Cokl u kuhinji

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
matare
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 22 Aug 2018 10:00
Location: Zagreb

Cokl u kuhinji

Post by matare »

Pozdrav,majstori stolari.
imam jedan problem.
Pod u kuhinji nije ravan, a kuhinjski elementi jesu. :)

Cokl smo uzeli maksimalni koji je bilo di smo kupovali kuhinju (15cm), ali sad je problem da mi između ima prostora?
kako to riješiti?

slika je ovo: https://ibb.co/myK6tK
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

matare wrote:Pozdrav,majstori stolari.
imam jedan problem.
Pod u kuhinji nije ravan, a kuhinjski elementi jesu. :)

Cokl smo uzeli maksimalni koji je bilo di smo kupovali kuhinju (15cm), ali sad je problem da mi između ima prostora?
kako to riješiti?

slika je ovo: https://ibb.co/myK6tK
Sa slike gledano:
ako dignes lijevi rub cokla i poravnas ga sa kuhinjom i to isto napravis sa desnim rubom cokla ima li otprilike jednaki razmak od poda do dna cokla po cijeloj duzini?
Ako ima onda je prilikom montaze kuhinja dignuta previse te treba sve nogice ravnomjerno spustati na zeljenu visinu (ne znam je li to bas izvedivo u vasem slucaju)

Jos jedno rijesenje je da si tocno sve izmjeris i odes ili u elgrad ili iverpan ili conty ili neki peti i das da ti ispile drvenu coklu po mjeri.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Ovu je kuhinju sastavljao netko tko nema pojma pa je cokl po dubini gotovo poravnao sa frontama. Da je uvučen kojih 7 cm kako treba, ne bi se ovo vidjelo. Ipak, postoji rješenje. Prednje nogice treba odviti i pomaknuti kojih 7 cm dublje.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Iz slike i navedenog u opisu dolazimo do sledeceg resenja: NIÅ TA NE DIRATI
Obrazlozenje:
Da je majstor koji je montirao kuhinju znao rešiti problem cokle on bi to i uradio.... znači on otpada iz priče o rešenju problema.
Pozvati drugog majstora da to uradi se u ovom slučaju ne preporučuje jer će osim cokle sigurno naći još gomilu sitnica koje treba prepraviti, Zato što nijedan dobar majstor nema vremena da se vozi sa sitnicama tipa cokle već neki lešinar koji sedi kući I čeka takav posao da dobro zaradi. Znači pozvati drugog majstora otpada iz priče.
Zaključak :
Nista ne dirati
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Sami su oni to radili, nije u bilo majstora. Svakome se dogodi da se precjeni u nekom trenutku. Bitno je priznati da postoji problem, to je prvi korak ka rješenju istog. Kutna Wolfcraftova "getriba" (tako je mi kolokvijalno nazivamo) će pomoći.
Last edited by BILJEŽNIK on 22 Aug 2018 22:36, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

BILJEŽNIK wrote:Ovu je kuhinju sastavljao netko tko nema pojma pa je cokl po dubini gotovo poravnao sa frontama. Da je uvučen kojih 7 cm kako treba, ne bi se ovo vidjelo. Ipak, postoji rješenje. Prednje nogice treba odviti i pomaknuti kojih 7 cm dublje.
4 cm uvucena od povrsine fronte je sasvim dovoljno (za toliko bi trebalo uvuci prednje nogice), visine cokle standardno su oko 8-9 cm, a 15 cm je previsoka i menja i visinu elemenata i kvari izgled. Donji deo cokle treba uskladiti prema podu tako sto se grafitna olovka podesi sa podmetacem i fiksira za njega (selotejpom za parcence drveta potrebne debljine, tako da vrh olovke bude tacno na donjoj ivici cokle na mestu gde ona najvise odskace od poda. Zatim se olovkom u tom polozaju sa fiksiranim distancerom povuce crta po cokli od pocetka do kraja cokle i po toj liniji se cokla izreze ubodnom testericom. I tada ce donja ivica cokle pratiti pod. Znaci vrlo jednostavno, a testerica bi dobra bila bosch progressor jer ne krza. Naravno posle rezanja se uvek ivica malo zatupi smirglom na tamponu i treba ponovo podesiti nogice na potrebnu visinu. To bi svako mogao sam da uradi.
Last edited by Pezzo on 22 Aug 2018 22:38, edited 1 time in total.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Kako su cokle visine 8 do 9 cm standardne, kad su standardne visine 10 i 15 cm? Donji su elementi standardno visoki 72 cm, standardne nogice su 10 ili 15 cm, pa je i sokl tome prilagođen. Govorim o industriji, ne o kuhinjama po mjeri.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

