Избор ЦНЦ обрадног центра

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
vinjak
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 18 May 2017 21:24
Location: Мјуник

Избор ЦНЦ обрадног центра

Post by vinjak »

Здраво свима!

Пишем директно овдје, нисам нигдје видио никакву уводну тему, надам се да је то тако у реду и по протоколу.
Локацију сам испунио, надам се да је и то у реду...

Надаље.....случајно сам налетио на форум, чини ми се доста занимљив, па би радо да пребацимо коју, нако људски.....пошто сам и сам прилично упућен у струку, док сам у слободно вријеме класични алкохоличар и хејтер....

Елем....

Може ли неко да ми мало поближе опише и да ме посавјетује шта је добар цнц обрадни центар. Дакле које машине, модели, годишта и сл. су нека паметна куповина? На шта обратити пажњу, како то заиста функционише у пракси и сл....нисам лаик, слободно можете исцрпније ући у материју ако имате жеље и воље....

Задатак истог је да буде појачање осредњојстоларскојрадионици са приоритетном израдом собних врата и евентуално неког намјештаја од масива......приоритет ипак врата....

Јесу ли то бабе и жабе или ипак добра машина може све?

Битно ми је да има неко паметно софтверско рјешење, да може да чита ЦАД тј. да је компатабилно са Аутокедом или Рином или нечим трећим што се користи, молим за приједлог....

Гледао сам досад неке СЦМ Ð овере, Биесе (који ми не свиђа нешто посебно) и Хомаг серије БАЗ и БОФ. Разумије ли се неко у ове Хомагове моделе, они су ми посебно занимљиви?

Инека оквирна сугестија у колико би то пара требало да стане је такође од помоћи......машина би требала бити од отприлике 2004 до 2008 године производње, за нову немам баш неког елана (читајпара), а са половним стварима сам прилично вјешт и имам људе на руци за потребе сервиса и сл....

Надам се да нисам превише зановијетало и да сам на добром мјесту.....уздравље....
Није Слобо крив, ми смо говна....
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dobro dosao.
Predstavljanje nije obavezno, al nije lose (naravno ako neko zeli), ovde:
viewforum.php?id=13

Sto se tice CNC-a, to ce vec neko od kolega koji se time vise bave, mada nisam siguran da nas ima sa takvim nacinom upotrebe. Par njih za koje znam da imaju CNC se uglavnom bave sitnijim i finijim stvarima (tipa duboreza i slicnog).

Sta bi taj CNC trebalo da radi? "Saranje" po vratima, ili neku izradu spojeva?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Trebao bi da kopa rupe za brave i slicne stvari, da sara, i mozda da formatira,...
Homagove masine iz tih godina rade iz njihove aplikacije Woodwop koja ima svoj format fajla. Potrebno je naci konvertor iz CAD u woodwop, postoje, kostaju... a dalje se u woodwopu zadaju alati, dubine i sve ostalo.
User avatar
icman
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2011 10:21
Location: Beograd

Post by icman »

Mozda je ovo jedno od resenja:


IronCAD je program na kojem je sve zasnovano.

Convertor ic CAD-a
https://www.youtube.com/watch?v=8yaWaTO71hE


Ima `direktnu` vezu sa Rhinocerosom:
https://www.youtube.com/watch?v=tR5U_wSaWwQ

Parametarsko projektovanje vrata:
https://www.youtube.com/watch?v=yy2_JuIqqTA&t=231s
https://www.youtube.com/watch?v=S80aREl0NiE
https://www.youtube.com/watch?v=R60cw581VKU

Doduse, na snimku je verzija jos iz 2014. tako da je sada dosta unapredjena.

Pozdrav
Last edited by icman on 19 May 2017 16:54, edited 1 time in total.
User avatar
vinjak
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 18 May 2017 21:24
Location: Мјуник

Post by vinjak »

Драго ми је да пишете, хвала!

