Page 1 of 1

Elektricno rende kao abrihter / odabir bušilice

Posted: 17 Jul 2016 11:30
by Tutkalo
Pošto prvi put postujem, koristim priliku da vas sve pozdravm, ali i pohvalim rad sajta i foruma. Očekujem da neću biti jedan od onih koji će postaviti pitanje, dobiti odgovor/rešenje i otići.


Da pređem na pitanja: Ukoliko planiram da radim sa detaljima širine manje od 82mm, da li električno rende može potpuno da zameni ulogu abrihtera? Pitanje je možda glupo, ali ja volim da budem siguran. U dilemu sam došao posle čitanja tekstova sa sajta u kojima je upotreba električnog renda "minimalistički" predstaljena.
* Mala dopuna - rekao sam "sa detaljima širine manje od 82mm", ali ne i sa manjim od 80mm, dakle interesuje me i da li će biti problematično u situacijama kada je širina detalja 80mm.
Da li se potom električnimm rendom može i dimenzionisati detalj (uz eventualnu pomoć cirkulara)?


Druga stvar. Potrebna mi je bušilica isključivo za rad sa drvetom. Dubina bušenja do 30mm, širina do 12mm. Ne razumem se, pa me interesuje
- razlika vibracione i obične
- bušilice sa dve brzine i sa jednom
- kada se kaže "rečnik bušenja u drvetu 32 / 20 mm" 32 je ____________, a 20 ____________.

Posted: 17 Jul 2016 14:25
by mbole
Najpre, dobrodosao

Problem sa rucnim abrihterom je sto on nije precizna alatka, vec alatka za grubo skidanje "na brzinu". Vise tesarska nego stolarska.

Da bi radio ono sto radi "normalan" abrihter, ploce bi morale da budu daleko duze.
Naravno pitanje je koliko je dugacko to sto nameravas da obradjujes na njemu. Ako obradjujes letvicu dugacku 15cm, radice i ovo.

Sve sto je duze od toga, jednostavno nece biti ravno, a jedina svrha abrihtera je da se njime napravi ravna povrsina.

Daklem, elektricno rende ni u teoriji ne moze da zameni abrihter.

Ne shvatam bas sta ti znaci "dimenzionisati". Ako mislis da neku dasku dovedes na tacnu zadatu meru... ne. To ne radi ni veliki abrihter.


Vibraciona busilica ti ne treba ni za sta. Vibracija je namenjena za busenje cigle (mada se ni tu ne proslavi, za ciglu i beton je elektropneumatski cekic, vibraciona je da okacis dve slike i zaboravis na nju).

Busilica sa dve mehanicke brzine, ima smisla kada busis i metal, posto on trazi nizi broj obrtaja i veliki moment.

Precnik 32/20 u drvetu... misli se najverovatnij na meko/tvrdo drvo, uz naravno odgovarajuce burgije/glodala. Mada obicno se daje precnik drvo/metal.

Ne znam sta i koliko nameravas da radis, ali uglavnom vecina iole pristojnih baterijskih srafilica/busilica ispunjava zahteve koje si postavio, a plus sluze i za srafljenje (zato imaju dve brzine, i one nisu iste kao kod klasicnih busilica).

Od klasicnih elektricnih busilica... izbor nazalost nije neki. Vecina ima i vibraciju, koja ti ama bas ni zasta ne treba, a pravi probleme (posto tada napred nije lezaj vec biksna koja relativno brzo propadne)

Mozda neka relativno jeftina stubna? Kinezi jesu nikakvi kada ih posmatras kao stubne busilice, ali kada poredis stubnu i rucnu, cak i najgori kinez moze da pruzi vecu preciznost od rucne. Naravno, ne mozes njome da busis na merdevinama i u slicnim situacijama, ali sve zavisi sta nameravas da radis.

Posted: 17 Jul 2016 15:32
by sasasasa
Svrha oblarice, ili kako vecina vas kaze - abrihtera je da dasku napravi ravnom (da skine sve neravnine sa daske), a to mozes postici samo ako ti je klupa oblarice dovoljno velika. Ako je mala, kao kod elektricne, samo ces zagladiti povrsinu, ali neces uravnati dasku. Ponavljam se za mboletom cisto da lakse shvatis sta cu ti pokusati reci. S druge strane, ako ti je noz oblarice siri od daske koju planiras ravnati, mozes je iskoristiti tako da sam napravis stacionarnu oblaricu.
https://www.youtube.com/watch?v=5HYkLgB4zPs
Nesto kao na linku iznad. Oblarice su skupe, pa ako ne mislis nista drugo praviti osim daske koju si spominjao preporucujem ti nesto ovakvo. Slicnih linkova ces naci na youtube, sam izaberi sta ti odgovara. Ako nista, puno je jeftinije nego da dajes puno para za nesto sto mozda neces cesto koristiti. Usput, ovo na linku je dihtarica, a smatram, da bi ti vise koristila nego arbrihter.
Vjerujem da bi dobio mnogo vise savjeta, te da bi bili mnogo korisniji kad bi nam rekao sta zelis da pravis.

