Page 1 of 2
Koju testeru uzeti?
Posted: 15 Mar 2018 21:43
by urosn
Potrebna mi je testera prvenstveno za pravljenje lastinog repa a i po potrebi za neke druge sitnice. E sad, koji mi preporucujete od ove 2, ili neku trecu?
Nadam se da se slike vide i da sa slika mozete videti koje su testere u pitanju.
I mogu li one za tvrdo drvo? Posto mi je prodavac uporno govorio da ne mogu iako sam vidjao da sa ovim japanskim seku bukvu, hrast.
Posted: 15 Mar 2018 21:56
by BR
Ni jednu od tih za lastin rep. Obe siu crosscut, i prilicno su spore u poduznom rezu. Pri tome, Bahco je sasvim OK , a koliko se secam cena iz te prodavnice na batajnickom putu, za te pare je mogla da se kupi i premium testera. NEsto pamtim preko 5000 dinara, prilicno blizu 50 eura, a brend nije u gornjoj polovini po kvalitetu. Reaklna cena te testere je 25-30 eura.
Probaj da negde nadjes Goykucho 372, ona je sasvim OK za dovetaile u tanjim daskama. Recimo do 20-25mm. No, sa obzirom na cenu, ja bih pre uzeo Veritasa (Momir je imao jednu na prodaju, po OK ceni, samo proveri da li je rip verzija) i naucio da ostrim testeru.
E sadmm, tvrdo drvo. Ove koje gledas, sa impulsno kaljenim zubima i mogu i ne mogu. Moze neko ko ima iskustva, i koncentrisan je. Bukva je manji problem, Hrast je ozbiljan problem. Ako zeznes secivo, sto ne mora da se desi obavezno, dodjes na cenu veritasa. U svakom slucaju, moras da imas tehniku, posto u tvrdom drvetu ni jedna ne podnosi cimanje levo desno, i rad na snagu.
Za porecno secenje je taj Bahco ok, nije fin kao bolje testere, ali opet radi. Ja ga koristim dosta za grublja skracivanja, pre zadnjeg na finalnu meru, ako me mrzi da vadim Veritas iz sanduka.
Generalna preporuka, za sada, ili Goykucho, ili Z saw. Skuplje od toga su testere koje su jos osetljivije, i lakse sredis zube, jeftinije nisu na nivou kvaliteta.
Posted: 15 Mar 2018 22:17
by sasasasa
Da li isključivo tražiš japanske testere?
Ako ne, uzmi Veritasovu testeru za lastin rep. Strašno je precizna, jednostavna za korištenje (znam da zvuči pomalo glupo - sve i jedna testera bi trebala biti jednostavna za korištenje. Guraš je naprijed-nazad i to ti je to. Opet, kad probaš neku od prvoklasnih testera biće ti jasnije), i kad se sve uzme u obzir - dosta je jeftinija od japanskih testera. Japanske testere dolaze sa kaljenim zubima koji lako puknu i ne mogu se oštriti. Moraćeš ih mijenjati s vremena na vrijeme. Veritasova ti može držati do kraja života, a košta kao dvije lošije japanske.
Posted: 15 Mar 2018 23:57
by urosn
Ne moraju biti japanske testere, bitno je da obavlja posao, ali kvalitetno naravno. Video sam tu Momirovu, ali ne znam zasto sam je iskljucio iz opcije. Hvala na odgovorima. I moze li neki link za ostrenje? Obicno je to deda radio, a ja nazalost nisam pokupio sve "cake".
Posted: 16 Mar 2018 00:28
by mbole
Kod japanki (barem onoga sto sam video), kaljeni su samo zubi za poprecni rez. Za uzduzni nisu kaljeni i mogu da se ostre, jedino ti treba odgovarajuca turpija.
Ostrenje... ovo je najbolje sto sam ja do sada video (za zapadne testere, za japanke nemam link):
http://www.stolarskaradionica.com/forum ... 189#p67189
Posted: 16 Mar 2018 06:40
by BR
Kod Japanki su kaljeni i zubi za poduzni rez. Ne mogu da se ostre obicnom turpijom, sa dijamantima mozda. No, vecina zuvba za poduzni rez je slicnog oblika kao i zubi za poprecni, (G372 je takva) samo su cetvrtastiji na vrhu. Tako da ostrenje, op cvrc ako nisi japanac.
