Polica za daske

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Polica za daske

Post by Sasa »

Trebam napraviti policu poput ove sa slike na kojoj bi se slagale daske.
Plan je da uz zid postavim 4 metalna stuba duzine 3m i na svakom od njih po 4 nosaca duzine 1m tako da mogu nasloziti 5 razlicitih tipova daske racunajuci prvi red koji bi bio na podu.
Svaki red treba da nosi 1.5 kubik daske tj. maksimalno 900 kg.

Pitanje je koje su metalne kutije dovoljne za stubove i nosace da izdrze ovo opterecenje i koji nacin veze izmedju njih?
Veza ne bi trebala da bude trajna(varenje) jer se mora napraviti stelovanje po visini.


http://myoutdoorplans.com/wp-content/up ... helves.png
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sasa, koliko kapiram ti bi da 900 kilograma dasaka po nivou oslonis konzolno na stub koji stoji uz zid? Iliti 2700 kilograma na gornjim policama. Sve mi se cini da ces to tesko uspeti, bez ozbiljnih nosaca.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

То питање се поставља неком машинцу-конструктору а не столарима-аматерима :reta:
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Upravo to, samo sto nije jedan stub vec pet pa to dodje oko 540kg po stubu.
Jeli dosta za to kutija 80*40*3?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ja bi 100x100x4 pa bio miran :part:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

mozes ih slagati i uspravno ako ti prostorija nije niska, a to bi bilo i bolje zbog vitoperenja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14969
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tebi je kriticna ova veca dimenzija profila.
100X40 u ovom slucaju nece biti nista slabije od 100X100. Dobro, hoce, al daleko manje nego sto deluje (moment inercije sa promenom dimenzije u pravcu opterecenja raste na kub, a poprecno na prvi stepen).

Najveci ti je problem da imas sto je moguce vecu distancu na kojoj ces povezati horizontalne i vertikalne profile (sto je moguce vece horizontalno rastojanje izmedju srafova u pravcu pruzanja konzole).
Al ko sto napisa feniks, navataj nekog masinca da ti to izracuna.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

феникс wrote:То питање се поставља неком машинцу-конструктору а не столарима-аматерима :reta:
Navikao sam da imamo ovdje dosta strucnih odgovara iz raznih oblasti pa zasto ne I iz masinstva.
User avatar
Trale
Šegrt
Posts: 37
Joined: 07 Jul 2013 18:19
Location: Trstenik

Post by Trale »

Nece to moci kako si planirao, konstrukcija nemoze da ide vertikalno ut zid, tj moze ali ja se nebih igrao sa takvom konstrukcijom i opterecenjem koje planiram. Takodje je dubina police odd 1m sa onakvom vezom opasno slaba.
Konstrukcija bi trebala biti poput trougla, a same police da imaju vezu i u prednjoj i zadnjoj vertikalu.
Gledaj da za konstrukciju nabavis neki ozbiljni U profil ili ozbiljniju kutiju.
Ako uhvatim vremena ovih dana uradicu ti neku skicu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14969
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Davno je bilo kad sam zadnji put racunao neku konstrukciju, tako da se ni pod razno ne bih usudio da to sad radim.
Ali... izmislili ljudi programe :)

Daklem, konstrukcija je sledeca, posto je bio zahtev da se moze stelovati visina pojedinih polica:

Image

Profili 100X50X4
Ploce kojima se horizontalne konzole povezuju za stubove: 200X100X6mm
Ploce bi mogle da budu i kvadratne za zarubljenim jednim uglom, recimo 200X200X6 sto ne bi znacajno zauzelo prostor a pojacalo bi konstrukciju.
Srafovi kojima se povezuju sbtubovi, konzole i ploce: M12
Rupe za srafove su busene tako da im se ivica nalazi na 1mm od zaobljenja profila.

