Kursevi ili obuke

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
Tamara
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 20 Aug 2017 12:42
Location: Beograd

Kursevi ili obuke

Post by Tamara »

Pozdrav!

Da li znate za neki dobar stolarski kurs ili obuku ili prekvalifikaciju za početnike?
Dakle, poželjno je da program obuhvata uslovno rečeno od A do Å  ovog zanata, a ne samo površno preletanje uz priučene instruktore.

Hvala!
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3698
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

:):):)
Cuo sam da u Malmeu postoji jedan dobar kurs. Javice neko blizi za detalje.
A kakva je ona skolica u Vasoj ulici?

Ako popunite Vas profil sa lokacijom stanovanja, sto je i obavezno po pravilima foruma, mozda bi neko mogao da predlozi nesto. Ovako, ostaje nam samo da se salimo :)
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Upisi odakle si stvarno. Nisam moderator ali stvarno gde te interesuje da ucis i za sta. Kursevi u principu ne mogu da budu sveobuhvatni. Za specijalisticke sto se tice starih i modernih finisa mogu da ti preporucim neke u inostranstvu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za od A do S postojala je srednja drvna skola (tacnije drvopreradjivacka).
U Bg je bila na Dorcolu (valjda je jos uvek tamo).
Udzbenici postoje, ima ih da se kupe...

Neki kursevi postoje na NU Bozidar Adzija, ali kakav im je kvalitet zaista nemam pojma.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Marica upropasti themu... pa Tamarica ustuknu ;)

Sve ne moze stati u jedan kurs, ne uci se sve ni na fakultetu. A u srednjoj skoli imaju svega po 2-3 strucna predmeta godisnje po smerovima (ne uce ni tamo svi isto i sve, osim matematike, fizike, istorije, muzickog i fizickog, sto im cini 90% gradiva na zalost...), tako da i od njih slaba vajda osim po nesto od prakticne nastave, ali i tu praksu svakim danom potiskuju nove tehnologije. Vremena se menjaju, pa i oni koji su dugo u poslu moraju dobro da prate zbivanja na trzistu i usavrsavaju se u nekim poslovima kako bi mogli zadrzati po nesto od konkurentnosti. Neke stare tehnike jos uvek odolevaju, kao na primer izrada muzickih instrumenata, stolar kalupar, restauratori, montaza i ugradnja i sl. ali najveci deo posla danas preuzima industrija sa cnc masinama i obradnim centrima, tako da se majstorisanje svodi na stelovanje masina, pakovanje, utovar i istovar. Realnost mora da se prihvati jer cene industrijskih proizvoda gaze isplativost zanatskog poslovanja.
Tesko je dati adekvatan odgovor na postavljeno pitanje, jer i nema nekih konkretnih kurseva, osim povremeno za gradjevinske tesare, sto je takodje rad sa drvetom, ali nije stolarski posao.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

"Teoretsko" znanje koje se stice u srednjoj strucnoj skoli, je daleko vrednije od prakticne nastave, pod uslovom da shvatis "sta je pesnik hteo da kaze" to jest da se potrudis i stvarno naucis tj. shvatis ono sto pise u tim knjigama.
Praksa posle toga je mnogo laksa, posto znas sta, kako i zasto (narocito ovo poslednje), i sad to samo primenjujes.

Kalupar? To se cini mi se zvalo modelar (dobar drugar mi je to zavrsio, bas u pomenutoj skoli na dorcolu)?

Naravno da kao i svaka srednja skola, gomila toga su opsti predmeti (tipa matematike, fizike, knizevnosti, filozofije...), ali pokupis udzbenike iz strucnih predmeta, iscitas, shvatis... posle ostaje vezbanje motorike i fizicki rad. A ova dva poslednja su daleko laksa ako si prvo naucio "teoretski" kako treba nesto da se radi, a ne krenuo "uraaaaaaa, ma sve to samo ti pokazu i gotovo".
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 586
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Drvne konstrukcije je predmet koji mi je najvise pomogao u kasnijem prakticnom radu .

Crveni i plavi presek i dan danas koristim kad racunam mere plocastog namestaja .( malo je peske , skiciram ako treba i svi detalji su tu pa mi to olaksava i montazu )

Sumarska skola Kraljevo , drvopreradjivacka struka III i IV stepen a onda i V stepen Beograd skola Momcilo Popovic Ozren ( cini mi se ) ul Cara Dusana . . .
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Pa gospodo majstori eto biznis ideje ,sto bi mi komercijalisti rekli Profit story :) odrzis par kurseva (broj casova x broj eura po casu ) i eto racunice :) . Cuo sam da na zapadu (Svajcarska) postoje kursevi za sve uzraste tipa kurs za penzionere (nije jeftino ali ima polaznika) .Naravno bezbednost na najvisem nivou . Daleko smo mi od njih ,ali kazem odlicna ideja za biznis pogotovo u vecim sredinama tipa BG ili NS i NIS.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

"Momcilo Popovic Ozren" je ta "drvna" sa Dorcola, koja se sad zove "Drvo Art".
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 586
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

heh . . . . . znaci jedno vreme sam ( dok sam polagao V-stepen ) 10 dana bio "dorcolac" ?
Last edited by LepoJeBitiFin on 24 Aug 2017 19:33, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ne vjerujem da je Tamara mislila na ovo...
Opet, ne vjerujem ni da nas dalje prati, još uvijek nije upisala odakle je.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

akademija oxvord 15000 din 300 sati obuke
Otvoreni univerzitet Znanje 23000 din 3-9 meseci obuke.....
adzija zanatsko obrazovni centar 27000 din 3 meseca
akademija edukativa 28000 din .......

ima ih koliko hoces

moje misljenje je da je tri meseca premalo da se ista prakticno nauci od A do S

ali sto kaze mbole teorija je jako vazna ako nista drugo onda zbog toga da po zaposlenju u neku od nasih firmi vidis da se zaobilazi u sirokom luku :smejanje:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

I zato smo tu gde jesmo :(
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

art of wood wrote:akademija oxvord 15000 din 300 sati obuke
Otvoreni univerzitet Znanje 23000 din 3-9 meseci obuke.....
adzija zanatsko obrazovni centar 27000 din 3 meseca
akademija edukativa 28000 din .......

ima ih koliko hoces

moje misljenje je da je tri meseca premalo da se ista prakticno nauci od A do S

ali sto kaze mbole teorija je jako vazna ako nista drugo onda zbog toga da po zaposlenju u neku od nasih firmi vidis da se zaobilazi u sirokom luku :smejanje:
:D
Post Reply