Машина сама по себи мора да ради мало озбиљније и веће захвате, зато сам и навео ту класу и моделе. А то би отприлике било формирање крила и штока, укопавање окова на крилу и штоку, евентуално такође и шарање крила итд. Дакле комплетна услуга такорећи....

Хм, ако је тајАјронКед основа, онда би се у њему могло то и моделовати и спремати претпостављам. Хвала за хинт свакако. Ионда даље пребацивање у ВудВоп и конфигурисање саме обраде. Мислим, није неопходно да се моделује у Рину или сл. усвојио би ја лако и неки други софтвер, само што не знам који је најпрактичнији :)

Кул је ова параметрика, али то ће на ред доћи можда некад касније, засад је потребно само унапријеђење брзине и прецизности приликом израде плочастих врата.

Додатно бих акцентовао расправу о хардверу, дакле о самојмашини, ко ми зна објаснити која је која, какве су разлике, шта ми треба за озбиљнији рад и та тематика је свакако сад важнија.

Какво држање је боље, који агрегати су битни, колико је најмање потребно кретање по вертикалнојоси за озбиљан рад и сл.....то ми је рецимо сумњиво, кад видим да је по вертикали кретање 20цм, некако ми се чини мало јебем ли га....
Није Слобо крив, ми смо говна....
User avatar
icman
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2011 10:21
Location: Beograd

Post by icman »

vinjak wrote:Драго ми је да пишете, хвала!

Кул је ова параметрика, али то ће на ред доћи можда некад касније, засад је потребно само унапријеђење брзине и прецизности приликом израде плочастих врата.
Kako kasnije?! :)

Pa parametrika i jeste sustina unapredjenja brzine i preciznosti. Zar nije poenta CNC-a da se veci deo posla automatuzuje uz povecanje brzine i preciznaosti a smanjivanje gresaka u proizvodnji. Samim tim ostaje vise vremena za dizajn i projektvanje.

IronCAD je `isto` sto i SolidWorks ili Inventor. U svakom se moze uraditi ista stvar. Pitanje je samo brzine i jednostavnosti. Prosao sam sva te programe (Sertifikati i sl.) a usput radim i 3DSMAX vizuelizacije, Rhino za pripremu 3D stampe itd. Pogledao i Korpus, ImosCAD... i u njima se moze uraditi SVE sto treba. Ono sto je bitno je da se odabere kako pravi Hardware tako i prava Software podrska koja ce sve to pratiti a da bude najbolje iskoristena (citaj: jednostavna za korisnika) i sa kvalitetnom podrskom. IronCAD se tu pokazao kao najjednostavniji za rad i ucenje.

Pre mnogo godina sam imao potrebu za opremanje stana, izmodelovao sve i uradio pripremu za `stovariste materijala`, spisak materiala, krojne liste i sl. Tada sam se `primio` i modelovanje namestaja/arh. vizuelizacija mi je sada unosan hobi. Znaci svasta sam probao...

I ja sam zainteresovan za tu `CNC pricu`, posebno za Hardware a u tom delu bas i nemam iskustva, tako da mi je drago da je otvorena ova tema.
Ono sto mene zabrinjava i sto me je nateralo da razmisljam o pokretanju posla sa CNC je sledeca situacija (barem sto se tice Beograda i okoline):
- na par mesta sam bio sa potpuno istom pricom:
Dobar dan - Dobar dan
Radite li CNC - Radimo
Ja imam kompletno izmodelovan projekat pa bih to nekako da vam pripremim. Koji format vam treba. - Ne treba nista, samo crtez pa cemo mi to da odradimo.
:forvonad: Kako crtez, pa imam preko 700 elementa - Nije problem, Mile brzo crta :prsgore:
Vidim imate Homagovu masinu. Mogao bih vam pripremiti .mpr file za woodwop. - A ne, ne radimo tako, ne primamo nista na USB zbog virusa. Mi to sve sami precrtamo
Hm, gazda, zasto ti je toliko skupa obrada na CNCu - Pa vidi dok Mile sada `iscrta` tih tvojih 700 elementa treba vremena a to prijatelju kosta, masina stoji, ceka...
Pa zato vas i pitam za .mpr fajl, da ubrzamo stvar - A to ne. nista USB Flash i slicno, moze nesto da se pokvari, virusi i tako to. Vec smo imali slicnu situciju pa sada sve sami radimo.

