Mjerenje zidova i ispravljanje nepravilnih razmaka izmedu zidova!

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Mjerenje zidova i ispravljanje nepravilnih razmaka izmedu zidova!

Post by savage1337 »

Zelim napraviti kompletne donje kuhinjske elemente, kuhinja ide u slovo U. Mozete vidjeti na slici kako izgleda od prilike:

Image

Eh sad ono sto me muci su nepravilne dimenzije odnosno razmaci izmedu zidova na pocetku i kraju kuhinje.
Na samom pocetku gdje su viseci elementi vec nacrtani, je sirina od zida do zida 2170mm, a na kraju kuhinje gdje zavrsava ovaj element sa ladicama je sirina od zida do zida 2180mm.

To je razlika 1cm, i kad poslozim sve ovako kako je, u stvarnosti ce mi sa svake strane biti "luft" 5mm. Sa jedne strane ce biti frizider pa se niti nece vidjeti, ali sa ove strane gdje je kabinet sa ladicama ce vjerujem izgledati ruzno.

Kako to ispravljate?
Jeli da taj kabinet sa ladicama koji sada ima dubinu 580mm stavim da bude dubine 585mm? Pa kad poravnam fronte i iza ce doci tocno uza zid?
Jeli samo da preljepim neku kutnu trake izmedu zida i boka tog kabineta sa ladicama pa da tako to prikrijem?

Kako se borite sa takvim probleme?

Hvala!
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

Pa pod uslovom da ti je ugao 90 stepeni, najlakse ti je da povećaš dubinu poslednjeg elementa za tih 5mm, samo mi je čudno da je dubina elementa 58 cm, jel to sa frontom dimenzija?
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Napravis kuhinju kako je vec pravis,sirina boka 500mm ili koliko vec pravis,samo radnu plocu prepustis za 20 mm pa naknadno dodas bok u boji u kojoj su i frontovi a da bude puna sirina,ravno sa vratima...taj veci razmak izmedju radnih ploca se lako nasteluje,pokriju ih T lajsne....imao sam slican slucaj,samo je razlika bila 50 mm :)
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

moras da stavis i lajsnu uz zid i ona ce pokriti taj cm, inace ce ploca od vlage brzo propasti (pretpostavljam da ce biti od iverice, sto je najcesci slucaj). Moj ti je savet da je dobro zastitis od vlage i na mestima gde je rezana za sudoperu i plocu sporeta, jer one zaprivke koje idu u kompletu nisu uvek sigurne, a na kraju gde je bio poprecni rez je dobro staviti i aluminijumski kant i zalepiti ga silikonom, jer i abs nije 100% zastita. Kad jednom to postavis kako treba, onda mozes racunati da duze vremena mozes biti bez brige.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Image
Last edited by nikola28 on 09 Oct 2016 12:56, edited 1 time in total.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Evo jedne druge kuhinje koju sam radio,baci pogled na skroz levu stranu,ljubicasti bok levo od masine za sudove-masina montirana pa naknadno povadjene tacne dimenzije za bok-visina i sirina kako ti drago...
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

-NIKOLA- wrote:Pa pod uslovom da ti je ugao 90 stepeni, najlakse ti je da povećaš dubinu poslednjeg elementa za tih 5mm, samo mi je čudno da je dubina elementa 58 cm, jel to sa frontom dimenzija?
Da, dubina elemenata sa frontom je 580mm, fronte su 18mm, tako da je sami kabinet dubine 562mm i fronta od 18mm daje 580mm.
Preko kabineta ide radna ploca dubine 600mm, tako da imam 20mm prostora od donjih elemenata do ploce.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

A kuda provlacis kablove,dovode i odvode vode?
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

nikola28 wrote:A kuda provlacis kablove,dovode i odvode vode?
Kablova nemam nikakvih, imam samo jedan element ispod sudopera gdje mi idu odvod vode i topla i hladna voda, tamo uopce nisam stavio zadnju stranu kabineta.
Znaci vi ostavite ormaric manjih dimenzija, pa nije naslonjen ravno na zid? Nego ima prostora izmedu ormarica i zida? Koliko?

