede ivericu.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Pogledaj virutex,
Iskreno naviko sam da je kod festoola sve razradjeno do detalja I kad sam probao kantericu razocarao se
Last edited by daleko on 23 Nov 2018 20:09, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ja nisam video bitnu razliku izmedju Virutexa, Goliath-a, Feldera i slicnih, Festool je drugaciji i ima svoje prednosti ali i mane.
Prva prednost Festoola je sto koristi klasican lepak koji, za razliku od Feldera, se koristi na temperaturi kao kod klasicne kanterice (190-200 C) dok Felder radi na 120-160 C. Logicno, takvi lepkovi omeksavaju na visim temperaturama pa je i veca sansa da ti se traka nece odlepiti pored rerne ili nekog drugog izvora toplote.
Sa druge strane, sistem nanosenja lepka na kant traku umesto na panel donosi probleme sa nekim tankim trakama, promena u boji i strukturi ili cak smezuravanje. Tu ce Felder bolje proci zbog nize temperature.
Cena i dostupnost Festool patrona nisu preveliki problem. Ta patrona je tacno jedna trecina patrone za Holz Her masine ali i polovina staje u masinu, a i onda duze traje ;)
Sece se bonsek platnom, starom testerom i sablonom na formatizeru,... i kosta nekoliko puta manje.
PUR kod Festoola je fino resenje ali za nuzdu je moguce koristiti i u ovim drugim. Komplikovanije jeste ali je moguce. Uostalom, pur se i koristi samo po potrebi.
Kole, ako naidjes na tu za bacanje zbog nepravilno koriscenog pur-a, ja sam zainteresovan ;) Nije to bas tako.
Vodjenje i pritiskanje je ista prica, manje razlike su u ergonomiji.
Brzina je po meni prihvatljiva a ima i modela kod kojih je ona promenljiva.
Ugradjena u sto je, po meni, mnogo laksa za koriscenje.
Meni je lakse da po stolu guram panel nego masinu. Kod velikih komada svakako masinom oko panela.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

A ekonomija kaze ovako, ako svake nedelje odes do stovarista da odneses elemente i nakon 2 dana odes po njih, godisnje ces potrositi 440 evra na gorivo i oko 70 evra na odrzavanje prosecnog karavana ekonomske klase. 3 godine se vozikas za cenu te kanterice. Usput zavrsis jos nesto pa tek onda budes u plusu :P
Sad, sama zarada na kantovanju nije ni mala ali na tih 20-ak metara iz restlova je opet simbolicna a lager trake i ostalog potrebnog alata nije mala stavka.
Ako ces sam da lepis i vecinu ostalog namestaja, onda sve pocinje da ima smisla ali tada vec shvatis da vise nemas slobodnog vremena :forvonad:
Ti najbolje znas dal za tebe to ima smisla.
Povremeno se pojavi i neka polovna, jednu mislim da prodaje i nas zajednicki poznanik. Uzmi i tu opciju u razmatranje.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Model felderov koji se pojavio na sajmu ima mogucnost rada na temperaturi od 120-200 stepeni i ugraden regulator brzine kantovanja u rucici (2-6m/min) sto su neke sitnice koje su me privukle bas na feldera.
Cek cek, kad smo kod ekonomije, u pravu si, ta racunica je za gorivo i odrzavanje a kad uracunamo utroseno vreme na put i na cekanje pa utovar i istovar restlova pa rizik da se pri vozikanju osteti komad....
Ako bi vec kupo kantericu naravno da bih kantovao i sve ostalo ne bih je ostavio da stoji a s druge strane nisam jedini ovde koji radi posao pa kad vec mogu da secem i kantujem sto bi kolege nosile do drugog grada ako bas ne moraju :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Sta onda cekas, na KP-u je ispod 1000 eura
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Nije to kanterica za serijsko kantiranje. To je za kantiranje ponekog komada. Previše se vremena troši. Brid treba prvo pofrezati, pobrusiti i odprašiti. Zatim slijedi kantiranje pa frezanje viška trake. I to za svaku stranicu posebno.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Ta mašina teško da će biti isplativa kao jedina kanterica u radionici. To je više dodatak koji olakšava kantovanje nekih specifičnih rezova.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Uslužno se na njoj može raditi krivolinijsko kantovanje a ostalo je Sizifov posao.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ceo ovaj posao u njegovom kraju je sizifov posao.
Ako sam dobro razumeo, on jeste radio sa ovakvom masinom pa bi trebalo da zna sta su muke koje nosi.
Da je muka, potpuno se slazem, kao i da tome nije namenjena
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kole-Stolar wrote:...
PS. odmah da napomenem, prostora za neku malu kantericu nemam, zbog toga je spao izbor samo na rucnu varijantu....
Mislim da je ovao glavni problem
Post Reply