blind ram

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
slaven.sa
Precizni šegrt
Posts: 83
Joined: 26 Aug 2007 00:59

blind ram

Post by slaven.sa »

ljudi pomagajte:lol::lol::lol: kakva su vam iskustva sa slikarskim blin ramovima(kako se prave ,koje drvo ,dimenzije presjeka, itd ,itd,itd).
User avatar
DrNikola
Majstor stolar
Posts: 455
Joined: 12 Mar 2008 22:41
Location: Beograd
Contact:

Post by DrNikola »

Sta su blin ramovi objasni?
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Misliš na štafelaje?
User avatar
slaven.sa
Precizni šegrt
Posts: 83
Joined: 26 Aug 2007 00:59

Post by slaven.sa »

greska u kucanju nije blin nego blind ram tj. ramovi na kojima se zateze slikarsko platno pomocu klinova .
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Огромно искуство! Баш пре неки дан сам направио први!:D
Ништа страшно, мало сам гледао на You Tube-у, тек да видим како изгледа. јначе на енглеском је "stretcher frame", па изгооглај. Ево ти један видео из неколико делова.
Линк: http://www.youtube.com/watch?v=t7iRiF1k7s4
... па ко је не би пустио у радионицу???;) јли правио рамове за џабе!

Нисам користио фрезер као она, већ сам само предње стране рама секао под углом, тако да платно не додирује цела летва, већ само ивице, то је заправо цела филозофија. Можеш и направити профил летве у Г, или направити обичан рам, па залепити танку лајсну на ивице. јвице лепо заобљене шмирглом да се платно не поцепа (или рам).
Летве сам секао из цолерице, па су биле 2,2 цм х 3,5 цм. Дрво је чамовина. Сликар ми је рекао да се не мора мазати, али би ја бар намазао фирнајзом.
User avatar
Pedjamil
Majstor početnik
Posts: 125
Joined: 16 Sep 2008 18:50
Location: Beograd

Post by Pedjamil »

Kao sto je Mladen rekao, letve moraju biti blago zakosene (dakle ne pravougaonog oblika), a "najdeblja" ivica je u stvari ivica blind rama okrenuta ka platnu (platno ne sme da dodiruje celu povrsinu letve samo ivicu). Naravno , mora se obraditi smirglom da se ne bi platno pocepalo pri rastezanju. Za vece ramove se koristi i ojacanje u obliku "krsta" (takodje ne dodiruje platno) sa nelepljenim / slobodnim cepom i procepom ( u sirokim narodnim masama poznato ka "cafna" - odnosno spoj koji se koristi , recimo , kod vrata), a koje se nalazi u sredini , da se ram ne bi mnogo uvijao . Spojevi samog rama (napravljeni na isti nacin) su takodje slobodni , da bi se mogli siriti prilikom ukucavanja klina (sa unutrasnje strane) za zatezanje platna. Pok. slikar Tapi je imao neki video (mislim da se zvao "mala skola slikarstva") gde je sve snimljeno (a bilo je svojevremeno i na TVu), ali nazalost, ne znam gde se to moze nabaviti(ili videti - mozda u nekoj galeriji???). Da ne zaboravim, uglovi na letvama rama(cafne - i muske i zenske) se usecaju pod uglom od 45 stepeni (nikako da provalim na tastaturi oznaku za stepen), sto se moze uraditi rucno ili uz pomoc frezera. Vrlo je bitno da gradja bude suva i bez cvorova da se ne krivi kasnije. Ja sam ih pravio od lipe i extra suve (za namestaj ) topole , ali moze i od druge vrste drveta
User avatar
slaven.sa
Precizni šegrt
Posts: 83
Joined: 26 Aug 2007 00:59

Post by slaven.sa »

hvala puno svima,malo sam guglao ali nisam uspio naci kako izgleda spoj
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Ево ти у слици и речи...
http://emptyeasel.com/2006/12/29/how-to ... -painting/
Ово са лајснама је вероватно најлакши начин, само не видим потребу за спојем под 45 степени и зашто не користи лепило. Ја сам користио овакав спој, као на слици 2 ( http://www.stolarskaradionica.com/tehni ... cija=citaj ), али следећи пут радим са лајснама.
User avatar
ikim
Majstor početnik
Posts: 110
Joined: 03 Mar 2008 01:06
Location: Bačka Palanka

