Potreban savet - molim za pomoc!

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
zokidolovac
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 19 Feb 2014 20:45
Location: Dolovo (Pancevo)

Potreban savet - molim za pomoc!

Post by zokidolovac »

Postovani majstori!

Planiram za par dana da pocnem sa gradnjom jedne nadstresnice - trema (na jednu vodu - uz zid kuce). U nedoumici sam kako da vezem nosecu gredu za diz kuce jer je vec uradjena demit fasada (stiropor 8cm+lepak za vezu stiropora+lepak, mrezica, bavalit...). To je sve blizu 10cm. Ne bih da 'ukopavam' nosecu gredu u fasadu, jer cu morati posle jos za svaki rog (a ima ih 10), da 'ukopavam' mesto gde naleze na tu gredu....Kazem ne bih, ako ne moram :) Pretpostavljam da je glupost vezati gredu preko fasade pomocu navojnih sipki. Planiram da to bude greda 12x10. Nadstresnica je 7x3,3m sa pokrivkom od brodskog poda 19mm i tegolom (prilicno laka konstrukcija u odnosu na crep).....Da li je neko imao slicna iskustva? Svaki savet je dobrodosao...

Hvala svima unapred na odgovoru
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14949
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

I mene zanima kako se to resava, ali jedno od "prostih" resenja koje mi je palo napamet je da gredu ustvari oslonis na par stubova (recimo da za 7 metara raspona bude dosta 4 komada, mada je verovatno dosta i 3).
Na taj nacin, veza sa kucom/fasadom je samo da ne "pobegne" a glavno opterecenje nose stubovi.

Drugo resenje koje mi pada napamet je da se za gredu prvo poveze nesto tipa OSB ploce. Onda nju vezes za kucu a ona ima veliku povrsinu i moze da se poveze gomilom srafova/tiplova, tako da se opterecenje rasporedi, a pritisak na fasadu ne bude preveliki ni u jednoj tacki.

A i ja bih voleo da saznam kako se to stvarno radi, tj. kako bi trebalo.
User avatar
zokidolovac
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 19 Feb 2014 20:45
Location: Dolovo (Pancevo)

Post by zokidolovac »

Meni je palo na pamet da postavim distancere na svaki metar npr... Distanceri bi bili npr 250mm duzine, debeli koliko je fasada. Znaci, ideja je da 'iskopam' samo mesta za distancere pa da se greda preko njih stegne za zid. Ali da li bi greda ostala ravna kada se na nju nakace svi rogovi ili bi 'krenula' malo ka dole...Nisam pametan...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14949
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako ih stavis na metar, i gredu lepo prisrafis za njh, nema greda kud. Al si time totalno poremetio izolaciju.
User avatar
zokidolovac
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 19 Feb 2014 20:45
Location: Dolovo (Pancevo)

Post by zokidolovac »

U kom smislu poremetio? Greda se vezuje u zoni oznad ploce...Iznad ploce imam jos 2 reda giter bloka, to nije stambeni prostor ako na to mislis...Samo tavan.
Izolacija je tu kao sminka :) Jedino da si mislio na cvrstocu, ali mislim da ni to nije problem..
User avatar
trnac
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 23 Sep 2015 19:30
Location: Zagreb

Post by trnac »

Vjerojatno nisam jedini koji si ne može predočiti o čemu pričate. Zoki, ako nije problem, stavi koju sliku. :prsgore:
User avatar
zokidolovac
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 19 Feb 2014 20:45
Location: Dolovo (Pancevo)

Post by zokidolovac »

http://www.filedropper.com/ankerisanjegrede

Evo crteza u PDF-u da bude jasnije. U drugoj varijanti izbegao bih usecanje fasade celom duzinom, vec samo na 5-6 mesta gde su distanceri. Takodje, izbegao bih usecanje fasade za svaki rog...
Jedino sto je u prvom slucaju greda celom povrsinom priljubljena uz zid i sigurno je spoj mnogo cvrsci....Ako neko ima neki drugi predlog ili misljenje, sve je dobrodoslo..
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14949
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Izolacija tavanskog prostora nije samo sminka. Toplota prirodno uvek ide gore, i gubici kroz krov i tavan su veci nego kroz zidove.

Sto se tice cvrstoce... deluje mi da je velika poluga (10cm), na relativno malom osloncu (12 cm).

Ako bih isao na ovakve distancere, pre bi ih okrenuo da stoje vertikalno, a ne horizontalno. Daklem da tih 250mm bude uspravljeno. Smanjis polugu (odnosno povecas krak koji tebi odgovara), i imas vise prostora za srafljenje grede u distancer i distancera u zid.

Posle distancere koji vire ispod grede malo nasminkas, tipa lepo ih ofarbas, ili stavis neku dasku preko svakog, profilises je... koliko da pokrije ivice usecene fasade koje ce tesko ispasti lepo knap i ravne.

Nesto ovakvo:
Image

Ili cak sa duzim distancerima (ovde su 45cm)

Image

Krajnji izgled sa maskama
Image

Sad tu jos mozes i da ubacis neko osvetljenje... sta ja znam... (lakse srafiti za dasku nego za fasadu).
User avatar
zokidolovac
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 19 Feb 2014 20:45
Location: Dolovo (Pancevo)

Post by zokidolovac »

Zanimljivo, nije mi palo na pamet ovo....deluje sasvim pristojno! Hvala puno. Ucrtacu ovo kod sebe, posto imam 3d model, pa cu odluciti da li ovako ili direktno greda na zid!

