Kursevi ili obuke

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
miki_bgd
Majstor početnik
Posts: 133
Joined: 25 Apr 2014 01:59
Location: Vracar, Beograd

Post by miki_bgd »

Mbole, u tvoje vreme nisu postojali Facebook i instagram. Danas, napravis "staniji" ili "soraji" ili what ever kojoj starleti plakat od poda do plafona, platis joj na to 500 evra da ona to okaci na svoj profil i taguje te. To vidi barem 30-40.000 ljudi, a od njih ce 30 hteti da ima isti ormar kao one.

I ti dobijes 20 poslova, kod ekipe kojoj mozes da uvalis sta hoces, nije bitno posto su juce dosli iz sela...

I onda platis nekome da radi mesto tebe, nekom jos gorem muceniku a ti sedis i dogovaras nove poslove...

Danas je vestina prodaja i samo prodaja.
I nista drugo sem prodaje.

Danas svako moze da napravi pristojno, a masa koja kupuje nema pojma ni o cemu. Za njih je pristojno savrseno. A onih 3,7% koji nesto znaju, njih prepusti nekom Stolaru da se mlati sa njima. A ti uradi 30 poslova boraniji i zaradi 10x vise nego ovaj sto ce da se mlati sa jednim poslom!

Evo kod mene u kraju (Vracar, Neimar, Cubura, Juzni Bulevar, Krst, Lekino Brdo, Vojislava Ilica...) mnogo stanova se izgadilo.
Samo cirkulisu Ikea kombiji za montazu kuhinja. Kutija praznih IKEA od elemenata kuhinjskih koliko hoces. Ljudima dosadili "majstori" i majstori... kupe, pozovu njihove ljude da to sastave i ugrade i eto kuhinje za 5 dana gotove.
Nema agonije sa "majstorima" i "stolarima", vec je sve gotovo dok kazes keks.
Vestina prodaje... posto ta kuhinja svakako ne moze da se poredi sa nekom kvalitetnom kuhinjom po meri, uradjenom od Blum ili sl. okova... ali.. reklama i moc ubedjivanja... kucam sam slepo i jako brzo pa ne zamerite na greskama!
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

lepo receno . . .

Image
Last edited by LepoJeBitiFin on 18 Oct 2017 18:44, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Meni te kuhinje u Ikea deluju skroz dobro. Mislim na one malo skuplje, ne na one za 20 iljada
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

maricaiivica
Danas 17:48:21
Meni te kuhinje u Ikea deluju skroz dobro. Mislim na one malo skuplje, ne na one za 20 iljada
ja nesto i naučio ;)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sve je to lepo, al onda da ukinemo stolarski forum i napravimo trgovacki.
Posto stolari nikom ne trebaju.

Da budem iskren... znam ja da je to tako, nisam ni ja bas veverica, al isto tako mi se od svega toga gadi.
I ne zelim da ucestvujem u tome, ni sa svojim poslom ni sa svojim hobijem, koliko god da se isplati.

Ja i moj obraz jos nismo na prodaju.

Usput... bilo bi jako dobro da facebok i instagram ne postoje ni danas.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ja sam hteo kada sam otisao u penziju da idem negde da ucim.
Ovde - nema.
Ima da dobijes diplomu ali da te nauce kako se radi nisam nasao.

U Italiji ima Borma kurseve za finish. Isto vazi i za US.

I to je to.

@mbole

Isto je sa softverom moj mbole. Danas klinci umesto da programiraju nadju na netu kako je neko drugi to uradio, malo poprave i vozi - radi. Dok ne prestane. pa popravljaj. Pa opet tako.

Zato softveru svako malo terba neki update, popravka i slicno. I pocne da raste i raste i ne staje.

U moje vreme ono sto sam ja radio koristi preko 100 000 ljudi i to je software koji ne dopusta greske (Alati za digital signage - za Scala platformu koja radi 24/7/365).

Za 20 godina dobio sam 1 (jedan) prigovor ali i on nije bio za neispravan rad vec za zelju kako da se drugacije radi, i nije prihvacen jer je vecina korisnika trazila da ostane kako jeste.

980 kilobajta koda (kad se prevede C++) iako je oko 150000 linija kodaza citanje.

Kad su mi rekli da prebacim kod da bude connected sa jBmlg sta je moderno, rekao sam ja to vise necu da radim.

Imam stvari iz stolarije koje sam radio kao dete i dan danas ih moj brat koristi iako ima dovolno novca za nove. Ima i nove nimalo jeftine stvari koj je kupio pa Momir popravlja.

Instagram Facebook ... ne znam u sta ce ovo da ide.

PS
Pride of ownership is replaced by thrill of purchasing.
To je rezultat u stvari. Citiram Kristin Zhivago.
KOga intresuje ko je dama na google-u je na prvom mestu.
I ona uci kako se prodaje ozbiljno.
Last edited by momirz on 19 Oct 2017 04:16, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sve o cemu pricamo je samo slika zemlje u kojoj smo i generalnog siromastva koje vlada kod nas. Generalno samo diploma se racuna, posto bi ona trebalo da omoguci nekome da se zaposli bez mnogo razmisljanja, a i na hobije se gleda kao na samo dodatni izvor prihoda, mesa, ribe, u najvecem broju slucajeva.

Samo malo dalje i situacija je prilicno drugacija. U bivsim zemljama istocnog bloka, severno od nas za kurseve namenjene hobistima, na kojima se ne izdaje zvanicna, upotrebljiva diploma mesta su popunjena mesecima unapred. Bez obzira sto ne kostaju bas malo. A takvih kurseva ima poprilicno, od kovackih, preko nozarskih do lukarskih u Madjarskoj, tesarskih i zidarskih u Ceskoj (skoro sam natrcao na kurs restauracije zgrasa u starom zamku u Bohemiji) pa do sarackih u Slovackoj.

