Pomoć, mačke!

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
Kris
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 19 Jun 2018 21:55
Location: Niš

Pomoć, mačke!

Post by Kris »

Pozdrav, imam veliki problem sa brodskim podom, naime podstanarka je prekršila unapred dogovorena pravila da ne pušta svoje mačke u prostorije, a sada sve bazdi na urin. Brodski pod je nelakiran, netretiran i vrlo lepo upio sve što su mačke imale da ponude, tako da je nemoguće živeti tamo. Palo mi je na pamet da ribam varikinom, to verovatno nije pametna ideja, da sastružem gornji sloj stolarskim rendama i da se nadam najboljem, ili da povadim sve i da stavim jeftinu zamenu (tipa laminat) jer nisam u mogućnosti da platim za više.

Zanima me, da li neko ima ideju koja bi mi pomogla da se rešim očajnog mirisa koji se trenutno tamo nalazi ?
Čamovina je u pitanju
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Koja je povrsina u pitanju ?
User avatar
IvanR
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 10 Jan 2014 14:24
Location: Knjazevac

Post by IvanR »

Imaš po YT i uopšte dosta predloga za uklanjanje mirisa od urina kućnih ljubimaca.

Probaj sa sodom bikarbonom i sirćetom, jedna od boljih kombinacija za uklanjanje neprijatnih mirisa.

https://www.doityourself.com/stry/3-bes ... ood-floors
Nemoj silom,uzmi veci cekic.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije soda I sirce, vec soda ILI sirce.

Ako ih pomesas, nisi dobio nista, posto soda (baza) neutralise sirce (kiselinu).

Licno, prvo bih probao sa hidrogenom, samo ga nije bas lako naci u vecoj koncentraciji i tehnickom kvalitetu, a u medicinskom je preskup.
Kao pozitivan usputni efekat pod ce dobiti svetliju boju.
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Interesantno , hidrogen mi ne bi nikad pao na pamet . Ali svakako dobar savet , mozda probas u nekoj apoteci ako poznajes nekog jos bolje :) //



https://www.kupujemprodajem.com/Hidroge ... =163766684

Evo ga u oglasima ako ga ne nadjes a svakako jeftinije od novog poda :)
Last edited by BojanPN on 20 Jun 2018 20:22, edited 1 time in total.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

soda +sirce oce da peni :)
probaj 2kvm samo sodombikarbonom, ali nekako skrajnuti deo poda kako bi posle pomirisovao da li se smrad izvukao. lako ces usisivacem posle usisati...
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Preko preče, naokolo bliže-.Vadi sve. Stavi novo, makar i laminat. Sve drugo je uzalud i opet ćeš morati staviti novo. Ponosni vlasnik tri psa i mačka
User avatar
Kris
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 19 Jun 2018 21:55
Location: Niš

Post by Kris »

BILJEŽNIK wrote:Preko preče, naokolo bliže-.Vadi sve. Stavi novo, makar i laminat. Sve drugo je uzalud i opet ćeš morati staviti novo. Ponosni vlasnik tri psa i mačka
Plašim se da će tako i biti, u trpezariji bar jer je tamo najviše štete.

Površina pod brodskim podom je 50m², a u trpezariji ima tri mesta 50cmx50cm koja su pocrnela pod itisonom i to su najkritičnije tačke.
User avatar
Kris
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 19 Jun 2018 21:55
Location: Niš

Post by Kris »

a drvo je netretirano, pa me je strah šta će biti ako ribam sirćetom, još gore varikinom..
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3698
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Procitaj sta je mbole napisao par postova iznad
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Miris je ostao jer negde ima hemije iz urina koja nije otisla u vazduh i izasla napolje. (obicno nesto sto ima Azot - amonijak i/ili retko Sumpor)

Ako nije mala povrsina i nemas vremena - zameni.

Najcesce je u pitanju amonijak iz urina koji kod macaka najcesce nastaje raspadom belancevina - neutralise ga kiselina.

Neutralizacija i uklanjanje mirisa NIJE isto, neutralizcija pomaze ali ne mora i da ukloni sav miris.

Pitaj ljude koji peru podove i tepihe i namestaj za novac, mozda oni imaju sredstvo prdvidjeno bas za to i lakse je da to oni rade nego ti - kazi obavezno da trazis uklanjanje miris a ne samo pranje.

Pranje i isparavanje onoga cime si prao (bilo delimicno - bilo potpuno) ce da traje koristio ti sirce sodu hidrogen ili bilo sta drugo.

Najnezdravija varijanta je varikina, moze ali moras da znas sta radis (ne mesaj - ako ne znas hemiju - sa drugim varijantama).

Sirce i kako mi zovemo esencija (koncentrovana sircetna) ista hemija ali dobijes vise aktivne hemikalije za manje pare i manje mirise nego sirce.

Posle toga

Sodu bikarbonu nisam probao za ciscenje ali jesam za neutalizciju kiselina, najmanje mirise i najbezbednija.

Sigurno ce da radi NaOH i on sigurno utice na mirise ali ga ne koristi ako ne znas sta radis (debele gumene rukavice, kecelja, kofa sirceta pored tebe i jos podosta toga), pravi jako gadne rane, OBAVEZNO neutralizuj sircetnom pa jos jednom sodom bikarbonom.

Vodonik peroksid - imas Zorkin 30% od koga dobijes koncentraciju koja ti treba a kosta (kostao je) koliko i 3% na kp - nisam koristio za ciscenje ali jesam za beljenje, relativno bezbedan DOOBRO pazi OCI i beli skoro sve.

Na kraju voda.

Obavezno susenje posle svake hemije (pa i vode).

Ne znam koliko se ovo isplati za pod jer rad nije mali, hemija nije bas jeftina, ono sto radi dobro nije bezbedno ako nisi upucen.

Ja bi licno prvo trazi profesionalca pa ako nema ili je preskupo, probao sircetnu pa kada se prosusi, rastvor soda bikarbone, pranje iza toga vodom. Ostalo radim nevoljno i za skupe stvari
Last edited by momirz on 21 Jun 2018 14:07, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Da dodam sircetna da drvo upije koliko je i mokracnu pa prosusivanje (ne potpuno susenje) pa rastvor sode da neutralizuje sircetnu (sve dok peni soda i sirce reaguju) , pa voda i to nece da unisti pod.

Probaj da radis cele povrsine ili makar fizicki odvojene delove kako bi izbegao fleke.

Onda temeljno susenje.
Ako koristis sirce gledaj da nema boju.
Last edited by momirz on 21 Jun 2018 14:20, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Gde ima da se kupi zorkin vodonik peroksid od 30%?
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Ma skini sav pod i odradi ljutski ,jbg nije jeftino ali jedino pravo resenje . Sve ovo me podseca na borbu sa termitima .
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

mbole wrote:Gde ima da se kupi zorkin vodonik peroksid od 30%?
Kod mene u nekoj apoteci (zaboravio koja je). Nisu ove manje - jedana od dve koje prave kreme i hemiju.

PS

Zaboravih da kazem trazis naravno koncentrovani inace svi ga nude razblazenog.

Inace dvokomponentni izbeljivac (two part bleach) je bas varijanta

Komp 1: a) NaOH 2-5% + borax Manje od 5% u vodi pozeljno cistoj
Komp 2: 25-30% Vodonik peroksid
Last edited by momirz on 23 Jun 2018 16:43, edited 1 time in total.
Post Reply