Hvala jos jednom na trudu!
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Mišljenja sam da bi ti bilo najpametnije napraviti totalno odvojenu konstrukciju jer ako se počne kopai i uništavati postojeća fasada uvjek postoji mogućnost nekog curenja vode mislim kišnice ispod završnog sloja fasade i uništavanja same fasade a i dovođenje vlage u unutrašnjost objekta.

Opet velim svoje mišljenje nemora značiti .

Napravi konstrukciju sa po 3 stupa napred i natrag koji su povezani nosivom gredom na koju idu ovi poprečni rogovi na koje stavljaš pokrov a sve skupa učvrstiš kosnicima i na podu te terase ubušiš nosač za nosive stupove i ušarafiš ih.

Hendikepiran sam jer se neslužim tim nekim programima za crtanje pa ti nemogu nacrtati kako točno mislim.

ALI se nadam da me kužiš.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Letos sam napravio takvu nadstršnicu samo je moja bila dimenzije 13,3 x2 m. Problem je bio sto sam uz zid kuće od stiropor fasade imao dimnjak pa noseća greda nije iz jednog dela već sam morao vagres crevom da prenosim nivo. Stubove sam postavio tako što sam izbušio rupe u betonu, nabio ankere od gvožđa fi 20 mm i na te ankere nasadio noseće stubove sa rupom u sredini. Imam ukupno 5 stubova na dužini pored kuće i na njih noseća greda. Stubovi nisu na samom početku nfgo počinju od 80 cm. Ne znam kako ovo da ti objasnim. Posle sam stavio i kosnike, pojante ili ne unam kako ih već zovu. Stubovi su učvršćeni za kuću isood fasade u temelj gde jevstavljen kulirplast bez stiropora a sam temelj je visok oko 1 m. Bajpre sam ušrafio komade bulove grede u temelj kuće sa po dve navojne šipke. Te bulove grede sam postavip vodoravno ispod sam fasade na temelje i u njoma izbušio rupe burgijom od 35 mm za klap šarke a posle metalni tipli u temelj pa navojna šipka, pa šajbna i komačno matica ušrafljena cevastim ključem 19. Ti komadi bukove grede su prethodno obrađeni na abruhteru da budu u nivou sa fasadom odno neki mm deblji. Noseće stubove sam bakon nasađivanja na ankere ušrafio za te bukove grede i to je to. Rogove sam kasnije postavljao do ivice noseće grede koja je do strane kuće i tu je ostala praznins od olo 5 mm. Rogovi su tu zasečeni pod uglom, to se caljda podrazumeva. Na njih krovne letve i trapezninlim plus ona limena uvala do fasade. Samo sam oko dimnjaka morao da zalivam silikonom jer do kuće uvala ne pusta vodu.
Valjda si me razumeo šta sam rekao. Ako ti je temelj nizak...e onda odvoj noseće stubove 10-ak cm od kuće pa postavi kosnike i između nosećih stubova i rogova. Ovo je normalno carijanta ako ti prostor dozvoljsva da napravid veliki pad na krovu a ne kao kid mene 10%.
Akp nemaš visok temelj, a nemaš ni mogućnost za veći pad e onda si ga zagulio...
Pozz
Ps kucam na mobilnom a to je robija...a još veća je robija ispraviti greške pa se zato izvinjavam.
Last edited by saša on 15 Nov 2015 19:13, edited 1 time in total.
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

U svakom slučaju bilo bi poželjn malo odvojiti cjelu konstrukciju od fasade radi sačuvanja same fasade jer je skupa a i ako voda ima negdje da uđe u tu fasadu napraviće popriličnu štetu tokom vremena.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14949
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sasa. to se u principu svodi na ono sto sam prvo predlozio kao resenje, to jest da se postave nezavisni stubovi, sto mislim da je najbolja varijanta.

Ne vidim neku potrebu da se ti stubovi srafe za kucu. Zamisli da istu nadstresnicu pravis na 10 metara od kuce, kao potpuno nezavisnu konstrukciju. Ni tad ne bi imao zasta da je povezes u nivou na metar od zemlje, ili gde god, a ona bi sasvim lepo stajala sama za sebe.

Jedino sto tada treba odraditi drugacije je da veza pokrivke nadstresnice i fasade bude "elasticnija" tj. da moze da isprati nezavisno pomeranje nadstresnice u odnosu na kucu. To nece biti ne znam koliko, reda santimetar-dva max, samo limeni opsiv ne treba povezati i sa fasadom i sa pokrivkom na nadstresnici, vec samo sa fasadom, prepust ide dovoljno daleko preko krovne pokrivke na nadstresnici, ako se nadstresnica pomakne par cm od fasade i dalje kisa nemoze da prodje posto se sliva preko opsiva... (nacrtacu ako nije najjasnije)

Ima da se kupi nosaca za stubove, koje utiplujes u beton (stazu pored kuce), na njih postavis stubove, na stubove postavis gredu, kosnici ili kako vec hoces da izgleda konstrukcija... Jednostavno ko da pravis nadstresnicu koja je potpuno nezavisna od kuce.

Na tom rasponu od 7m, ni razlika u ceni nece biti ne znam kakva. To je reda 4 stuba puta recimo 3 metra ili koliko je vec visoka nadstresnica. U ukupnoj investiciji mislim da je to zanemarljiva stavka.
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Mbole, sve sam razumeo ali ja nisam imao mesta da odmaknem stubove od fasade a po svaku cenu sam hteo da zaštitim fasadu od bušenja...
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14949
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa ne moras da ih odmaknes ni da busis. Sta stubove briga sto su na 5mm od fasade?
ILi ja nesto ne pratim?
Post Reply