Post by ikim »

Pozdrav !
Interesuje me da li neko ima iskustva sa "Felder "mašinama za obradu drveta
User avatar
DrNikola
Majstor stolar
Posts: 455
Joined: 12 Mar 2008 22:41
Location: Beograd
Contact:

Post by DrNikola »

ikim wrote:Pozdrav !
Interesuje me da li neko ima iskustva sa "Felder "mašinama za obradu drveta
Nemam iskustva ail znam da su vrh sto ti govori i njihova cena naravno.:D
User avatar
vladapvlvc
Samostalni majstor
Posts: 170
Joined: 26 Feb 2008 22:50
Location: OBRENOVAC BRE

Post by vladapvlvc »

Moj drugar radi samo ramljenje slika,ramove spaja chivijama u obliku lastinog repa,mashinu je sam pravio a koristi istu za blind ramove.Ovih dana idem do njega pa cu da nabacim i neke slike.
VELIKE tajne MALIH majstora
User avatar
Pedjamil
Majstor početnik
Posts: 125
Joined: 16 Sep 2008 18:50
Location: Beograd

Post by Pedjamil »

Heh , blind ram moze biti sklepan kako bilo , ali su meni slikari trazili da se uradi kako se radi poslednjih parstotinak godina (verovatno ima i razloga). Naravno , ako zahtevi nisu strogi , to sa lajsnama je najbolje resenje . Ram se ne lepi zbog rastezanja platna (jer se platno , pre slikanja, priprema i samo se zateze i opusta) , a ako i to nije bitno onda samo napred...
User avatar
ljubisa o
Samostalni majstor
Posts: 190
Joined: 08 Oct 2008 19:33
Location: Novi Sad

Post by ljubisa o »

blind ram zelis da sebi napravis ili da proizvodis,za proizvodnju mislim da nije bas komercijalno jer veci proizvodjaci prave za neke sitne novce ide cena po duznom metru i ide iz delova tako da blind ram postaje jeftiniji za proizvodnju.Postoje tri standardne vrste blind ramova i to sirina 35 mm,45mm,65 mm.manje slike idu u ovaj 35 mm kako se dimenzija menja tako se stavljaju jaci blind ramovi.verovatno znas kojeg izgleda su,i krajevima koji su deblji na njemu se zateze posebno platno.kad je platno zategnuto ono ne dodiruje celom sirinom blind ram nego samo najdeblji deo na pocetku,jer kad bi sve ravnomerno dodirivalo ucrtavao bi se blind ram na slici,vremenom bi se pojavili obrisi blind ram na slici.blind ramovi se spajaju sa posebnim uramljivackim masinama ,jumbo ili miligraf koje ispaljuju municiju u obliku lastinog repa i to za blind 35mm ide 7mm metak a za ostale 10mm.masine su pneumatske ali ima i mehanickih.postoje blind ramovi sa podesivacima oni se spajaju na drugi nacin.ako hoces da kupis mogu nabaviti broj tel Maric cacak on je najveci proizvodjac.
Rad je molitva.
User avatar
ne_znam_nista
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 09 May 2009 00:18

Post by ne_znam_nista »

Ja bih hteo da uradim, tj. ne ja licno vec neko da mi uradi blind ram. Da li neko zna gde bih to mogao da uradim? :)
User avatar
ljubisa o
Samostalni majstor
Posts: 190
Joined: 08 Oct 2008 19:33
Location: Novi Sad

Post by ljubisa o »

svaka uramljivacka radnja ti moze napraviti blind ram.Imas blind ram35 ,blind ram 45,blind ram 65 mislim da je mera u sirini u mm.zavisi hoces li da je veliki to jest preko 70 cm i vise ili manji spram toga ide i debljina blind rama.
Rad je molitva.
Post Reply