Problem sa postavljanjem police tj. tiplova

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Problem sa postavljanjem police tj. tiplova

Post by rsinisa »

Nije baš stolarsko pitanje, ali se stolari, verujem, često sreću sa problemom postavljanja police na zid. Imam jedan problem, pokušaću da budem što kraći.

Pre 2 dana me drugar zamolio da mu montiram neke police na zid pomoću klasičnih vinkli na zid od pune cigle. I dodjem ja, izmerim, izbušim zid sa 8 mm, guram negužvajuće tiple u rupe, medjutim već tu se videlo da su neke tiple labave. Probam da ušrafim, ali ni jedna tipla ne drži, okreće se. Odemo kupimo 10mm tiple, uguramo njih, većina je ušla tesno, ali kod zavijanja opet počnu da se okreću. Tad mi drugar reče da je to stara zgrada i da se zid kruni. Vidim ja da imam veliki problem, i setim se da probam sa drvenim tiplovima, pogotovo što je na zidu stirpor od 2 cm sa luftom od 1 cm do zida zbog lepka, pa mogu drvene tiplove da poravnam sa zidom. I napravim ja letvice 12 x 12 mm sa namerom da odeljem na meru za svaku rupu, počnem da guram šrafciger u rupe da izmerim dužinu i osetim pod šrafcigerom da su rupe blago rečeno čudne - neke do jednog momenta imaju veći prečnik pa se smanjuju, neke su maltene konusne itd, itd, kao da su bušene sa raznim burgijama. U 2 rupe (od 9) letvica je ušla bez deljanja što znači da je rupa oko 17 mm ! Sve u svemu, ubacim ja par tipli, izbušim pilot rupu, ali su prilikom šrafljenja neke tiple popucale na početku, valjda zato što prvih 3 cm doslovno visi u vazduhu, nije u zidu već u stiroporu.
Sve u svemu, nisam uspeo ništa da uradim pa mi treba savet kako da postavim te police. Prva ideja mi je bila da tiple ugipsujem, ali to rešenje zahteva kvašenje rupa vodom (bar su mene tako učili) sa čime se drugar ne slaže jer je to relativno sveže polikolorisano pa će ostati fleke od vode i prljavštine koja će se slivati iz rupa.
Druga ideja mi je da se nekom drugom masom te tiple učvrste u zid, ali ne pratim baš nove gradjevinske materijale i sl. pa ne znam da li postoji neka takva smesa. Ono što sam video je da Ceresit ima neke lepkove, možda bi nešto od toga pomoglo?

Svaka ideja za rešenje problema je dobrodošla jer sam ja ostao bez ijedne. Hvala unapred.

Pozdrav.
Sinisha
Last edited by rsinisa on 29 Apr 2015 09:58, edited 1 time in total.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Ja sam isto jednom imao sličan problem. Riješio sam sa nekim posebnim dvokomponentnim ljepilom u tubi poput silikona. Miješa se samo na samom izlazu, s tim sam zapunio rupe, i zašarafio šaraf nakon nekog vremena ( piše u uputstvima) , kad je stvrdlo ne miče nikamo
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Ја сам за вешање кухињских елемената на зид од непечене цигле направио дрвене типле од дршке од метле (буковина) које сам обрадио да имају врх за набијање у рупу а на другу страну сам набио парчиће цеви (што би код тебе било дебљина стиропора + размак до цигле).
То не може да пуца а држало је висећу кухињу пуну порцелана
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
IvanR
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 10 Jan 2014 14:24
Location: Knjazevac

Post by IvanR »

Imas i one staklene ampule sa epoksijem unutra (hemijske tiplove za ankerisanje ili kako li ih vec zovu) vidjao sam wurth i fischer al ne mogu sad da ih nadjem u nekoj online prodavnici.
Nemoj silom,uzmi veci cekic.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

Ja sam imao sličan problem prilikom kačenja lavaboa u kupatilu. Zid je od šupljeg bloka. Problem sam rešio sa Sika ankerfix-om i drži ko sumanut. http://srb.sika.com/sr/solutions_produc ... 01107.html
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

wurth...
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Mislim da gips pomesan sa peskom moze da resi problem. Ubacis malo te smese u rupu i odmah tipli. Nakon sto se stvrdne mozes da srafis.
Last edited by ivanob1 on 29 Apr 2015 23:10, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Na osnouv opisa kako izgledaju rupe, bojim se da imas malo ozbiljniji problem.
Koliko sam ja shvatio ti imas redom:
polikolor
stiropor
vazduh
i sad ono sto...
sipljivi matori malter, koji ume da bude ozbiljno debeo
pa tek onda tamo negde ciglu.

Drugim recima, bojim se da ti do cigle nisi ni dobacio.

Druga varijanta je da si bas potrefio u razmak izmedju cigli, gde je opet matori sipljivi malter.

E sad... kako to "napasti".
Sta god radio, verujem da ces morati da busis prilicno duboko, da bi to "nesto" imalo za sta da se uhvati i drzi policu.
I naravno da c ei tipl morati da bude odgovarajuce dugacak. Po tvom opisu, nesto reda 10-tak ili vise santimetara duzine.
Posot imas 3cm stirpopora i vazduha, pa verovatno iza toga jos najmanje 2-3cm kilavog maltera, i tek nakon toga ciglu. Drugim recima, tipl od 10 cm je samo 4 cm u cigli.

Moderna hemija daje rezultate, samo bojim se da ti se nece svideti cena.

Jedan od trikova je da oko tipla namotas vatu, umocis u vrlo retko zamesan gips, i sve zajedno uguras u rupu.

Da bi naprskao vodom unutar rupe pre ubacivanja a da ne prospes po zidu, koristi spric. Oko rupe, zalepi lakirersku traku, tako da ispod rupe trakom uhvatis neku kesu, u koju ce eventualni visak vode da ode.

Usput, objasni prijatelju da kad vec kmeci da mu se ne osteti farba na zidu, mogao je i da razmislja da nesto sto hoce da okaci na taj zid ne moze da "visi" na stirpopru.
Imate ogromne sanse da taj stiropor pukne na mestu gde se polica oslanja.
Tako da od njegovog lepog polikolora nece ostati ni l.
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Post by rsinisa »

Hvala svima na odgovorima, prosledio sam drugaru sve opcije pa neka odluči šta mu pasuje.

@mbole
Å to se tiče striropora i kačenja police, predočio sam mu probleme i on je trebalo da odradi nešto da se vinkla ne oslanja na stripor, medjutim nije, i tražio je da postavimo direktno jer opterećenje neće biti veliko, a ja nisam hteo dalje da se ubedjujem sa njim.

Å to se tiče zida, ima tu i cigle, videlo se pri bušenju, ali si u pravu da je to trenutno jako malo u cigli. Koji god način odabere, sleduje još bušenja u dubinu, nema druge.

Hvala svima još jednom.

Pozdrav.
Sinisha
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kakvo god da bude opterecenje, ti treba prvo da tu policu pritegnes srafovima koji su uhvatili za tiplove u zidu, a pritezes preko stiropora, i iza stiropora je rupa.

Tvoja volja, samo nemoj da na kraju ti ispadnes kriv sto je njega mrzelo da uradi svoj deo posla kako treba (ili je po starom dobrom obicaju: ma izdrzace to :))
Post Reply