Za potrebe simulacije, stub je prisrafljen samo na dnu i na vrhu, u stvarnosti bi ga trebalo prisrafiti na recimo svakih pola metra (ne zbog stuba, vec zbog zida).

Svaka konzola je opterecena sa 2500N (to ce reci malo preko 250Kg)

Celik za profile je standardni konstrukcijski, doduse pa USA standardu al trebalo bi da je isti i kod nas (ASTM A36), zatezne cvrstoce 400MPa odnosno krutosti 250MPa
Radi jednostavnosti stavio sam da su i srafovi od istog materijala, iako su oni sigurno cvrsci.

Evo ih rezultati
Opterecenje: Najvece je oko 66MPa, sto je daleko ispod 250 koliko je krutost materijala.
Ako se koristi zarubljena kvadratna ploca max opterecenje je 60 MPa.

Image

Promena dimenzija: najveca je naravno na kraju konzole, i iznosi oko 1.6mm (za zarubljenu kvadratnu 1.3mm)

Image
Upravo to, samo sto nije jedan stub vec pet pa to dodje oko 540kg po stubu.
Ja sam racunao za 4 stuba, posto si toliko prvo napisao.
Tj 900 Kg se nalazi na svakoj "polici", pa kad to podelis sa 4 dobije se 225Kg, sto sam zaokruzio na 250 kao opterecenje po svakoj konzoli.

E sad... programi su lepa stvar, ali sa njima se jos ucim, pa bi bilo vise nego pametno da ovo ipak das nekom masincu da pregleda.

Jos jedna ograda, ovo je simulirano za ravnomerno rasporedjene police. Ako se premeste tako da su recimo dve blize a druge dve udaljenije jedna od druge racunica se menja. No menja se opterecenje samo na stubovima, konzole i vezne ploce ostaju isto opterecene. Jos jedan razlog da stubovi budu prisrafljeni za zid na recimo svakih pola metra visine.

Opet nikako ne bih preporuci da ta razlika bude drasticna, posto ce sigurno nekome pasti napamet da natovari koliko god moze da stane po zapremini, ne vodeci racuna o kilazi.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Hvala profesore, ja sam vec odradio sve od kutija 80*40*3mm nisam konsultovao masinca vec komsiju bravara koji ih je i pravio.
E sad zbog neke sigurnosti stavio sam pet stubova od 2m, na svakom po 3 nosaca duzine 90cm. Kacicu ih na 5 mjesta po stubu za zid.
Trenutno je sve na farbanju. Kacimo ih sledece nedelje pa javljam kakvi su rezultati pod opterecenjem.
User avatar
hkruno
Precizni šegrt
Posts: 51
Joined: 08 Aug 2011 12:48
Location: subotica

Post by hkruno »

ja kuci imam skoro pa slicno ovome samo sto je meni sirina ,odnosno dubina 60 cm,od obicnih cevi od dva cola zavarene na ravno ,sa blagom kosinom na gore i evo to mi drzi vec 6-7 godina,a na njima stoji i po 300 kg po polici
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ne bih da se pravim mnogo pametan, ali mislim, s'obzirom na ono sto sam vidjao po industrijama, da je to lose resenje i manje prakticno i da roba treba da stoji na paletama, da bi se mogla lakse pomerati viljuskarom ili kolicima za palete po potrebi. A sad... svako ima neki svoj rezon i nije duzan meni da polaze racune, ali nadam se da se slazete da je sama organizacija posla vrlo bitna.
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Posto su ti stelujuce konzole od 1metra,dali mislis kada naredjas prvi sloj dasaka na podu da za sledeci nivo konzole stavis na naredjane daske pa sve tako redom da konzole leze i pritiskaju donje naslozene daske ...
Ako mislis da ce konzole pricvrscene kao na slici na toj sirini izdrzati teret ti probaj pa nam javi...AKO DODJE DO NEKE DEFORMACIJE TI NAPRAVI PRAVU POLICU GDE CE TI KONZOLE BITI PRECKE...
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
Post Reply