Jos jedan trik, zubi na Japanskim testerama namenjenim poduznom rezanju, koje imaju "klasican" oblik zuba su daleko agresivniji nego kod evropskih testera, donji ugao nije 60 stepeni, a rake je negativan, tj nagnuti su na napred, pa je opet problem za ostrenje.
Kod zapadnih testera zubi mogu da se naostre kako ti volja, cak i da se promeni namena. Relativno brzo. I lepo rade na svim vrstama drveta, pa inajtvrdjim. Na sitnim zubima, nema svrhe bilo sta ostriti crosscut, posto i rip radi kako treba.
Posted: 16 Mar 2018 13:25
by mbole
Bre... ja ostrio ovu moju.
Ajd sad... nije neka...
Zubi za uzduzni su sto kazes "klasicnog" oblika, samo sa drugim uglovima. Lepo se vidi da je strana za poprecni indukciono okaljena, a strana za uzduzni nije.
Usput to je pozitivan rake

to jest grudni ugao. Negativan je upravo kod zapadnih testera (kao sto "obicni" listovi cirkulara za drvo imaju pozitivan ugao, a oni za recimo obojene metale negativan).
Posted: 16 Mar 2018 14:56
by urosn
Hvala na odgovorima. Trazicu onda Veritasovu, sad sam se setio zasto sam iskljucio Momirovu, njegova je carcas saw, ja bih uzeo ili dovetail ili rip cut saw pa bih uzduzno doterao dletom.
Posted: 16 Mar 2018 15:54
by BR
Carcas vise nego lepo pravi dovetaile. Ne moraju da se rade dovetail testerom. Osim ako ne radim u tankom materijalu. reda 12-15mm, sve dovetaile radim Carcas testerom, i iz mog iskustva ima poprilicno prednosti.
E sad, malo si pobrkao loncice. Dovetail, Carcas i Tenon testere oznacavaju velicinu. A onda se dodaje Rip ili Croscut, prema tome za sta je testera namenjena i kako su formirani zubi. Ako hoces da seces lastine repove, treba ti rip testera. Generalno, male croscut testere niisu preterano potrebne, sve do tenon velicine. Pre svega sto se poprecni rez retko vidi, a tamo gde se vidi se ionako popravi rendetom, tako da nesto grublja povrsina ne smeta. U nasim uslovima, to je mesto na kome moze lepo da se ustedi.
Nego, nije mi jasno sta bi uzduzno doterao dletom? Lastine repove? Oni se seku tacno na meru, osim ako nisu polu ili kompletno skriveni, i uglavnom nema doterivanja.
Posted: 16 Mar 2018 16:04
by sasasasa
Vjerovatno je mislio ostaviti malo "mesa" sa strane pa da onda sve ravna dlijetom.
Nemaš potrebe za tim, tj, nećeš imati kada uzmeš dobru testeru.
Å to se oštrenja tiče, bar prvih 6 mjeseci si miran. Osim ako ne budeš "visio" na testeri.
Čini mi se da je u oglasu i testera za lastin rep.Mada ni carcass nije loš, samo je malo veća.
Posted: 16 Mar 2018 16:04
by BR
mbole wrote:Bre... ja ostrio ovu moju.
Ajd sad... nije neka...
Zubi za uzduzni su sto kazes "klasicnog" oblika, samo sa drugim uglovima. Lepo se vidi da je strana za poprecni indukciono okaljena, a strana za uzduzni nije.
Usput to je pozitivan rake

to jest grudni ugao. Negativan je upravo kod zapadnih testera (kao sto "obicni" listovi cirkulara za drvo imaju pozitivan ugao, a oni za recimo obojene metale negativan).
To ti je neka cudna testera. Ugvanom su sve testere okaljene. Da ne slikam sada, evo sklike sa workshopheavena, i e-baya
Z-saw 300, rip.