BILJEŽNIK wrote:Kako su cokle visine 8 do 9 cm standardne, kad su standardne visine 10 i 15 cm? Donji su elementi standardno visoki 72 cm, standardne nogice su 10 ili 15 cm,
Pa izmeri koliko je visoka masina za posudje, imas na njoj i coklu ako nije ugradna, pa premeri i nju. Valjda po njenoj visini ide i ostala cokla, a ne jedna visa druga niza. Ima danas kod nekih kuhinja i visokih cokli (iskreno, meni je to uglavnom ruzno), sve zavisi od dizajna, ali uglavnom stari standardi se vise i ne postuju.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14950
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Resenje je prosto: skines coklu :)
1. ne sluzi ama bas nicemu, samo ima negativnih efekata
2. kad je nema, prostor ispod je provetren, nema mracnog, toplog i uvek vlaznog mesta za skupljanje gamadi
3. kad je nema, stopala mozes da zavuces bar 10 cm ispod elementa, a to ce tvoja kicma jako ceniti
4. kad je nema, moze i da se pocisti ispod
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

:skratta:
svatko od nas ima svoje rijesenje.

Kad sve ovo sumiramo ipak postoji "nekakvo" rijesenje problema :D
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Bole napisa da kad nema cokle mozes stopala da zavuces ispod kuhinje.
Muslim da je to tacno samo donekle. Ego ja sam jutros skinuo cokle i svejedno zena nikako neuspeva da zavuce noge ispod kuhinje. Stomak joj udara u radnu plocu.
Probacu opet kad se porodi
User avatar
ST STOLAR
Majstor stolar
Posts: 445
Joined: 12 May 2009 15:45
Location: Pula

Post by ST STOLAR »

A to što vrata po kuhinji izgledaju kao da ih je voda donijela to ne smeta!?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14950
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

daleko wrote:Bole napisa da kad nema cokle mozes stopala da zavuces ispod kuhinje.
Muslim da je to tacno samo donekle. Ego ja sam jutros skinuo cokle i svejedno zena nikako neuspeva da zavuce noge ispod kuhinje. Stomak joj udara u radnu plocu.
Probacu opet kad se porodi
:skratta: :tummenupp:
User avatar
matare
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 22 Aug 2018 10:00
Location: Zagreb

Post by matare »

djuro2 wrote:Jos jedno rijesenje je da si tocno sve izmjeris i odes ili u elgrad ili iverpan ili conty ili neki peti i das da ti ispile drvenu coklu po mjeri.
Nije jednaki razmak po cijeloj dužini, nažalost, u lijevom dijelu ne mogu coklu ni dići, jer je taman 15cm...
Ovo mi se sviđa, da izrežem drvenu coklu točno po mjeri, trapezastog oblika.
Oni mogu napraviti na tom coklu i kanalice za nosače coklova? Iverica 16mm ili nešto tanje?
Prednje nogice treba odviti i pomaknuti kojih 7 cm dublje.
Ovo je isto meni kao amateru izvedivo. Moram podpulcat privremeno ili mogu slobodno odviti noge bez straha da kuhinja pasti..?
7 cm dovoljno ući unutra? Da li onda moram i dio koji se ne vidi na slici (kuhinja ide u L) isto pomaknuti toliko - tamo je perilica pa nisam siguran da ću moći, njene noge su fiksne..
A to što vrata po kuhinji izgledaju kao da ih je voda donijela to ne smeta!?
Ima mnogo mana, ali slagali je brat i ja, prvi put - vjerujem da Vas bode u oči, ali kad budem sljedeći put sastavljao, bit ću pametniji. :)
User avatar
matare
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 22 Aug 2018 10:00
Location: Zagreb

Post by matare »

daleko wrote:Bole napisa da kad nema cokle mozes stopala da zavuces ispod kuhinje.
Muslim da je to tacno samo donekle. Ego ja sam jutros skinuo cokle i svejedno zena nikako neuspeva da zavuce noge ispod kuhinje. Stomak joj udara u radnu plocu.
Probacu opet kad se porodi
K'o da sebe gledam.
Post Reply