Tavanica

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
bumbus
Precizni šegrt
Posts: 78
Joined: 29 Nov 2011 13:24
Location: Vojvodina

Tavanica

Post by bumbus »

Pozdrav forumasi!

Jeste da je ovo vise pitanje za tesare a ne za stolare ali... :)

Interesuje me kakva iskustva imate sa karatavanskim konstrukcijama, najvise u pogledu glodara i stetocina.
Menjao bih u radionici (12x6m) tavanicu. Krovna konstrukcija je na stolicama, odn. ovakva, razmak izmedju greda je 1m, a trenutna konstrukcija je - daske i blato. Zasto se upustam u ovo.... nekada davno su drzani pilici na tavanu, daske su otpadne(okrajci), tako da je propalo. Blato se raspada, daske su se iskrivile, a izmedju stalno ispada prasina (koliko vidim i jednu gredu moram da menjam).
Sto se tice nosivosti, drvena konstrukcija mi odgovara (eventualno bih malo ojacao), a betonsku ne bih, nisam ni siguran za izvodljivost a verujem da bi to bila i poprilicna investicija.

- ostaviti samo daske - kakvo je to zimi
- blato - hoce li opet curiti prasina (ili eventualno da u daske urezem utor-pero ili neki preklop) + nekako mi se ne mesa i vuce gore 4-5m3 blata
- daske pa npr staklenu vunu i osb - opet ono prvo pitanje, misevi i pacovi
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

umesto blata stavis susku piljevinu zamesas sa krecom i dodas jednu lopatu cementa da bude kao produzni malter imas izolaciju a mozes po tome da gazis!
smirglaj nikad dosta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

U takvu mesavinu se dodaje i vodeno staklo, da se suska lepo veze sa malterom.
Tako su pravljene tarolit ploce (doduse ne secam se dal je isao samo cement ili i krec).
User avatar
bumbus
Precizni šegrt
Posts: 78
Joined: 29 Nov 2011 13:24
Location: Vojvodina

Post by bumbus »

Hmm... iskreno prvi put cujem za ovakvu kombinaciju. Svaki dan se nauci nesto novo :D
Jel znate mozda i koji je odnos materijala, i sa kojom debljinom se ovo pravi?
Last edited by bumbus on 03 Apr 2017 17:25, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5374
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

tarolit ploce su bile od kukuruzovine sa cementom gore i dole a u sredini stiropor
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Rile75
Precizni šegrt
Posts: 72
Joined: 16 Sep 2012 08:06
Location: Kruševac

Post by Rile75 »

bumbus wrote:Pozdrav forumasi!

Jeste da je ovo vise pitanje za tesare a ne za stolare ali... :)

Interesuje me kakva iskustva imate sa karatavanskim konstrukcijama, najvise u pogledu glodara i stetocina.
Menjao bih u radionici (12x6m) tavanicu. Krovna konstrukcija je na stolicama, odn. ovakva, razmak izmedju greda je 1m, a trenutna konstrukcija je - daske i blato. Zasto se upustam u ovo.... nekada davno su drzani pilici na tavanu, daske su otpadne(okrajci), tako da je propalo. Blato se raspada, daske su se iskrivile, a izmedju stalno ispada prasina (koliko vidim i jednu gredu moram da menjam).
Sto se tice nosivosti, drvena konstrukcija mi odgovara (eventualno bih malo ojacao), a betonsku ne bih, nisam ni siguran za izvodljivost a verujem da bi to bila i poprilicna investicija.

- ostaviti samo daske - kakvo je to zimi
- blato - hoce li opet curiti prasina (ili eventualno da u daske urezem utor-pero ili neki preklop) + nekako mi se ne mesa i vuce gore 4-5m3 blata
- daske pa npr staklenu vunu i osb - opet ono prvo pitanje, misevi i pacovi
Kod mene na potkrovlju je drvena konstrukcija tavanice, sa staklenom vunom i tablama iverice, a sa unutrasnje strane ka sobama je bila ranije lamperija pa su kasnije odradjeno gipsane ploce...Nemam problem sa pacovima, a miseva ima onoliko koliko ima na tavanu svake kuce....
Ništa na silu, samo veći čekić...
User avatar
bumbus
Precizni šegrt
Posts: 78
Joined: 29 Nov 2011 13:24
Location: Vojvodina

Post by bumbus »

singer wrote:tarolit ploce su bile od kukuruzovine sa cementom gore i dole a u sredini stiropor
Eh tek to sto bi bio raj za glodare :D (komsija ima cardak na jedno 5m)
Rile75 wrote:Kod mene na potkrovlju je drvena konstrukcija tavanice, sa staklenom vunom i tablama iverice, a sa unutrasnje strane ka sobama je bila ranije lamperija pa su kasnije odradjeno gipsane ploce...Nemam problem sa pacovima, a miseva ima onoliko koliko ima na tavanu svake kuce....
I kod mene je u kuci klasicni karatavan, ponekad se cuju kad dodje hladno vreme, a mislim da je to ipak i malo drugcije, posto se lupa vratima, slusa se muzika itd.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

ovajjjjj.... posto je moj deda izmislio tarolit, ponesto znam o njemu :)
ta varijanta sa stiroporom itd je samo jedna od komercijalnih.
jedino ne znam odakle ti kukuruzovina, ne znam da je ikada pravljeno od nje, vec iskljucivo od drvene suske.

originalno, tarolit je samo drvena vuna, cement i vodeno staklo.
kasnije su krenuli da prave razne kombinacije.
kao imena se javljaju i drvolit, odnosno heraklit.

pravi se u raznim debljinama, a ako je cist tarolit u pitanju, u njega ne ulaze bube, glodari i slicno.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5374
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ovo ti je deda jel :skratta:

https://www.youtube.com/watch?v=wFTx997tKtI
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Rile75
Precizni šegrt
Posts: 72
Joined: 16 Sep 2012 08:06
Location: Kruševac

Post by Rile75 »

singer wrote:ovo ti je deda jel :skratta:

https://www.youtube.com/watch?v=wFTx997tKtI
Jel ovaj sto pali ili ovaj sto objasnjava, koji je deda :)?
Ništa na silu, samo veći čekić...
Post Reply