Kao sto vidis, zubi kaljeni.
Gyokucho 372, ona koja nema klasican profil, nego skracene zube, sa dubojkim guletima, da nose vise strugotine. Ona izfgleda kao da nije kaljena, ali jeste, nego je tvrdo hromirana, pa se ne vidi oksidacija od grejanja.
I za kraj Gyokucho Ryoba, opet isti slucaj, zubi indukciono kaljeni, pa preko njih hrom. Navodno 65+ HRC. Kako se trosi, moze da bude.
Japanske testere koje nemaju indukciono kaljene zube, ili su jako skupe, i jako krte, ili su kung fu.
Posted: 16 Mar 2018 16:46
by momirz
Bile su obe, samo je dovetail otisla odma.
Veritas su stvarno dobre. Ja koristim 12tpi rip i ona je stvarno za mene bombona.
Ja bi ti ipak preporucio da paralelno odvojis jos oko 600 din az LUX ili Pilana + oko 600 din turpiju womax ili Pferd (malo skupjle mada sam ih ja ulovio za istu cenu kao i womax) i na njima uci kako da ostris. A i sluzice te - izgleda blesavo ali LUX sam koristio duuuuugo i jos je cuvam cisto mi je zao da je bacim kad se setim sta je sve napravila :-)
Bole je ostavio link ovde na forumu na jedan odlican video materijal gde covek do u detalje pokazuje sve sto treba da znas o ostrenju (ukljucujuci i zasto radis nesto a ne samo kako).
PS
Evo nije me mrzelo pa sam uporedio na 2cm hrastu.
1) Lie Nielsen 14tpi 0.35mm (Samo kad mi treba nesto sto bas mora da se vidi i izgleda vrh)
2) LUX 14 tpi deblja oko 0.5mm (ova je bas ostrena samo za to i smanjen kerf na skoro nulti)
3) Veritas 12 tpi 0.5mm (ova ima siri kerf nego lux jer je koristim za duze rezove)
4) Goykucho crosscut 0.3mm (kad je pri ruci ova mi radi sve)
Tim redom ide i kvalitet (Glatkoca) rip dela reza kod LR Sama ivica je ista skoro kod svih.
No ako bi da biram cime cu da radim poveci komad od hrasta - Veritas zbog brzine.
I sampion je: Mala ZONA sa svojih 40tpi 0.2mm secivo ali bi ti trebala godina da iseces 15 repica u debljem hrastu.
Poslusaj BR-a ja repice koristim jako retko al kad je vec zapoceta tema i imam sve pri ruci ajde reko da ostavim post.
Posted: 16 Mar 2018 16:50
by momirz
@ BR
Veruj mi imam istu 03-240 i ovo nisam primetio. Mada - ja vidim... vise prstima nego ocima
Posted: 16 Mar 2018 17:13
by BR
Sad sam gkledao moju sa lupom, i oksidacija se minimalno primeciuje, i daleko jke blaza nego na Z-saw, kod koje je celik go. No definitivno je indukciono kaljena. Sto je jos ludje, na Z-saw cross uopste se ne primecuje, a grebe seciva koja su preko 60 rokvela, tako da je definitvno tvrdja.
Sto se tice poprecnog reza, najvisi kvalitet finisa koji sam ikada video je Z-saw life saw 9-S koja je dosla sa onom vodjicom za secenje pod uglom. Ne vidi se da je u pitanju rez testerom, i lepo se vidi struktura drveta. Jedino sto da bolji finis poprecnog reza je shooting rende. No, opet, najbitnije, kod klasicnioh konstrukcija krajevi vlakana se retko vide, a i tamo gde se vide, zavrsavas ih rendetom.
Posted: 16 Mar 2018 17:56
by BR
Da ne bude zabune, kada vec pocesmo da pricamo o testerama. Postoji jos jedan velicvina, kohja se koristila u 19 veku, Sash saw, koriscena za pravljenje krila prozora. Prakticno u pitanju je manja tenon saw, i jedina razlika je sto bi sash trebala da bude malo plica. Danas se naziv skoro pa i ne koristi, i sve su stavljene u Tenon saw.