Mjerenje zidova i ispravljanje nepravilnih razmaka izmedu zidova!

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Ninja majstore hvala, svida mi se ovo kako radis mrtve kuteve, zgodno jer imas prostora za skroz otvoriti fronte ovog na slici lijevog korpusa, a mozes koristiti i obicne spojnice a ne specijalne za mrtvi kut. Razmislit cu o ovome i nacrtati si i tu varijantu.

Ne znam sto je to, ali kako ja razmisljam meni jedino odgovara 580mm za dubinu korpusa, ukljucujucu fronte, znaci korpus 562mm + 18mm fronta.

Ninja, pod korpus od 56cm mislis samo na korpus, ili korpus + fronta?

Sto se tice visine jos razmisljam, ne znamo ni sami koju visinu radne ploce zelimo. Ako imam korpuse visine 720mm, radnu plocu 38mm, mogu staviti nozice 100 ili 150mm. Znaci visina radne ploce bi bila na odprilike 86cm ili 91cm. 2mm manje ajde... 86cm nam nisko, 91 izgleda previsoko... mozda nademo nozice od 120 ili 130mm.

720mm mi se svida za visinu korpusa jer ga mogu djeliti i sa 2 i sa 3 i sa 4 i sa 5 i dobijem cijeli broj. Dok kod 760 to nije tako, 760 / 3 = 253,333...
Mozda je bolji broj 780, pa mozes djeliti korpus na 2, 3, 4, i 5 ladica i dobiti pune brojeve.

780 / 2 = 390
780 / 3 = 260
780 / 4 = 195
780 / 5 = 156

A visina radne ploce sa nozicama 100mm bi bila: 780mm + 38mm + 100mm = 918mm.
Malo previsoko...

Ustvari da, 760 je idealno, jedino nije djeljivo sa 3!
Radna ploca sa 100mm nozicama ispadne na 90cm, perfektno.
Ladice imam ionako 4, 195mm po ladici minus 2mm / 3mm / 4mm za fuge :D
Bemti sad moram opet sve ponovo crtat ladice! :D

Ninja, koliko napravis manje fronte od korpusa? 2, 3, 4mm?
Last edited by savage1337 on 09 Oct 2016 20:22, edited 1 time in total.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

korpus je 56cm i fronte su 18mm, dakle, sve skupa je 58 cm dubine. ne odmaknem ga od zida, do sada nisam imao problema. ako te muči mogućnost da voda ode iza radne ploče, dok ju staviš uz zid, povuci crtu silikona i zapuni rupe ili neravnine između zida i radne ploče i nema brige. to se ionako neće vidjeti kad lajsna dođe preko.
za crtanje koristim sketchup.
nogice su standarde visine 10 i 15 cm. možeš ih spuštati mislim oko 1,5 cm i dizati 2 cm, tako da si tu možeš prilagoditi. ne vidim razlog zašto ti mora biti djeljivo sa cijelim brojem? ako imaš visinu 78, ukupna visina fronti je 4mm manja (zbog radne ploče). i ako imaš 5 ladica, recim jednakih, između imaš još 12mm, sa onih 4 imaš 16mm manje, dakle raspolažeš sa 764. dok to podijeliš sa 5, dobiješ 152,8mm po fronti. u tom slučaju onda jednu ili dvije fronte napraviš 1mm veću od ostalih. nećeš ni primjetiti razliku.
napravi si jednu pliću ladicu za beštek, jednu/dvije za tave i slično, i jednu dvije duboke za lonce i slično. drugi ladičar napraviš gornje dvije srednje dubine a donje dvije dublje. rasporedi si.
Last edited by ninja on 09 Oct 2016 20:34, edited 1 time in total.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Mozda je bolje da zadnju,donju ladicu napravis malo vecu nego gornje tri,npr,za tegle i vece stvari...ja uglavnom stavljam 3 mm,tj poturim lesonit izmedju cela fioka dok ih montiram...
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Odlicno ninja, znaci radis isto kao sto i ja planiram, samo sam ja kod crtanja odredio da mi kompletan korpus sa frontom bude 580mm, pa mi je samo korpus bez fronte 562mm i onda dode fronta od 18mm i bude 580.

