Velicina radionica

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Velicina radionica

Post by leruman »

Pozdrav svima na forumu

U nekoj blizoj/ daljoj buducnosit planiram da sebi napravim prostor koji bih koristio kao hobby radionicu. Cisto gde bih mogao da pravim namestaj od iverice/ drveta. Ne planiram nikakvu proizvodnju, samo za sebe ili nesto za prijatelje

Kolika bi bila neka optimalna velicina radionice, za ovakvu namenu. Neka moja ideja je da materijal ne bi bio u tom prostoru, znaci to bi bilo samo mesto za rad. Koja je neka minimalna visina preporucena?

Sta bi ste mi pod obavezno preporuciil da dodam u toku zidanja, sto recimo nije klasicno pristuno u nekoj garazi recimo. Bilo kakva dobra iskustva u izradi radionica od nule su dobrodosla.

Hvala unapred na pomoci.
Last edited by leruman on 24 Apr 2018 16:00, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sta planiras da koristis od alata, i hoces li imati stacionarne masine?

Bez odgovora na ovo pitanje, nema ni odgovora na tvoje. To sto meni treba xy kvadrata, posto radim rukom, i imam nesto malo stacionarnih masina tebi nista ne znaci.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A ni tebi sa rukom, jedno 200 kvadrata ne bi smetalo :)
Cisto kad naidje drustvo da ima gde da se sedne, a i da mogu da se tovare raznorazne drangulije.
Ustvari kad malo bolje razmislim... da "izravnas" onaj tvoj sobicak, tesko da bi 200 kvadrata pokrilo :)

Naravnoucenije: napravi najvecu radionicu koju mozes. Ne postoji prevelika, a svaka ce kad tad postati premala.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

gledano iz moje garaže, 200 kvadrata i meni zvuči sasvim ok :D
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Dvesta je definitivno malo.ja bih sada jedno šesto minimum. ;)
Å alim se normalno(Kada sam počinjao i 8x4.5m spoljne mere bilo je "zašta će mi ovo ovoliko")
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

Kad već sanjarimo, ne pristajem na ništa niže od 320cm. ...opet pogled iz garaže visine 220
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Crtkam jednu radionicu za vikendicu, cisto kao prostor za rad, posto ne planiram da tamo drzim bilo sta ozbiljno, da ne bi bilo "reciklirano". U osnovi 24 m2, sto ce mi za ono sto radim tamo biti sasvim dovoljno, a nad tim ce biti i galerija, tj potkrovlje, sa stojecom visinom samo u sredini, za slaganje materijala, i boravljenje prijatelja kad dodju u goste. ;)

Visina. Samo 220-230, ne treba mi nista vise, osim ako ne pravim camac.

Inace bi za sve sto me zanima, trebalo jedno trista kvadrata.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

leruman wrote:Pozdrav svima na forumu

U nekoj blizoj/ daljoj buducnosit planiram da sebi napravim prostor koji bih koristio kao hobby radionicu. Cisto gde bih mogao da pravim namestaj od iverice/ drveta. Ne planiram nikakvu proizvodnju, samo za sebe ili nesto za prijatelje

Kolika bi bila neka optimalna velicina radionice, za ovakvu namenu. Neka moja ideja je da materijal ne bi bio u tom prostoru, znaci to bi bilo samo mesto za rad. Koja je neka minimalna visina preporucena?

Sta bi ste mi pod obavezno preporuciil da dodam u toku zidanja, sto recimo nije klasicno pristuno u nekoj garazi recimo. Bilo kakva dobra iskustva u izradi radionica od nule su dobrodosla.

Hvala unapred na pomoci.
Sad kao ozbiljno. ;) Iz prethodnih komentara je jasno da nikad nije dovoljno. Napravi najveće što možeš i onda se uklapaj u to kako znaš. Nema tu neke pameti. Ako ti ne stane stacionarni stroj, a za hobby ti vjerojatno nije potreban, staviti ćeš neki manji. Meni je visina često veći problem od manjka površine, pa vodi računa i o visini.
Jedino što bi preporučio da se odmah uzme u obzir je gomila utičnica i dobra rasvjeta. Da imam mogućnosti, napravio bih odvojeni prostor u koji bi stavio kompresor i usisavač da mi ne ronda kraj uha.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

ja trenutno radim u garaži od 30-ak kvadrata. radim samo sa ivericom i naknap je čim je malo veći projekt, recimo više od 10 elemenata za kuhinju. tako da što veće to bolje.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Kažeš da hoćeš da praviš nameštaj. Recimo, za krevet ti trebaju daske koje su oko 210-220 cm dužine. Uzmeš tu dasku pa staneš ispred cirkulara ili dihta. Dužina daske, plus prostor za tebe da staneš iza daske i dužina radnog stola cirkulara = 350 cm (odokativno). E, a ta daska mora da izađe i na drugu stranu. Kad sve sabereš, treba ti radna dužina od oko 7m minimalno.
Naravno, možeš mašine po potrebi da izbacuješ i ispred radionice, bar u letnjem periodu, ali zimi i kada je kiša ...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Svi mi bi voljeli veliku i dobro opremljenu radionicu, ali treba biti realan. Napravi sebi radionicu koliku možeš priuštiti i radi. I tako ti je za hobi. Naučićeš se snalaziti kao i svi ostali. Ja u garaži visine 220 cm znam praviti ormare visine 240, tako da se ne moraš mnogo brinuti oko dimenzija radione. Na kraju krajeva, ako ikad hobi preraste u posao, lako je proširiti.
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

Hvala svima koji su dali neki savet i odgovor

Ko sto vecina kaze, sto vece to bolje. :D:D Generalno ne bi trebalo da bude problem npravim nesto vece od 30 kvadrata. I moja ideja je bila da napravim nesto visi prostor da bi lakse rukovao sa duzim materijalom.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Posto nemas ogranicenja po pitanju visine napravi reda 3 metra. To finansijski nije neki problem (zidanje je najmanja stavka kod bilo kog objekta), a puno znaci.
Sto se tice povrsine, ne mogu ti dati pametniji savet od "najvece sto tvoj novcanik moze da ti dozvoli". Veruj mi, svaka ce ti postati mala kad tad. Potpuno je nebitno dal se radi o hobiju ili profitu. Razlika je samo dal to ide u racunanje profita ili u racunanje tvog zadovoljstva.

U krajnjoj liniji, sutra od 80 kvadrata mozes da napravis sebi stancic kad te deca isteraju napolje, kao sto ce svakog od nas :) Shvati kao zezanje naravno, nista licno, al jednostavno to je i investicija, koju sutra mozes da upotrebis za neku drugu namenu, pa makar to bio mesto gde ces sa drugarima da pijes pivo.
Post Reply