Kursevi ili obuke

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
Tamara
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 20 Aug 2017 12:42
Location: Beograd

Post by Tamara »

Hvala na odgovorima!

Ovako na nagađanje mi se čini:

Å est meseci kao minimum za početni nivo.
Kreće se od "najručnijih" i najjednostavnijih tehnika i alata pa kad se to savlada prelazi se na komplikovaniji rad i mašineriju.
Obuka bi trebalo da liči na školu: kod kuće se uči iz knjiga/skripti, a na času se izvode lekcije.


Da li možda poznajete nekog polaznika ili predavača sa pomenutih Oxforda, Znanja i ostalih, i ako da: šta oni imaju da kažu?


Hvala još jednom!
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Ma to su sve gluposti. Jedini pravi nacin obuke je:
Nadjes radionicu sa dva do tri majstora
Kuc kuc, dobar Dan dobar Dan ja bih da narucim zanat
I sve od pocetka....
Kuvanje kafe , metla u sake, odlazak po burek, sredjivanje alata...
Zatim visi nivo.... Smirglanje rucno, sklapanje I lepljenje, pridrzavanje dasaka.....
I za par godina vec mozes samostalno da radis prostije stvari komletno od uzimanja mera, ugovaranja posla, kupovine materijala, izrade, montaze do naplate
A znati sve u ovom poslu od a do s je skoro nemoguca misija
Ti kursevi i obuke od sest meseci su sviranje..... Ode radosti
Last edited by daleko on 02 Oct 2017 23:14, edited 1 time in total.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

I naravno dobar majstor ponekad treba da udari ucenika, firungom.... Stegom.....
Bez toga nema romantike
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Da li možda poznajete nekog polaznika ili predavača sa pomenutih Oxforda . . . .
Evo iz prve ruke .

Zbog neke sistematizacije u firmi veoma pozeljno je bilo da imam i jednu diplomu iz gradjevinske struke . ( iako imam 4 legalne diplome ,ali jebga

drvopreradjiacka struka vise nije potrebna u mom preduzecu )

Otisao u istureno odeljenje skole Oxford , proverio da li se priznaju njihove diplome ( nije diploma ,dobije se neki serifikat sa ogromnim pecatom )

uplatio 15 000 i dobio skriptu da ucim teoretski deo ( 10 tak strana )

Receno mi je da donesem i potvrdu iz neke firme da sam na pomenutim poslovima radio najmanje 300 sati .

Sada u svakom mestu postoji more privatnih gradjevinskih firmi i nije tesko nabaviti takvu potvrdu . ( opet sve zavisi koji smer upisujete i sta vam

treba )

Kad sam naucio skriptu , zakazano mi je polaganje.

Prvi deo test se polaze kod njih u ucionici a kad to prodjete polazete usmeni kod profesora i to preko skajpa . ( profesor je u skoli u Jagodini )

Nije bilo tesko ,( s obzirom na broj stranica ) prva 2 pitanja sam odlicno znao tako da mi trece nije ni postavljao .

Sve ukupno je trajalo 10-tak dana a sam sertifikat cekate jos 30 dana .

Ako vam je potrebn sertifikat radi zaposlenja i sl vi upisite skolu a ako hocete stvarno nesto da naucite da radite onda je ovo sto

predlaze daleko bolje resenje .
Last edited by LepoJeBitiFin on 13 Oct 2017 16:30, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
Tamara
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 20 Aug 2017 12:42
Location: Beograd

Post by Tamara »

Baš sam obeshrabrena i iznenađena.

Pretpostavljala sam bila da u ovolikom Beogradu postoji bar jedan kurs koji je ozbiljan – sve što sam do sada našla na netu deluje kao štancovanje sertifikata pro forma za već obučene stolare kojima samo fali papir (tipa gore pomenuta sistematizacija u firmi).

To mi je stvarno čudno; ne pričamo o kovanju mačeva, pobogu.
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Tamara wrote:Baš sam obeshrabrena i iznenađena.

Pretpostavljala sam bila da u ovolikom Beogradu postoji bar jedan kurs koji je ozbiljan – sve što sam do sada našla na netu deluje kao štancovanje sertifikata pro forma za već obučene stolare kojima samo fali papir (tipa gore pomenuta sistematizacija u firmi).

To mi je stvarno čudno; ne pričamo o kovanju mačeva, pobogu.
Upravo tako Tamara , u ovome vidim super biznis ideju , kursevi -radionice sigurno bi bilo polaznika siguran sam u Beogradu makar .
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

"dobar stolarski kurs ili obuku ili prekvalifikaciju za početnike?
Dakle, poželjno je da program obuhvata uslovno rečeno od A do Å  ovog zanata"

To jednostavno ne postoji nigde i zato su takvi i odgovori. Ako neko zeli da se prekvalifikuje, moze se obratiti drvopreradjivackoj skoli ili sumarskom fakultetu (ako ima fakultetsku diplomu) i videti koje ispite treba da ispolaze a koji mu se priznaju i tako moze doci do validne diplome. Ali "od A do Å  ovog zanata" nigde nece nauciti jer je to veoma opsirna oblast, iako na prvi pogled ne izgleda tako (na primer, samo izrada muzickih instrumenata je jedan zaseban zanat, a i tu zavisi od vrste instrumenta, da li je violina ili klavir ili duvacki instrument, harmonika i td.). Teorija jeste jedan dobar osnov kao predznanje i ona uvek izgleda povrsna, a u praksi se ulazi dublje u problematiku i pojedinosti u zavisnosti od tehnoloskih procesa, tehnike, materijala i sticu se iskustva.

