Spajanje oplemenjene iverice

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Spajanje oplemenjene iverice

Post by jiva »

Nekoliko pitanja oko gore navedenoga.
Prije vodinu pravio sam si sam kuhinju i koristio sam konfirmant vijke 7*50
I kuhinja je ispala super, ali mi taj konfirmat vijak nije sjeo, koristio sam dva svrdla 7mm i debljinu debla vijka, te sa onom krunom prosirio dosjed za glavu. Problem uvijek bi mi malo " zadebljalo " ivericu, ne bi doslo do pucanja ali vide se kao trbusi, koristio sam i malo deblji borer ali onda bi vijak "preskočio". Znam da se za ovakvu vrstu vijaka koriste trostepenasti borer ali prodavac mi tvrdi da za ove ne treba.
Ili prodavac laze, pa jednostavno da pređem na klasicne iver vijke, ili ja ipak nesto krivo radim?
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Gad laže. Trostepeno svrdlo je obvavezno za navedeni vijak.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Prodavac nije majstor, njemu je vise cilj da proda robu :)
Dosta se vodilo rasprava o konfirmantima na forumu a vise njih je spominjalo kako koriste vise burgija za njega sto po meni je samo gubljenje vremena.
Oni su pogodniji za industriju gde se sve serijski izbusi pa ti na kraju poklone jedan inbus kljuc uz komad namestaja da sto lakse sam sastavis.
Predi slobodno na obicne vijke 4x50, daju spoj koji je i jaci od danasnje iverice.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

Tako ce i biti, sa obicnim vijcima manje zafrkancije. Inace do kuhinje sam koristio 5*50 i lamele tj kekse.
Nego kako je moja zena odusevljena kuhinjom dobio sam vec par narudzbi od njezinih kolegica, problem je sto sa cijenom iskrojenog i pokantiranog univera iz takvih trgovina ( drvotrgovina, elgrad ) ne mogu konkurirati cijenom onih iz centara sa namjestajem
Primjerice blok kuhinja od 3.6 m po mom izracunu kosta 1200€, materijal nista posebno 10-ak€ /M2 dok u centrima gotova kuhinja tih dimenzija se moze kupiti za iste novce sa osnovnim aparatima.
Razlika je drasticna od 30 do 50% ako jos i uzmem neku zaradu
Da li ja kupujem materijal na krivim mjestima ili je to jednostavno tako?
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

biti cijele price je da ne konkuriras centrima vec visokokvalitetnim proizvodima i ( ili ) radis ono u cega se tvornicki elementi ne mogu uklopiti

tada 3,6m kuhinja kosta u trgovini 3000-4000-5000eur + aparati i tu nalazis svoju poziciju na trzistu koju naravno moras opravdati kvalitetom

tvoje pitanje je kao da zelis rucnim radom konkurirati necemu so se radi u beskrajnim serijama u Kini
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne mogu ni trzni centri da konkurisu s kvalitetom.
Nikada roba po narudzbini nije kostala isto ko konfekcijska, uvek je skuplja. Nebitno dal je u pitanju odelo ili kuhinja.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Jedino što moraš naći način da objasniš mušterijama na čemu sve proizvođaći takvih kuhinja zakidaju: dimenzije, okovi, debljina iverice, kvalitet iverice, dizajn, uklapanje...

Jedan od načina je da prodobiješ mušterije je da ih pošalješ da sami kupe materijal a da tražiš par dnevnica za ruke. Tako će steći predstavu o kvalitetu onog što kupuju, a i vidjeti da ih ne dereš. A ako im se ne isplati, neka kupe "one" kuhinje. Za par godina neće ličiti ni na šta, a tvoja će i dalje biti dobra. Onda će ti doći.
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Vrhunski :pljesk::pljesk:
sasasasa wrote:Jedino što moraš naći način da objasniš mušterijama na čemu sve proizvođaći takvih kuhinja zakidaju: dimenzije, okovi, debljina iverice, kvalitet iverice, dizajn, uklapanje...