Jel mozda zgodnije zbog krojnih listi raditi korpuse 560mm pa dodati vrata 18 ili 19mm, ili je isto kao i da radis 562mm ili 561mm pa dodas 18mm ili 19mm fronte?
Mislim zbog krojnih listi, nemas to 562, 562... nego 560? Kad se skupi puno elemenata mozda je lijepse vidjeti okrugle brojeve i snalaziti se medu njima. Kako radis 562mm ili 560mm? :D

I to sam isto razmisljao, za lajsne koje idu na rub radne ploce i plocica, njih uopce ne zelim busiti sarafima a vidio sam to rade, mislim da samo otvaram prostor vlagi da prodre u radnu plocu ako probusim radnu plocu i tako pricvrstim lajsnu... mislio sam ili kupiti neku dugacku traku ljepljivu sa obe strane, ili sve zaljepiti silikonom...

Znaci ninja, i ti ostavljas 4mm prostora za fuge?

Sto se ladica tice, koristit cu:
Blum Metabox 320M / 86mm x 500mm
Blum Metabox 320H / 150mm x 500mm

Evo slike da bude jasnije, znaci gore je mala ladica za pribor za jelo, a dole 3 velike za krpe... ono za sta god, sto dublje to bolje :D

Image
Last edited by savage1337 on 09 Oct 2016 20:45, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Standard visine kuhinje je 85 cm. Znači:
10 cm noge ili cokla
72 cm korpus (i vrata)
i 3 cm ploča.
Ove dimenzije se znaju donekle mijenjati - deblja radna ploča i sl, ali ti ne bih preporučivao da toliko mijenjaš visinu kuhinje. Vrlo lako postane nepraktična, pogotovo za manje osobe. Znam da izgleda ponisko kad mjeriš metrom u odnosu na pločice, ali moraš imati na umu da kuhinja ima dubinu 60cm te da moraš biti u stanju raditi na čitavoj ploči.
Ja sam 183 cm i ova visina mi nije mala, a nekako nije velika ni nekoj ženici od 150cm. Savjetujem ti da se držiš toga. Zašto izmišljati toplu vodu
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Heeej sasasasa majstoreee, e kad smo gledali kuhinje, nude nam dimenzije 86 i 91cm. 72cm standardna visina elemenata, 4cm(38mm) visina radne ploce, i onda ili 10cm ili 15cm nogice i dode se do tih 86 ili 91cm visine kuhinjskih elemenata.

Eh nama je 86 definitivno previse niska, i sefica je odmah rekla da ne zeli 86cm jer je preniska i da je u staroj kuhinji koja je bila 86cm osjecala da si krivi leda dok nesto duze radi, ali da je 91 mrvu previsoka. Tako da kombinacijom visine elemenata 76cm, radnom plocom 4cm i nozicama 10cm dobijemo idealnih 90cm. I jos kako ninja kaze one imaju hod centimetar ili dva gore dole... to ce biti perfektno.

I neka kuhinja bude na 90cm, plocice nam zavrsavaju na 150cm gdje mogu poceti viseci elementi, tocno 60cm od visine radne ploce, sve se lijepo poklopilo.
Last edited by savage1337 on 09 Oct 2016 21:54, edited 1 time in total.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

nije baš što dublje to bolje. malo si pogledaj šta ćeš gdje stavljati. meni je u kuhinji čovjek napravio 5 ladica iste dubine i sada prve dvije, gdje je beštek i slično (kuhače, šeflje) mi je pola ladice prazno jer je svaka dubine cca 10 cm.
bok korpusa radim 760*560cm. bokove stavljam između stropa i dna s tim da nogice stavim ispod bokova i dna, tako da ih ne drže samo šarafi nego su oslonjeni na noge. noge uzimam rastavljive sa ovom bazom. jednostavnije su za montažu i imaju šire dno pa bolje drže
http://iverpan.hr/okov-za-namjestaj/nog ... cu-volpato
ne znam zašto te toliko muči taj 1-2mm.
stavi 560, jer dok staviš ručkice onda će ti taman biti poravnate sa radnom pločom.
vodilcie stavi dubine 50cm, da nisu naknap i da imaš prostora ako moraš provoditi neke kablove ili slično.
za vodilice bi ti preporučio tandem, malo jesu skuplje i kompliciranije za izradu ali imaju finiji mehanizam i integrirani bluemotion. i još jedna njihova prednost, pošto se kompletne rade od iverala (16mm), napraviš visinu koja ti treba a ne koje visine bokova imaju.