Busilicu mozes uzeti kakvu god hoces, mada ti savjetujem da za pocetak uzmes nesto jeftinije. Ja bih, na tvom mjestu, trazio nesto sa vise brzina. Tako mozes sa istom busilicom zamijeniti zavrtaljku. Vibraciona sluzi za busenje betona, pa ako ti treba onda trazi neku koja ima i to. Busilica je, po meni najkorisnija alatka u kuci. Moze se koristiti za milion raznih poslova: busenje rupa, busenje zidova prilikom montiranja (bilo cega) mijesanje maltera (ljepila), zavrtanje i odvrtanje vijaka...
E sad, buduci da postavljas uopstena pitanja o busilici, rekao bih da nisi pretjerano iskusan u radu sa istom. Bas zbog toga ti i preporucujem nesto jeftinije. Steta bi bilo da das puno para na alatku, i da je razvalis. Mada sa njom nije tesko raditi, ipak koristi da imas malo iskustva. Vidio sam momke koji razvaljuju predobru Bosch busilicu zato sto nisu znali popustiti "sa gasom" :)
Za precnik busenja nisam siguran. Nekako mislim da se to precnik rupe*dubina busenja.

Posted: 17 Jul 2016 18:30
by mbole
Sasa, vibracionom ne mozes ni b od betona da izbusis. Cak i njihovi proizvodjaci napominju da nije za beton, vec samo za malter i ciglu.
Za beton, iskljucivo elektropneumatski cekic.
A vibraciona se ni na kvalitetnijoj cigli ne istice.

Busilica nije za srafljenje. Moze, al to je takvo mucenje da je besmisleno. Em je balans totalno pogresan (sva tezina daleko ispred drske), em je ukupna tezina prevelika, em je i najsporija brzina kod busilica prebrza za srafljenje, em nema podesavanja momenta stezanja a osecaj na okidacu je katastrofalan pa ne mozes lepo da "doziras".

Ovo sa klipa je recept za ostajanje bez prstiju, glave...
Nikada, ali apsolutno nikada komad ne sme da dodje izmedju rotirajuceg noza (bilo rende, glodalica, sta god) i firunga. Na prvom cvoru ce ovo biti ispaljeno nazad brzinom kojom se vrti glava.

Jedini nacin da to moze je kada se daska "masinski" vodi (ko na dihtu, valjcima, pa i tu postoje dodatni sigurnosni "zubi" koji ne daju dasci da poleti nazad).
Rukom... ni u snu.

Posted: 17 Jul 2016 18:35
by Tutkalo
Hvala vam na izdojenom vremenu.


Da, podrazumevao sam princip rada sličan onom na linku. Međutim gledajući snimak razmišljam koliko sve treba precizno izvesti i stacionirati kako bi služilo svrsi. Uz to mi deluje i nešto nebezbednije.

Ali možda je najbolje da se vratimo na početak. Kako od daske doći do kvadra, odnosno ravne daske? Neka dimenzije npr budu 20x80x600.
Ispravite me ako grešim, postoje tri načina:
1. Oblarica (abrihter) i dihtarica.
Ukoliko ih ne poseduješ (kao što ste naveli za hobi varijantu je preskupo):
2. Platiš stolaru.
3. Na neki način improvizuješ (kao na linku).

--------------------------------------------------------

Å to se tiče bušilice, preciznost mi je jako bitna, pa sam podrazumevao da koristim stalak. Značajno ste mi pomogli u odabiru, a sada me najviše zanima da li tjst koliko dimenzija bušilice ograničava njenu upotrebu uz stalak (npr http://www.kliklak.rs/kupi/womax-stalak ... 07-430766)? Da li uz navedeni mogu koristiti baterijsku šafilicu/bušilicu?

Posted: 17 Jul 2016 20:30
by sasasasa
Ako ti treba samo par komada, definitivno plati stolaru, izaci ce te jeftinije. Cak i ako ti treba vise komada iskoristi stolara za pocetak. S vremenom ce ti dosaditi pa ces skontati nesto.

Sto se tice busilice, mislim da ne ogranicava uopste, ali to bi ipak trebao pitati nekog ko te stalke koristi. Vjerujem da ce ti kolege sa foruma dati malo prakticniji odgovor.

Posted: 18 Jul 2016 01:05
by mbole
Svi stalci za busilice koriste prihvat 43 mm. Koliko znam, baterijske se ne rade sa njim (ili ja bar nisam do sada video neku).

