Paulovnija daske Iskustva

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Paulovnija daske Iskustva

Post by BojanPN »

Postovani stolari ,

Posekao sam jesenas svoju Paulovniju dao je na susaru i uskro trebam po nju, imam oko 1 kubik , interesuju me vasa iskustva .Kao sto znate nov sam u svemu ovom i skroz sam hobista pa mi je svaki savet bitan .
Hvala
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Koliki ti je razmak izmedju godova? Ako je veci od 5cm, mozes da je koristis samo za nesto sto niko nece ni pogledati, a kamoli dodirnuti. Jedina normalna upotreba za te kineske hibride koji se sade kod nas je da budu jezgro za dasku za surfovanje, ili slican predmet, posto su ipak malo cvrsce od stiropora.

Paulonija je losije drvo i od lipe.

Imao sam iskustva za ozbiljnim Kirijem, iz Japana, sa sitnim godovima, i on je recimo upotrebljiv, za nesto sto nece mnogo da se haba.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ovdje je zovu Kineska topola :)
U suštini nije loše, ali je meko drvo koje ne valja koristiti u građevini (kako kažu) pa nema puno namjena. Ako je tehnički zrelo (stablo staro 10-ak godina) može se koristiti i za namještaj slabijeg kvaliteta.
Malo skrećem s teme ali gledao sam u nekom dokumentarcu da je u Japanu tradicija da se posadi drvo paulovnije kada porodica dobije ćerku i da drvo raste do njene udaje. Drvo se, koliko se sjećam, posječe u periodu zaruka i od njega se napravi ladičar za miraz. Budući da daska u sebi ima nešto (ne sjećam se tačno šta) što odbija moljce takvi ladičari su posebno pogodni za čuvanje odjeće. Sami ladičari traju i po 100-tinjak godina, ali se nakon nekog vremena moraju reparirati. Izvini što sam malo odužio, ali ti pokušavam dati ideje za korištenje.

Ja bih je koristio kao sekundarno drvo, tj za ladice, police, leđa o sl. S druge strane ne kupuješ je, igraj se malo čisto da se upoznaš sa daskom. Možda ti se i svidi, trebala bi biti laka za obradu.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Br nemoj ubijati coveka u pojam. Vec je patio susenje i ti mu napises istinu da nije upotrebljivo drvo.... I ja znam da je susenje kineskog hibrida bacanje para ali to necu napisati
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Daleko - pa zar i ti? Pa zar hoćete da čovjek zapali dasku??? Još samo fali da Mbole napiše gdje može naći dobre šibice za potpalu :)

Bojane - ne slušaj ih. Gledaj na ovo kao na jeftin način da se naučiš raditi. Za malo pare si dobio kubik daske na kojoj možeš vježbati. A nije toliko važno koliko traju stvari koje napraviš već šta si naučio praveći ih. A iz kubika se može dosta naučiti...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne vredi sibica, ni za lozenje nije dobra :)
stari
Moderator
Moderator
Posts: 468
Joined: 08 Aug 2009 13:53
Location: Kastav

Post by stari »

Da se i ja malo umješam. Ponudi preko oglasa maketarima. Bolja je od balze, jer je tvrđa, a opet dovoljno mekana za ručno brušenje kod izrade punog trupa maketa brodova ili nekih drugih maketa. Ja koristim isključivo paulovniju.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

ZNAO SAM!!!!! :D

Bojane, ja bih sada napravio nešto samo njima iz inata ;)
stari
Moderator
Moderator
Posts: 468
Joined: 08 Aug 2009 13:53
Location: Kastav

Post by stari »

sasasasa wrote:ZNAO SAM!!!!! :D

Bojane, ja bih sada napravio nešto samo njima iz inata ;)
????????????:forvonad:
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

stari wrote:
sasasasa wrote:ZNAO SAM!!!!! :D

Bojane, ja bih sada napravio nešto samo njima iz inata ;)
????????????:forvonad:
Ma, ova trojica tradicionalista napala da daska ništa ne valja, pa reko da malo podržim Bojana ako je mislio šta raditi sa daskom. :) Nisam komentarisao tvoj post, ne čudi se :)

Usput, kakva je paulovnija za rezbarenje? Imaš li iskustva sa tim?
stari
Moderator
Moderator
Posts: 468
Joined: 08 Aug 2009 13:53
Location: Kastav

Post by stari »

Nemam iskustva sa rezbarenjem, jer režem daske(ploče) debljine 18mm i ljepim na debljinu koja meni treba. U Hr nabavljam daske u Bauhaus-u, koje su ljepljene i obrađene na širinu od oko 180mm.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

sibirski brest ima isti ako ne i veci prirast kao paulovnija i nikom ga ne bih pozeleo . Od jednog drveta u komsiluku svima su nam dvorista puna izadaka bresta . Ne tako davno su hvalili i to drvo i prodavali sadnice za 3 marke , jos nisam video da neko prodaje daske sibirskog bresta a proslo je dvadesetak godina od kako su ga sadili po vojbodini ,ali video sam dosta podignutih temelja od kuca i ispucalih zidova :D
Topola malo zaostaje u prirastu za ovo dvoje novopecenih stranaca i uspesno se gaji i koristi na ovim prostorima,skoro svakom su poznate njene karakterisike postoji trziste za nju (palete ,gajbice za voce .....) zasto ne ulagati u vec razradjen posao nego ici u nesto nepoznato i verovati u kineska cuda ,gledao sam zasade od 5-6 god ne deluju kao na slikama prodavaca sadnica :D .
vreme ce presuditi Elongati
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Starom trebaju vrlo specificne osobine drveta kod izrade modela, koje su sve samo ne pozeljne kod bilo cega drugog.

Nismo mi tradicionalisti, nego pokusavamo da objasnimo da se od ... pita ne pravi, i da napumpani marketing ne znaci da je nesto dobro.
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Hvala svima na savetima , za par dana idem po drvo pa ocekujte i par slika .
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Art of wood - mislim da je već presudilo. Ovdje su ga reklamirali kao visokokalorično drvo koje se može ložiti nakon 5-6 godina. Ljudi se masovno zaletili i sad gledaju u stabla tanja od cjepanice. O dasci nisu ni pričali, koliko se sjećam.

Mbole - ma znam, samo vas malo ložim jer ste baš oštro udarili... :)

Bojane - podijeli na forumu i iskustva prilikom obrade daske, mislim da će svima biti korisna
Post Reply