@sasasasa
standard kuhinje od 85 cm je ja mislim još iz jugoslavije.
ja sam visok 170 pa mi je ugodnije raditi na kuhinji od 90cm nego 85. slažem se da nije svejedno da li se kuhinja radi za nekoga od 160 cm ili za nekoga od 190cm.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

standard kuhinje pravljene po meri odredjuje onaj za koga se pravi ,to su ne standardne kuhinje
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Standard od 80cm je negde iz 40-tih i 50-tih godina, kada se pocela praviti bela tehnika za domacinstvo (elektricni sporeti za pocetak, pa posle kako je sta dolazilo, frizideri, masine za ves, sudove...). Mozda cak i stariji.
Prosecna visina populacije od tad do danas se zestoko promenila.
Ali... menjanje kalupa za belu tehniku bi bio bas zestok korak, a u medjuvremenu se pojavila ugradna tehnika, tako da je ostavljen prostor za rad van standarda.

Najproblematicniji deo sto se tice visine je sudoper, posto je najnizi.
Najgori moguci polozaj tela je: malo savijen. Od toga kicma puca.

E sad... posto retko bas zapinjemo odozgo po radnoj ploci, pa da nam je potreban polozaj u kome mozemo da se oslonimo celom tezinom (niko ne blanja na njoj :)), po meni je bolje da bude malo previsoka, nego malo preniska.
Moja je na 90, supruga je negde oko 175 i odgovaralo bi joj da je jos malo vislja (ne Mica, radna ploca da je vislja :)), ja sam 183, no slabo koristim kuhinju :), al preradjivao sam postojecu, i nisam imao vece nogice u tom trenutku od 15cm (podsekao staru coklu od 5, dodao 15 nogice, i izaslo sa 80 na 90).

Burazeru sam radio cini mi se na 100 i snajka je ekstra zadovoljna (i ona je negde oko 175).
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

Image Image

Ovako ja radim ugao... To je iskorišćen prostor... :stolt::stolt::stolt:
Last edited by -NIKOLA- on 10 Oct 2016 07:24, edited 1 time in total.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

@-NIKOLA-
iskorišten je, praktično, baš i nije. zato je meni bolje staviti ili pola košare u onaj manji kutni element ili onu kružnu košaru u ovaj. je da se izgubi dio prostora ali je puno jednostavnije doći do stvari, ne moraš čučati i gurati se ispod elementa.
upravo ovo što kaže mbole, par puta sam prao suđe i kičma mi je otpadala jer sam morao biti blago savijen.

@savage1337
mislim da će ti puno bolje držati ušarafljena letva nego neka koja je zaljepljena. mislim da ove koje su i predviđene za šarafljenje će ti biti problem zalijepiti. nisam nikad to probavao pa pretpostavljam. ako te toliko muči tih 10 šarafa koji drže lajsnu za radnu ploču, onda možeš staviti silikon na mjesta gdje će ići šarafi i neće ti sigurno proći voda u te rupe. A i same kutne lajsne imaju gumu sa donje strane, tako da dok ju utisneš u plastiku ona se stisne uz ploču i ne bi voda smjela prolaziti.
Last edited by ninja on 10 Oct 2016 13:52, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Pa i mi smo iz Jugoslavije (izvinjavam se mladjima :) )
Nije samo izu Juge, i Italija pravi tolike kuhinje. Sklapao sam par, a dosta često sam radio i sa već gotovim frontama iz Italije (medijapan, uglavnom). Ali dobro, mi i tako sve pokradosmo od njih...
Čudno mi što dosta vas radi kuhinje drugih dimenzija, ja ovde ne znam nikoga ko radi više ili niže kuhinje.
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

U svim prodavaonicama namjestaja gdje smo gledali kuhinje u HR, nudili su nam 86cm ili 91cm zavrsnu visinu radne ploce.
Nama jedno nisko drugo visoko. Ova kombinacija sa ormaricima 760cm mi se cini idealna.
Imas vise prostora u ormaricima, a visina bude za nas idealna.
Last edited by savage1337 on 10 Oct 2016 19:41, edited 1 time in total.
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Hej ljudi, imam jos samo jedno kratko i lako pitanje :)

Kad radite police, znaci unutar korpusa imate jos jednu plocu iverice koja recimo nosi pecnicu, ili opcenito polica na sred korpusa.
Koliko ju manju napravite od unutrasnjih dimenzija korpusa? 1mm, 2mm? Ili ju ostavite "nak nap" pa da kad ude na neki nacin drzi vanjske stranice?
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Ranije sam radio knap ali nikad ne seku tacno u mm,pa sam poceo da smanjujem za 1mm...prava mera-taman legne na pravi deo nosaca police...
Post Reply