Organizovanje kurseva je mozda i dobra ideja, mada i za to valjda mora da se ima dozvola od nadleznih organa, ne moze svako da izigrava profesora, vec bi morao da se obezbedi strucni kadar sa potrebnim uslovima za rad, materijalom i potrebnom opremom, zastitnim sredstvima i prostorom, sa odgovarajucim programom i dozvolama potrebnim u sistemu obrazovanja da bi se moglo tretirati kao neka prekvalifikacija. Mozda po nesto, kao po starackim domovima, obuka za intarziju i sl. ali to se ne radi iz komercijalnih razloga.
Last edited by Pezzo on 13 Oct 2017 19:33, edited 1 time in total.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

imati samo radionicu po PSu sa vise radnika spada u domen nasine laboratorije po pitanju atestiranja masina sveg ostalog sra..a mogu da zamislim sta treba za kurseve

zanat od A do S se uci u malim radionicama koje rade svasta odnosno ono sto pezzo kaze svastare :D i spadaju u neprofitasbilne organizacije :smejanje: ako ih nadjes u uspes da prestanes da kuvas kafu (sto kaze daleko ) donosis majstoru kantu kopresije ,i pocnes da radis na masinama ...eto ti pocetnog znanja o zanatu koji je toliko sirok da moze forum da se napravi o njemu i okupi toliko ljudi oko sebe koji stalno razmenjuju iskustva



ovo sto rece " leplo je biti fin" za radne sate (praksu ) je tacno jer je jedan moj prijatelj slicno morao da pribavi.....
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tamara, ako cemo iskreno, nazalost i redovna skola nam se prilicno svela na "evo ti papirce da si zavrsio, a sto neznas nista, nije bitno".
Tako da ocekivati vise od kursa...

PS
Nazalost, nismo mi jedini, isto je i u drugim zemljama, i tamo poslodavci kukaju da im iz skole dolazi nikakav kadar. A mi jos intenzivno preuzimamo njihov sistem obrazovanja i pokusavamo da ga na silu proguramo u nasim sirotinjskim uslovima, pa dobijemo "duplo golo".
User avatar
miki_bgd
Majstor početnik
Posts: 133
Joined: 25 Apr 2014 01:59
Location: Vracar, Beograd

Post by miki_bgd »

YouTube!
Najbolji univerzitet na svetu u danasnje vreme.
Ko zeli, moze sve da nauci, ali bukvalno sve!

Mada... danas je najbitnije znanje prodaja! Vestina prodaje. Moze stolar da bude cudo, ali ako ne zna da proda sebe, propasce. A osrednji stolar, ako je dobar prodavac, prodace svoj osrednji proizvod i jos ce ubediti klijenta da to tako treba i da je on najbolji, do te mere, da ce klijent da se jos i naljuti kada mu kazete, koji ti je pacer ovo radio, vidi kako ti je ovo krivo.

Najzad, danas su "stolari" u 97% slucajeva monteri isecenog plocastog materijala. Retko ko zna da uradi CNC projekat, pa da mu na masini izbuse rupe za klizace, sarke i sl., pa da kuhinja bude savrsena iz prve.. nego se to steluje.. pa kad se rasteluje, sve pokrivljeno.

Generalno, 85% projekata za "stolare" danas cine kuhinje, ormani od poda do plafona i sl. sto je neophodno danasnjem narodu. A masiv i sl... to realno radi jako, jako mali broj ljudi.
Last edited by miki_bgd on 17 Oct 2017 11:15, edited 1 time in total.
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Moj dobar prijatelj koji radi pravu stolariju razmislja da zatvori radionicu.Ili da predje na ovu plocastu stolariju-montaznu.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Tvoj dobar prijatelj je ili los majstor ili los prodavac :)
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

yuotube je extra za one koji se vec razumeju u ovaj posao ili slican ovom ,za rad s masivom niko ne moze da ti opise osecaj kad alat precnika lupam 20 cm tezine tri kile pocne da se okrece 4000 o/min na osovini a obimna brzina..... vetar u kosi bato :smejanje:

dosta njih u ovom zanatu sa stavom ovo je prosto lako prvi put kada su videli krv padali su u nesvet ....prored sve lepote ovaj zanat je i jako opasan posebno u hobi varijantama gde se budzi (jos ako si gledao video neke budale koja je samo zelela da se pojavi na yuotubeu gde glumi znalca) lako dobijes obradak u stomak po ustima ... vidis prst na podu pre nego sto si osetio da ga je masina odsekla ...

kada sam ja donosio mastoru perfucne i klagifurtnice iz magacina naj vise sam naucio sta se sme a sta ne (zastita na radu ) po meni jedna od bitnijih stvari ako zelis da radis s masinama
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

BG ACA wrote:razmislja da zatvori radionicu...
Tesko se danas "pliva" u moru konkurencije. Sada je bas poplava svih vrsta roba na svim trzistima i tesko se izboriti za kintu. Tu se opet vracamo na onu temu sto smo je otcepili onomad iz teme o radovima od @art-a. Rad i poznavanje posla su samo deo posla koji treba da dovede do zarade, tako je u svakom poslu danas, moras da se boris za sve i da stalno budes u toku da ne bi zaostajao za drugima.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

miki_bgd wrote:...
A osrednji stolar, ako je dobar prodavac, prodace svoj osrednji proizvod i jos ce ubediti klijenta da to tako treba i da je on najbolji, do te mere, da ce klijent da se jos i naljuti kada mu kazete, koji ti je pacer ovo radio, vidi kako ti je ovo krivo.
....
U moje vreme, taj se nije zvao stolar.
Poneko ga je zvao trgovcem, a uglavnom su ga zvali prevarant.
Post Reply