Jedan od načina je da prodobiješ mušterije je da ih pošalješ da sami kupe materijal a da tražiš par dnevnica za ruke. Tako će steći predstavu o kvalitetu onog što kupuju, a i vidjeti da ih ne dereš. A ako im se ne isplati, neka kupe "one" kuhinje. Za par godina neće ličiti ni na šta, a tvoja će i dalje biti dobra. Onda će ti doći.
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

O da slao sam musterije sa popisom u ducan, ali to je bilo rijeci o komodama i sl. i tu podvlacim liniju i svakome kazem odi u ikeu, tako sam si i sam kupio manju komodicu za u hodnik, istina bog to malo pleše na sve strane ali za namjenu i opterecenje dovoljno.
Druga je stvar kod vecih ormara, kuhinja i sl. to mora biti povezano kako se spada i tu je ljude tesko uvjeriti, i istim tim ljudima sam slagao kuhinje iz centara i nakon god-dvije to visi na sve strane pa zovu opet mene upomoc, a ja njima prvobitni nacrt a oni opet u neki trgovacki centar i tako u krug. Kupi i baci je postalo standard i dio kulture na zalost, i tu nema logike o isplativosti glavno da se trosi.
Najteze je sa babama (žene opcenito), ja nju izmjerim da vidim koliko moze dignuti ruku pa da joj po visini napravim police te joj po visini prilagođavam radnu ploču da si ne lomi kičmu uzimam u obzir puno faktora sve da joj kuhinja sluzi za sto je i namijenjena kao radni dio a one meni da je njoj bolja stara kujna mada ne moze na prstima do visecih ormara
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

Dok je tema friska molio bi pomoc oko nekih stvari da me malo obogatite savjetima,
1). iver vijci- kupovao sam ih mnogo i nisam pretjerano gledao koji je proizvođač ali razlike ima u kvaliteti naravno, pa bi molio da mi natuknete kojih marki da se držim.
2). Vodilice za ladice- ima li gdje u hr vodilica sa soft close-om potpuna izlaka a da ne kostaju preko 30€ par? Inace ja sam ugradio one sa kuglicnim lezajevima 10€ par i vrlo sam zadovoljan, u pocetku treba nesto malo vremena da se mast svuda distribuira tj da se razrade.
Soft close mi je inace teska glupost jer rikavaju a kostaju a narocito one iz kuhinja iz centara vole brzo riknuti.
3). Panti ili spojnice- tu ne vidim neke razlike blum ili lama svejedno, blum sa kopcama ima smisla ako svaki dan misli netko skidati frontu
4). Korpusiranje-tu umjesto lesonita na zadnjoj strani koristim istu ivericu kao i za korpus, osobno mislim da nema smisla stediti na tih par kvadrata zadnjica ako uzmemo u obzir da i lesonit je skoro pola cijene obicnoga bijeloga korpusa
5) lamele tj keksi- uvijek ih stavljam i to mi je najvise posla, dok napravim pripremu itd, ali si kontam ako vec koristim zadnju punu stranicu da li ima smisla stavljati i kekse posvuda s obzirom da zadnja strana vise ojacava konstrukciju u odnosu na lesonit, hocu reci da stavim jednostavno vise serafa a kekse izbacim?
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Izgleda da ih ne mjeriš kako treba ;)
Å alim se, naravno.

Koliko se sjećam, ti se ovim baviš usputno. Od čega živiš?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Sad je jasno zasto si skup :)
Dok oni trakom slepe lesonit iz dva parceta, da bi imali manji otpad, ti stavljas univer u ledja, keksujes + srafis...
Tri srafa 4x50 na donje i dva na plitke visece. Nema to kuda kada se medjusobno spoji, pa ledja, pa radna ploca...
Brza sarka je smisljena zbog serijske proizvodnje i brzine sklapanja
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

Kao sto avatar prikazuje ja sam poštar
Radim usput rodbini i prijateljima pa mi na silu guraju novce
Iskreno volim to raditi i odbijao sam ljude jer sam se kućio, sada kada sam se skućio te imam slobodnoga vremena uhvatio bi se tog posla
Nista ozbiljnije vise na preporuku da ulovim kakvu paru tu i tam
Leda sam samo serafio
Donji i gornji dio dva keksa i tri serafa
Univer odpozadi, i nije to neka prevelika cifra na ukupnu sumu
Ali kekse cu izbaciti ako su i serafi dovoljni, tim bolje
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

Gdje se keks najvise ono bas ciljano koristi?
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

Image
Post Reply