Planirao sam imati ormarice 58cm, i da budu naslonjeni ravno na zid.
A zid na koji bi ga naslonio ima plocice ali samo po rubovima, znaci ima plocice na visini od 60cm do 150cm, i ima dole nekih 10ak cm plocica. Tako da cu elemente naslanjati ne na zid nego na plocice, i imat cu tih 15mm prostora gdje plocice nisu naljepljene pa progurati neki kabal ako ce trebati.

Koliko prostora vi ostavite izmedu zida i elemeta? I koliko vam bude dubina donjeg kabineta / korpusa? Ako je ploca 600mm, koliko dubok napravite element?
Last edited by savage1337 on 09 Oct 2016 13:29, edited 1 time in total.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Ja bokove radim na 500 mm :)
Nikad ne naslanjaj kuhinju na zid,zbog eventualnog prolaza vode izmedju lajsne i zida...a i ostavis prostor od 50 i vise mm pozadi da kod nekih sledecih kuhinja isprovlacis kablove i creva...pogotovo ako imas ugradnu masinu za sudove-iza nje nemas mesta ni za uticnicu...mnogo bolje nego da seces bokove...
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

nikola28 wrote:Ja bokove radim na 500 mm :)
Nikad ne naslanjaj kuhinju na zid,zbog eventualnog prolaza vode izmedju lajsne i zida...a i ostavis prostor od 50 i vise mm pozadi da kod nekih sledecih kuhinja isprovlacis kablove i creva...pogotovo ako imas ugradnu masinu za sudove-iza nje nemas mesta ni za uticnicu...mnogo bolje nego da seces bokove...
500mm dubina kuhinjskih elemenata? I na to ide ploca dubine 600mm?
Koliko ostavis razmak od fronte elementa do radne ploce?

Crijeva od perilice suda idu ispod kuhinjskih elemenata do odvoda, isto tako i dovod vode ide ispod elemenata, svi elementi ce biti na 150mm nogicama, i dole vjerujem da ima vise nego dovoljno mjesta da provedem sve sto mi treba.

Sad si me zbunio, 500mm dubina elemenata, pa ako ostavis 20mm od fronte do poceka radne ploce, imas 8cm od leda elementa do zida?
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

500 plus vrata 18 i 30 mm napred,da rucka ne viri preko ivice radne ploce...pozadi ostavis 50 mm...Marles Slovenija je pre 30 godina bok radio na 520 mm...a tad nije bilo masina za pranje sudova...ja ljudima savetujem da u jedan slivnik ide i sudopera i masina za sudove da bi topla voda iz mmasine za sudove spirala slivnik od hrane i npr taloga od kafe iz sudopere...danasnje domacice,kao ova moja,ne vode mnogp racuna sta bacaju u slivnik...
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Kako provuces utikace od uredjaja do uticnice?
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nisi racunao vrata koja su jos 2 cm, tako da je prepust oko 6 cm. Ja idem stranice na 53 cm + vrata 2 cm i pomalo prepusta sa obe strane. Ponekad ni to nije dovoljno, ali ti je u svakom slučaju pametnije ostaviti malo prostora izmedju kuhinje i zida.
Kada praviš kuhinju da se uklapa izmedju zidova OBAVEZNO pravi manju. Ne postoje savrseno ravni zidovi, a ne želiš da skraćuješ kuhinju nakon što si je vec napravio. Ne postoji pravilo koliko manju kuhinju moraš praviti, to ti uvijek zavisi od zidova. Ja sam jednu pravio manju 5 cm (kontam ubacicu lajsnu kad zavrsim) i ispala je na knap!!! Uvijek je sigurnije planirati da ubacis lajsnu nego da knapiras elemente. Velika ti je prednost sto ti donji elementi idu na U, pa se evenualni luft neće ni vidjeti jer će ga pokriti ostali elementi. Vanjske elemente "pokrivam" kao i Nikola, najjednostavnije je.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Pade mi na pamet: Savage, zar nisi rekao da tek planiras da se bavis sa ovim? Mozda bi ti bilo pametnije da pocnes sa necim jednostavnijim. Iako su kuhinje dosta jednostavne, ipak ima dosta toga sto bi trebao nauciti prije pravljenja kuhinje na U, sa ladičarem i sl. Manje je stresno ako ucis postepeno, problem po problem, nego da se odmah bacis u projekat koji je mozda prevelik zalogaj za nekoga ko tek pocinje da se bavi sa namjestajem.
Post Reply