I tako u krug.

Mislim da u Beogradu i okolini Darex i Artinvest imaju sistemski resen taj proces od projektovanja do pakovanja, ali da su i oni `zatvoren` sistem i tesko primaju poslove sa strane.
Nadajmo se da ce se javiti neko ko je bas `potkovan`vezano za masine a sto se programa tice tu me slobodno kontaktirajte jer ja radim sa `developerima` Oiekeme/WoodlabCAD/CAM/PLAN-a kao beta tester pa mozemo vase ideje/zahteve implementiratu u program koji se konstantno razvija.
Pozdrav.
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Homag je moj savet sto se tice masine kao masine u softver ne zalazim . Nisam toliko kompetentan da na osnovu vasih zelja dam predlog po tom pitanju .

U firmi u kojoj sam radio imale su i Biesse Italijanske koliko se secam i Homag Nemacka . Kada pogledate Homag rover pa onda Biesse pitate se dal su ga za decu pravili mislim na Biesse . Sve nesto nasminkano ,previse zakomplikovana pojedina resenja u odnosu na Homag . Konkretno primer recimo za kantericu na Homagu mehanizam koji vuce traku ima jedan motor sa lancem i senzor a na Biesse 5 motora i 5 senzora pa kad to krene da brljavi odmah ruka krece ka cekicu :)

Poenta cele price ukratko da su na Homagu mnogo jednostavnija resenja koja rade isto kao i Biesse komplikovana pa cak i bolje . Sve komponente su napravljene nekako mocnije ,ni na kakvim sitnicama se nije stedelo . Dok s druge strane biesse previse delova koji ne ulivaju poverenje cak i na prvi pogled a kamoli u toku rada .
User avatar
niko
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 12 Jul 2009 13:02
Location: Banja Luka

Post by niko »

Mislim da su odlicne, radio sam na njima, Trazite HOLZHER - RUTERI-EKOMASTER( ILI PROMASTER, novija varijanta).Pazite da masina nije previse izradjena, obratite paznju na vretena, lezajeve, kako je masina odrzavana, podmazivana, provjerite ima li fulanja po osama.Ako je kompletno nosi na jednu stranu , moze se dovesti u red ako je probni komad odradjen sa zadatim elementima.Ako ste pocetnik u cnc tehnologiji, savjetujem da potrazite u vasoj okolini nekoga ko vas moze posavjetovati jer ovako preko foruma necete dobiti potrebne informacije posto je sarenilo proizvodjaca.
Vecina cnc masina , ako je radna povrsina dovoljna i ako ima dovoljan broj alata na sebi moze vam odradjivati krilo vrata veoma lako, morate naci nekoga da vam odradi programe, ozbiljnog radnika na masini koji ce se truditi i paziti, jer su greske veoma skupe.
Zelim vam srecu
User avatar
borisa
Šegrt
Posts: 31
Joined: 14 Jan 2015 23:15
Location: Cacak

Post by borisa »

radim na cnc-u vec dve godine, sto se busenja vrata tice, moze, ali tu mora imati cetvrtu ili petu osu (da glodalo napada bocno, u kant po X osi) ali mora se napraviti neki sabloncic da ne kida materijal kada izbija burgija ili glodalo na drugu stranu (rupa za kvaku) ili da okreces prvo jednu stranu plota pa onda drugu...

formatizovanje plotova i stokova CNC-om je po meni suludo, jer traje poprilicno... busenje za bravu traje oko 3.5 min po plotu... za neke manje serije vrata mesecno (ispod 200) keten-frezerom se busi daleko brze...

ostalo je na vama :D

ako vam treba neka pomoc, pisite mail na borisamotorisa@gmail.com, posto nisam na forumu bas uvek
Post Reply