Mjerenje zidova i ispravljanje nepravilnih razmaka izmedu zidova!

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

nikola28 wrote:Ranije sam radio knap ali nikad ne seku tacno u mm,pa sam poceo da smanjujem za 1mm...prava mera-taman legne na pravi deo nosaca police...
Hvala majstore!
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

ja ih radim tako da su po širini iste kao dno, da idu naknap a po dubini ih skratim 2 cm.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ako je kantam sa strana sjecem je milimetar manju, a ako ne sjecem je na istu duzinu pa nabijam ako nece da udje :)
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Jedini problem ako je veca ili knap je u ormarima gde imas 5-6 polica,pa prva i zadnja gurnu bokove upolje za mm,pa predzanja i druga jos za mm,pa sledece dve jos malo pa na srednjoj polici dobijes razmak izmedju bokova i police 5 mm...posto ih guraju prosirenja na cilindricnim nosacima polica...pa se malo vidi da je sredina boka izasla pogotovo kad je u pitanju klizni plakar...kao sto je na mom kliznom ormaru :) :) :)
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

A ti reci da si namjerno tako pravio posebnim metodom savijanja iverice :D
Å mirgl papir je čudo. Ako je negdje malo i veća predješ par (ili više :) ) puta 80-kom i dobar si
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Dobra ideja :)
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Eh sad me nesto muci, znaci ako cu imati donje kuhinjske elemente visine 90cm, tako da cu imati:
Nogice: 100mm
Korpusi: 760mm
Ploca: 38mm
Ispadne 898mm, blizu 90cm.

Ovo je perilica suda koju planiram ugraditi:
Image

Pise da od dna do radne ploce mora biti 815 - 875mm, e to je sad problem jer je maksimalno 875mm, a meni ploca na 898mm.
Jel moguce te nogice malo vise odsarafit od perilice? Ili moram staviti jos jednu dasku ispod radne ploce na kojoj ce biti perilica suda?

Ovako mi izgleda donji element za perilicu suda:

Image
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Stavi jednu ivericu slobodno,ili bilo sta da podignes za tu razliku,ionako sve to ostaje iza cokle...mozes i da produzis te srafove za stelovanje,ako se steluju sva cetiri i ako nije preveliki problem...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ili postavljas tablu sa nogicama ispod, ili slepu lajsnu iznad ili obe, zavisi kako si izabrao mere korpusa.

Estetski, najbolje je da ti se linije "uklapaju".

Daklem ako imas nogice od 10, onda svuda imas nogice od 10, pa i ispod masine za sudove.
Kad sve to saberes...
100 (nogice) + 18 (debljina dna) + 815 (minimalna visina masine) + 38 (ploca)=971 upada u mogucnost stelovanja masine, al ploca dodje previsoko za ono koliko ti zelis.

Druga varijanta je da masinu oslonis o pod, a iznad nje stavis slepu lajsnu, samo da pokrije rupu izmedju nje i ploce.

Dakelm imao bi 815 je min visina masine, a ti do ploce imas 860, stavis slepu lajsnu od 35mm. Ili ako je podignes skoro do kraja, stavis jednu lajsnicu iverice samo kao masku.

@ nikola
Ako vec negde treba da se dodaje, onda bolje dodavati iznad a ne ispod.

cokla? cemu ? poslednja stvar koju bih ikada stavi na bilo kojoj kuhinji.

Zato sto je domacica iz proslog veka, pa nema pojma sta je sta, a videla je kako izgleda i "joj ovako je bas slatko", ili "tako je bilo i kod moje mame" samo nije mama sredjivala kuhinjske elemente kad istrule, i kmecala je svaki put kad se pojavi neka buba iz mraka i vlage ispod.

Cokla je najgore zlo koje moze da postoji u kuhinji. Trebalo bi je zabraniti zakonom :)
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

Za perilicu ti ne treba element, samo ostaviš prazan prostor 602 ili 604mm.
Koji je to model perilice? da li je to perilica kojoj se vide komande sa prednje strane ili su komande sa gornje strane kad je otvoriš?
Kao što ti je rekao mbole, tebi je gornja strana ploče na 90 cm, donja strana na 86, tako da ti je ovo ok. Moći ćeš ju dignuti skroz do ploče a sa donje strane ćeš morati malo urezati cokl, jedno 0,5-1 cm da bi mogao otvoriti frontu.
Last edited by ninja on 13 Oct 2016 23:38, edited 1 time in total.
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Jaooo tako je, vrh ploce je na 898mm - 38mm ploca i to je onda 860mm i to je onda izmedu tih 815 i 875 tako da stima sve.
Znaci ne treba mi uopce apsolutno nikakav element za perilicu suda? Samo prazan prostor izmedu elemenata gdje ide perilica suda?

Perilica je ova: http://www.bosch-home.com/hr/proizvodi/ ... D00EU.html
Nema vidljive komande.

Znaci nju samo stavim izmedu dva elementa, bez ikakvog elementa za nju? Da stvarno, uopce nisam to primjetio :D
Kaze PRO100 da je to 1,51 m2 iverice manje he, he... :D
Znaci za nju mi treba samo prednja maska, nogice joj nariktam da dode do radne ploce, zasarafim ju gore za radnu plocu i to je to?
Last edited by savage1337 on 14 Oct 2016 00:04, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja moju nisam nigde srafio. Samo je ubacio.
Ko da se zavitlava da je odsrafljuje ako jednom treba da se izvuce, a trebace sigurno.
Nije to ves masina, pa da skakuce unaokolo. Te za sudove su mirna sorta. Gde ih stavis tu ostanu :)

Sad shvatih da si i mene zbunio, pa pominjem lajsnicu iznad, iako sasvim lepo upada u opseg stelovanja.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

ja sam uvijek ušarafio perilicu ili u ploču ili i bočne elemente jer mi se znalo desiti dok sam otvarao vrata perilice da mi se povukla prema van.
Pošto je potpuno ugradbena mislim da bi na nju mogao staviti i frontu 756mm, da ti bude u ravnini sa svima ostalima. Za ovo nisam 100% siguran, možda netko zna bolje.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Prema crtezu ne moze tolika: 655-725
Verovatno zavisi od podloge/nogica dal ce klizati ili stojati na mestu.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

Da, prema crtežu ne ide, ali pošto su komande skrivene, možda bi išlo.
Post Reply