Za ilustraciju kako to izgleda Nemackoj treba pogledati Dictumov sajt, sa spiskom od nekoliko desetina kurseva do kraja godine. https://www.dictum.com/de/workshops/chr ... h-sortiert. Kursevi pokrivaju ili neku od specificnih tema ( na primer ostrenje na Tormeku, ili pravljenje kosih lastinih repova ili koriscenje stola za glodalicu za pravljenje spojeva) i omogucavaju bilo kome da skupi itekako korisno znanje. Na kraju ovde je mnogo bitnije sta neko moze da uradi nego sta mu pise u diplomi, a postoje i drasticne razlike u prihodima osoba sa istom diplomom ali razliciti nivoua upotrebljivosti.

Generalno, postoji samo jedan krivac za stanje kod nas. A to smo mi sami.

Meni je ideja da u nekoj buducnosti stvorim uslove za stolarsku skolu u prirodi u nekom od relativno napustenih sela u Srbiji. Bez akreditacije j diplome, namenjenu hobistima. I uopste ne razmisljam o nasim ljudima kao polaznicima posto su u najvecoj vecjni oni rodjeni sa znanjem kako se sve radi. No stranci su u svakom slucaju zainteresovani.
User avatar
miki_bgd
Majstor početnik
Posts: 133
Joined: 25 Apr 2014 01:59
Location: Vracar, Beograd

Post by miki_bgd »

Danas je, ko zeli, najlakse doci do znanja. Resursa ima beskonacno.
Osoba zeljna znanja i normalne inteligencije ce da pogleda 10 YouTube klipova na istu temu i da sravni u sebi sta je video i da to proba da primeni u praksi. Posle ce da pogledaj jos jednom sve to i da, poucena sada vec nekim malim iskustvom, mnogo temeljnije i detaljnije da shvati gde gresi i sta treba da popravi/vezba, sta god vec... jednostavno, kada se nekome objasni nesto na 10 nacina, zaista nema dileme sta i kako treba dalje raditi, sem ako neko nije bas mnogo glup ili ako nema dve leve ruke :)
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

"Danas je, ko zeli, najlakse doci do znanja. Resursa ima beskonacno."

nisu svi za ovaj posao malo se njih primi i ostane u struci kazem to za masiv ko zeli naucice na ovaj ili onaj nacin ko ne zeli dzaba mu fakultet .
ali lakse je i brze savladas osnovne stvari kad gledas nekoga ko vec zna da radi i da te posavetuje i da pitas .....i plus yuotube i forum i kolega .....i tako u beskonacnost i onda svatis da ne znas nista :smejanje:
ovaj posao uvek raste i razvija se i moras uvek da pazis na casu

zato i kazem da bi bilo lepo poceti ga negde gde se nesto radi i pravi ,steknes odnos prema kolegama , masinama , altu .....
to ne mozes preko neta , imas nadrkanih majstora dzaba ima sve znanje :smejanje:

ali da je super sto je izmisljen internet jeste . meni je u mnogo me olaksao posao i saznao sam mnogo stvari

i to sve pod uslovom da radis na svim masinam ako ces raditi celog zivota za automatskom masinom nema potrebe za sirokim znanjem ove struke ,a na to se sve vise ide i otud mala potreba za kursevima skolama.... naucis zanat za nedelju dana :happy:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vidis... instant majstori, po mom misljenju, nit su kad postojali, niti ce ikada postojati.

Majstorluk trazi ucenje. Bilo i bice.

Pre 50, 60, 70 (ma i pre 30) godina, segrt i kalfa su godinama ucili od majstora uzivo. Mogli da ga pitaju, da im licno pokaze ono sto im nije jasno. A ne: klip ti je takav, sta tu jos filozofiras, sve se vidi.
Sad uporedi ta dva nivoa sticanja znanja i koliko je ko naucio.

Nazalost veliki broj majstora ismeva "teoriju", a sto rece jedan moj drugar... "Teorija ti je 1000 godina iskustva, sazvakano, upakovano u instant pakovanje, da ne moras sam da ga otkrivas"

Sipak ces ista nauciti sa 10 youtube klipova.
1. moras da znas da odvojis zito od kukolja, a to ne mozes da znas ako nemas "knjisko znanje" ili debelo iskustvo (a iskustva nemas posto upravo ucis).
2. 90% klipova je cisto djubre, koje je pustio neko ko isto tako ne zna nista a misli da je sad provalio nesto specijalno pametno (pogledaj jedan od zadnjih postova Matiasa Wandell-a, gde njegov prijatelj Paul koji je gledao na youtubetu kako se to radi, pokusava da napravi nesto)
3. "majstori" nauceni na youtubetu, bez ikakvog prethodnog znanja, su upravo ono o cemu pricas, muljatori koji realno ne znaju nista, ali dobro prodaju ono za ono.

To nikako ne znaci da sa youtubeta nema sta da se nauci. Ali da bi nesto naucio, prvo moras da znas puno toga.

@art of wood :skoorpning:
Sto stalno imas viska razmaka izmedju reci u porukama? Zeza te tastatura ili kucas sa nekog "sokocala" ili nesto trece?
Tesko za citanje, nista drugo.

@momir
Tacno znam o cemu pricas :(

@BR
AKo ti zatreba predavac za "isterivanje do besvesti"... konkurisem :)
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Bole, mislim da je tebe predvideo da predaješ za letnjim šankom i održavaš motor od ražnja za prasiće :) .
Pa ne može on tek tako da deli diplome bez komisije :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Moze moze...
Recimo dobijem titulu pocasnog profesora :)
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Kad smo kod kurseva , na TV-u videh zanimanje " operator za izradu namestaja " ?
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Post Reply