Izrada predsoblja

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
pgale
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 16 Feb 2012 10:45
Location: Trebinje, Republika Srpska

Izrada predsoblja

Post by pgale »

Pozdrav svima,
Želim da zamijenim plakar u predsoblju koji je svoje odslužio.
Koliko je pametno upustiti se u izradu ormarića za cipele i elemenata koji bi bili
visine 50-tak cm i stajali bi do plafona, jer želim da oslobodim prostor, koristeći drvo i panel ploče.
Znači eliminacija iverala i medijapana
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Kako mislis 50ak cm, a da stoje do plafona? Hoces da ih utiplas u zid? Nije uopste losa ideja. Cak ne moras koristiti ni panel ploce. Staklo, ogledalo, rizin papir, nesto deblju tapetu... I u vrata i u ram mozes staviti sta god hoces, glavno da lijepo izgleda. A buduci da je predsoblje, ne mora biti pretjerano izdrzljivo, ipak se manje koristi.
Mozes djeci dati da slikaju po platnu i priheftati ga na ram od vrata sa zadnje strane. Kome se ne svidi, ne zovi ga vise u goste, taj ne voli djecu :)
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

sasasasa
прочитајјош једном шта је pgale написао па онда предлажи ту свемирску технику. Да ли би волео да су и теби одговори у "Einhell oblarica-dihtarica" били у стилу твог одговора на ово питање?
Човек хоће да прави елементе "koji bi bili visine 50-tak cm" и да слаже један на други до плафона
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Pa i pitao sam jer mi nije bilo jasno sta pokusava reci. Usput pgale, ne zovi feniksa u goste :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja sam isto shvatio da hoce da elemente visine 50 okaci na zid skroz gore do plafona (taman dodju iznad visine vrata), kao viseci deo kuhinje (zbog: "jer želim da oslobodim prostor").
Cak sam nesto slicno i radio u prethodnom stanu. Lep tovarni prostor, koji ne zauzima povrsinu na patosu.

E sad... nemam zaista nista protiv drveta i panela, samo je to mnogo zametniji posao nego sa univerom.
Za drvo trebaju ili masine, ili da neko usluzno odradi osnovnu obradu (abrihter, diht), zanimacija sa konstrukcijom zbog rada drveta...
Za panel (ili sper isto je), oblaganje ivica letvicama ili barem drvenom kant trakom... a iskreno, nisam odavno video panel plocu.
User avatar
pgale
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 16 Feb 2012 10:45
Location: Trebinje, Republika Srpska

Post by pgale »

Mislio sam na elemente kao kod viseće u kuhinji (kao što je Mbole imao), da donja ivica bude dovoljno visoko da neko ne bi razbio glavu :).
Dolje bi radio dva plitka ormarića za cipele i možda nešto ispod ogledala.
Problem sa iveralom je taj što je ovdje kod mene skup kao da je zlatan (mislim na rezanje na mjeru i kantovanje).
ranije sam išao u mostar i kupovao po pristojnoj cijeni ali se to zatvorilo pa ne znam gdje povoljno nabaviti.
Na lokalnom skladištu vidim da ima panel ploča. Čini mi se da je cijena po m2 slična kao iverala.
Znam za taj rad drveta i to me najviše brine. Da li ima neko iskustva da je umjesto iverala koristio panelku i radio na isti način kao sa iveralom (konstrukcija, vrata, šarke).
Nije mi problem obrada drveta, čak imam nekih komada brijesta i trešnje pa bih mogao kombinovati.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

sasasasa wrote:Usput pgale, ne zovi feniksa u goste :D
Не мораш ни ти да ме ВјЂЕ зовеш у госте.
Кад сам био било ми тако фино да сам од тебе одмах ишао у бурегџиницу да не бих црк'о од глади :groota::groota:
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Kazu da panelka hoda malo, ali je to zanemarljivo. Ja sam imao kuhinju sa korpusima od panelke i gornji dijelovi su izdrzali 30 godina a sastavljani su EKSERIMA!!!!!!! Znaci, samo udri
Koliko je iverica u Trebinju? U Prijedoru je kvadrat 18km pa nadalje
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Jel' imas da kupis nesto gotovo od elemenata, sto bi pasovalo po visini, a dalo bi se suziti po potrebi?
User avatar
pgale
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 16 Feb 2012 10:45
Location: Trebinje, Republika Srpska

Post by pgale »

Nisam imao vremena da pogledam cijene kada ovdje režu na mjeru i kantuju. Prošle godine je bilo skoro duplo skuplje nego u Mostaru.
Volio bih malo da se igram sa panelkom jer sam gledao "starinski" namještaj koji je rađen od takvih ploča. Jasno mi je da panel "kantujem" drvenim letvicama, da ne mogu dobiti
visoki sjaj i sl, nego nisam bio siguran kako se ponaša u smislu vitoperenja. Mislim da ću se u dogledno vrijeme upustiti u tu avanturu pa šta Bog da :).
Hvala na sugestijama.
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Imam ja tog "starinskog" namestaja koji sluzi 40+ godina. Panelka pa preko ultrapas. Sto se tice krivljenja, interesantno, imam elemente u kuhinjici u kojoj nema aspiratora i to sve stoji kako treba, dok se orman u hodniku (tiplovan), sav poceo razdvajati (bokovi od plafona / polica)...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Kako mislis, ne mozes dobiti visoki sjaj? Samo dobro ismirglaj i nanesi par slojeva laka (sa smirglanjem sto finijim papirom izmedju slojeva laka). Ja sam sebi tako uradio sobna vrata i super izgledaju. Jeste da je nesto vise posla, ali...
Post Reply