Nadalje, stalci za busilice su prilicno neprecizna rabota (postoje i precizni, al ne zelis da znas cenu). Imam bosch-ov, i stoji u podrumu. Jednostavno klacka previse za bilo kakav iole precizan rad, cak i u poredjenju sa najjeftinijom kineskom stubnom (koju takodje imam).
Kombinacija rucna busilica/stalak je "sirotinjska varijanta", sto bi rekli, kad nemas para za stubnu i rucnu, a bas ti trebaju obe.

E sad... precizno ume da bude jako sirok pojam, zavisi sta se radi. Negde je milimetar levo desno i te kako precizno, negde su dve desete milimetra mnogo.
U klasi alata reda 100-200 evica, neces naci nista sto klacka ispod 0.5-1mm kada se pinola izvuce do kraja (nebitno dal je stubna ili rucna/stalak).

Malo je tesko dati neki savet kad ne znamo sta nameravas da radis sa tim, ali ako ti nije bas neophodna rucna busilica, ili ako mozes da se strpis pa da kasnije pazaris srafilicu (kojom ces moci i da busis), ja bih se uvek pre odlucio za stubnu nego za stalak/rucnu. Kapaciteti stalaka (max visina, hod busilice, max rastojanje do stuba...) su otprilike kao kod najmanjih stubnih.

Mozda da probas jedno i drugo kod nekog, pa da se onda odlucis?

Sto se tice "ucetvrtascivanja" daske, po pravilu ti trebaju tri masine:
abrihter
diht
cirkular
Ima tema na web delu radionice kako ide tacna procedura:
http://www.stolarskaradionica.com/ucetv ... ske-i-deo/
http://www.stolarskaradionica.com/ucetv ... -deo-diht/
http://www.stolarskaradionica.com/ucetv ... je-panela/

Uz malo trikova i napravljenih dodataka, abrihter moze da se izbegne i da se za to koristi diht. Sto ima prednosti, posto je diht em manji, em jeftiniji, em tipicno ima dosta sire nozeve u istom rangu cene.
BR je napisao lep tekst o tome, samo su nazalost slike nestale (videcemo dal moze da ih iskopa negde):
viewtopic.php?id=5681
a nesto slika imas ovde:
viewtopic.php?pid=88931#p88931

Drugi nacn je naravno odneti nekom stolaru na usluznu obradu.

Treci je rucnim alatom to jest rendisanjem (blanjanjem, kako ko vec zove), s tim da tu treba par blanja, koje i nisu bas jeftine, a i treba vezbe.

E sad, sta od ovoga izabrati, zavisi od kolicina, dimenzija, toga kakav je osnovni materijal, dal radis iz zadovoljstva ili za prodaju...

Posted: 18 Jul 2016 15:57
by sasasasa
Mbole, imas li neki prijedlog za stubnu busilicu. Jeftinu, naravno. Taman bi i ja sebi trazio.
Nista pretjerano precizno. Za spojeve - rupa cep, rupe za baglame i mozda jos par nekih sitnica.

Posted: 18 Jul 2016 22:53
by mbole
Pazi, ja imam kineza, kuplejnog krajem 90-tih u Madjarskoj za cini mi se 70-tak DEM.
Malo doradjivao neke stvari (nije univerzalno resenje, pa nema preterano smisla da objasnjavam), zamenjen futer i radi prihvatljivo.

Ne znam cega ima kod tebe u okolini, pa ne mogu ni da kazem: ta i ta. Mada, manje vise je sve to izaslo iz iste dve fabrike u kini, tako da za upotrebu koja nije "radim stalno i za novce", maltene bilo koju da uzmes isto ces proci.
Od onoga sto se ovuda pojavljivalo u rangu najnizih cena Gude je bio malo manji krs od ostalog.

Za stolarske potrebe i ako ti nije potrebna velika preciznost, mozda je bolja varijanta ona sa "kranom" da je tako nazovem, posto moze da ima dosta vece rastojanje od stuba do burgije (to jest mozes u nju da ubacis nesto sire).
Jedva nadjoh neku sliku:
Image

Posted: 19 Jul 2016 07:37
by Rendisha
Takvu sam ja kupio pre mozda 7-8 godina i to za smesne novce, reda 110 eura, a takva je cena bila nekih manjih Einhella. Konus u osovini losije obradjen, malo baca i teze se nabije konus od futera pa kod vecih opterecenja ume da ispadne. Pokretna radna ploca nije bas najsigurnije vezana za nosac pa ume da se zarotira pod opterecenjem (izgubis upravnost). S druge strane, ima lepo obradjene alu remenice, dok sam kod Einhella video livene i neobradjene i bacale su na sve strane... Sve u svemu zadovoljan za ulozene novce. Promenio futer i to je to.

Posted: 19 Jul 2016 16:31
by sasasasa
A sta je futer? Vidim da ga svi mijenjate, pa...

Posted: 19 Jul 2016 19:08
by Rendisha
Stezna glava