Saveti za pocetak samostalnog/privatnog posla

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
VladaLe
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 10 May 2018 08:22
Location: Leskovac

Saveti za pocetak samostalnog/privatnog posla

Post by VladaLe »

Dobar dan,ja sam Vlada iz Leskovca,osam godina sam stolar,sto se kaze pekao sam zanat bas dugo i sto se tice izrade namestaja tu nema problema ali bi mi koristio neki savet u drugom smeru,naime dojadilo mi je da me poslodavci omalovazavaju i jadno je kako se malo i slabo cene majstori danas pa sam odlucio da sam krenem posao,osposobio sam jednu skromnu radionicu kod kuce i za pocetak bacam fokus na ivericu/univer i medijapan,nema se para za veci ulog jer ozbiljnija "obrada" drveta zahteva i veci prostor i masine skuplje a i jace.
Inace,interesuje me da li da se fokusiram na izradu namestaja po meri ili da vidim da "pronjuskam" po lokalnim salonima mozda neko i zeli da saradjuje sa robom bez papira sto se kaze? Serijska proizvodnja je spas pa eto dajte mi ljude svoja misljenja i savete o svemu rado cu poslusati i razmotriti...hvala vam
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Jel imas registrovanu firmu ili planiras da radis u sivoj zoni ?
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Na crno ti ide samo po mjeri. Raširi priču da si se počeo raditi privatno i srećno...
User avatar
VladaLe
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 10 May 2018 08:22
Location: Leskovac

Post by VladaLe »

Na crno,ne smem da krenem odmah sa prijavom zbog poreza a nije mi sigurno da cu imati dovoljno posla.
Hvala vam na odgovorima prijatelji
Last edited by VladaLe on 10 May 2018 17:03, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3699
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Saloni su teski na placanju. Tu moras biti oprezan
User avatar
VladaLe
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 10 May 2018 08:22
Location: Leskovac

Post by VladaLe »

Saloni bi mogli da imaju neku moju skromnu ponudu u vidu kataloga ili slike ali ne bi smeli da izlazu moje radove zbog neprijavljene radionice...realno svako voli da zaradi vise i zsobidje pdv i kasu,tom nekom logikom se vodim.
A da su teski na placanju to verujem,rizicno mi je to veoma osim ako mi neki dobar prijatelj ne drzi salon ali i tad pa opet para je to,pare ljude kvare
Last edited by VladaLe on 10 May 2018 22:02, edited 1 time in total.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Batali salone. Nemaš kapaciteta za njih, koliko mi se čini. Profiliraj se kvalitetom i ekskluzivom. Traje dulje, ali je rezultat izvjestan. Firme, ako i plate, ne plate na vrijeme. Drži se običnih ljudi, oni plaćaju sve, na vrijeme i ne traže popuste. Budi kvalitetan i pouzdan majstor kojega će svatko rado preporučiti, bez obzira na cijenu i uskoro nećeš moći disati od posla.
Last edited by BILJEŽNIK on 10 May 2018 23:14, edited 1 time in total.
User avatar
VladaLe
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 10 May 2018 08:22
Location: Leskovac

Post by VladaLe »

Kvalitetni saveti,hvala vam puno za smernice. Kvalitetan posao koji traje se gradi polako... Hvala
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Upravo tako, kvalitetno nikad ne moze biti ni jeftino pa je u pocetku teze ali tvoja prednost je sto vec imas iskustva u stolariji.
Nemoj samo spodcenjivati sebe, budi fer korektan postuj svaki dogovor i radi najbolje sto umes, nece ici glatko odmah ali kad krene.... neces izlaziti iz radonice :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
VladaLe
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 10 May 2018 08:22
Location: Leskovac

Post by VladaLe »

Upravo tako,kao sada sto imam problem musterija zeli kuhinju koju sam bukvalno izmislio za njega,isproektovao,ispisao tri stranice mera,kuhinja ide na 240 u duzini girnji i donji delovi i ima covek problem sa cenom...ko ne ceni neka produzi dalje...ne ide da se radi za dzabe...nego skrenuh sa teme,sve ste u pravu,ciljam da izgradim glas koji bi zvucao ovako:"platio sam dobro ali mi nije zao".E to mi je cilj
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Vlado - koliko imaš godina?
User avatar
VladaLe
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 10 May 2018 08:22
Location: Leskovac

Post by VladaLe »

28 majstore,mlad sam,neverica da znam nesto...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nije problem što ti znaš, već što to drugi još uvijek nisu shvatili. Kad se probiješ (pročuješ) kao dobar majstor onda je lako masnije naplaćivati. Realno, gubićeš dosta posla zbog velike cijene jer dobar dio ljudi i dalje ganja najjeftinije što može naći, ali to i nije neki problem jer provikanom majstoru svi dolaze bar da se raspitaju. Ako si dovoljno poznat ostaće ti dovoljno posla i bez onih što slabo plaćaju.
Jedino što ćeš se teško probiti ako budeš skup. Puno lakše je uzimati svaki posao koji ti se nudi i čekati da se pročuje za tebe. Poslije je lako dići cijene.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

Moje mišljenje je da nije dobro biti skup nego treba biti realan i ne prejeftin. Dobro napravi kalkulaciju cijene tako da imaš solidnu zaradu i da osim za normalno poslovanje imaš novaca za napredovanje sa alatima, strojevima i radionom.
Cijena projekata treba rasti kako raste kompliciranost projekata, ekskluzivnost, mogućnost da se veći projekti odrade brzo i sl.
Pri tome nema potrebe isticati kvalitetu, to se podrazumijeva.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Sve je prosto,samo treba da hoćeš
Post Reply