sta je bolje

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
riki
Šegrt
Posts: 39
Joined: 29 Jan 2008 10:47

sta je bolje

Post by riki »

Imam za izradu dogramu za jednu kucu ali imam i jedan interesen musterija .On zeli da bude izradena od smreka ali ako neko zna koi su osobine dali je izdrzlivo na temperaturu itd, so jedan zbor kakvo je ovo drvo za izradu na dogramu,ili da predlozim nesto drugo
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

A šta je to dograma?
User avatar
riki
Šegrt
Posts: 39
Joined: 29 Jan 2008 10:47

Post by riki »

dograma ti e prozori , sobni vrati, balkonski vrati , vlezni vrati-se to so eden zbor e gradezna stolarija ili dograma
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

A od kojeg drveta si je do sada pravio?
User avatar
riki
Šegrt
Posts: 39
Joined: 29 Jan 2008 10:47

Post by riki »

radim sa crni bor i cam za prozore i balkonske a vlezne vrate po zelju (orah,hrast,diva cresna,bor)
User avatar
Vukasin_1
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 06 Feb 2008 20:15
Location: Nova Pazova

Post by Vukasin_1 »

Poz Riki

Smreka ili ti kleka raste u obliku zbuna sa bobicama ali moze dostici visinu i do 12 metara kao stablo.To drvo ces veoma tesko naci da kupis,u literaturi ces veoma tesko naci toplotna i mehanicka svojstva jer drvo nije komercijalno zbog visine koje dostize.

P.S. Zbog svoje velike tvrdoce drvo smreke se koristilo za pravljenje drvenih kasika.
User avatar
riki
Šegrt
Posts: 39
Joined: 29 Jan 2008 10:47

Post by riki »

Fala na informacije znaci da predlozim drugi materijal za izradu na prozore.Za pazar ima kod nas bosanska smreka i veoma je skuplija za razlika od drugih drva kao sto je cam i bor crni .,a i ovi dva vrsta drveta su uvezeni i im aju konkretnu cenu oko 370 eura, a smrekata e oklu 420 eura ...
User avatar
Vukasin_1
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 06 Feb 2008 20:15
Location: Nova Pazova

Post by Vukasin_1 »

Da li ti mislis pod "Bosanska smreka" bosanska smrca?Ako mislis bosanska smrca onda je to camovina (camovina je gradja jele i smrce), a ako mislis da pravis spoljasnju stolariju onda ti je to bolje da pravis od camovine.
User avatar
riki
Šegrt
Posts: 39
Joined: 29 Jan 2008 10:47

Post by riki »

.Hvala na saveti ali mislim da mi fali teortski dio u vezi izbor materija .Za spoljasnu stolariju dogovorili smo se camovinu ,a vlezna vrata bice od hrast pa da vidimo sta ce da bude POZ.
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Za izradu stolarije najbolji materijal je borovina.
Post Reply