kako popraviti prozorski mehanizam

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
Stefan

kako popraviti prozorski mehanizam

Post by Stefan »

Pokvario sam prozor (nije bitno kako) i sada mu mehanizam ne radi, kvaka se samo okrece potpuno u krug, ali se nista ne desava, prozor ne moze da se zatvori, prozor je drven, nemam pojma sta drugo da napisem o njemu, posto su mi svi prozori isti, da li neko zna kako ovo da popravim?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Stefan wrote:Pokvario sam prozor (nije bitno kako) i sada mu mehanizam ne radi, kvaka se samo okrece potpuno u krug, ali se nista ne desava, prozor ne moze da se zatvori, prozor je drven, nemam pojma sta drugo da napisem o njemu, posto su mi svi prozori isti, da li neko zna kako ovo da popravim?
Za pocetak kako izgleda prozorski mehanizam :)
Posto pises da se samo "okrece u krug", pretpostavljam da je u pitanju mehanizam gde na otprilike pola visine prozora imas "kvaku", koju okrenes na jednu stranu kad zatvaras a na drugu kad otvaras prozor. Pri tom okretanju, na vrhu i dnu prozora se izvlaci ili uvlaci po jedna sipkica.

Takav mehanizam (naravno ako sam pogodio o cemu se radi), moze da bude postavljan na par nacina. Moze da bude ukopan u bok prozora, ili postavljen ispod lajsne. Prvi slucaj je manje vise jednostavan i svodi se na odvijanje mehanizma i zamenu novim. Drugi je vec malo komplikovaniji posto nije bas jednostavno skinuti tu lajsnu a da se nista ne osteti.
Ne bi bilo lose da posaljes slikicu prozora.
User avatar
Stefan
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 29 Oct 2007 20:34

Post by Stefan »

Evo slike prozora i mehanizma, nisu bas najbolje, ali moze da se vidi sta treba,
Image

Image

ako treba da se kupuje novi mehanizam napisi gde ja to mogu da nadjem, a ako treba ovaj da se popravlja napisi sve sto treba
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovo je jednostavnija varijanta, to jest mehanizam ti je lako dostupan.
Prvo otkaci kvaku. Obicno ima par srafova koje odvijes i onda je jednostavno izvuces napolje (ne vidi se na slici a ja sam ipak stolar amater, a ne vrac pogadjac :)
Onda poodvijaj srafove koji drze mehanizam za bok prozora, i ceo mehanizam izvuci napolje.
Pregledaj da li je nesto polomljeno (verovatno jeste posto se kvaka okrece slobodno, ili kvaka ili nesto u mehanizmu). Ako ima loma, neajjednostavnije je kupiti nov mehanizam. Ponesi stari sa sobom za "mustru". Ima ih na NBg buvljaku.
User avatar
Stefan
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 29 Oct 2007 20:34

Post by Stefan »

Hvala ti puno, spasao si me:D
Post Reply