Problem sa "češalj" glodalom

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
pgale
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 16 Feb 2012 10:45
Location: Trebinje, Republika Srpska

Problem sa "češalj" glodalom

Post by pgale »

Imam "češalj" glodalo. Novo. plaćeno oko 100 evradi.
Image
Radim sa daskom debljine 27 mm, pa sam jedan od pet kosih noževa ukloni jer je tako u napisano
Podesio sam visinu tako da spojene daske budu ravne, nema "zuba"
problem je da ne može da "uđe do kraja", da prostite na izrazu, daska u dasku.
Radi se o jelovini.
Primijetio sam da je rez prilično "runjav", priolazio sam po 2-3 puta, šmirglao, ali ne ide kako sam mislio da treba,
ostane taj nespojeni dio kao na slici
Image
Uz glodalo su došle i nekakve podloške, debljine 0,1 i 0,05 mm koje se mogu postavljati između noževa
Ima li neko iskustva sa ovakvom napravom
Lijep pozdrav
User avatar
pgale
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 16 Feb 2012 10:45
Location: Trebinje, Republika Srpska

Post by pgale »

Izgleda da sam beznadežni slučaj.
Postavio sam i dodatne podloške od 0,1 mm između noževa jer se tako preporučuje za neke spojeve
ali nisam dobio ništa bolje.
Čak sumnjam i na jelovinu da je ona problem, mada nema logike.
probaću da spojim dvije bukove letve, nadam se da će tada rez biti čist.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5372
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

da li ti je frezer u stolu?
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

sudeci po slici, kantovi nisu pod pravim uglom, pa se zato i ne uklapa kako treba. A cist rez zavisi i od ostrine i brzine glodala.
User avatar
pgale
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 16 Feb 2012 10:45
Location: Trebinje, Republika Srpska

Post by pgale »

Frezer je u stolu. 1900 W. Daska obrađena na dihtu. Mislim da je sve to ok.
Prije toga sam te iste daske lijepilo čelo na čelo i koristio keksove da mi ne bježi gore dolje i ispadalo je odlično
Glodalo je novo. Kupio ga neki dan
Sumnjam da je drvo previše meko i da noževi ne naprave dovoljno mjesta. pa se drvo skupi, šta li već.
Možda i lupam ali mi tako izgleda.
Probao sam da mijenjam i brzinu glodalice od min do max. Uvijek ostaje runjavo. Pa ponovim ponovo 1-2 puta. Pa bude malo bolje.
Polako ali sigurno me izluđuje.
Nabio sam žuljeve stežući stegama ali nema šanse da se spoje idealno
Taj nespojeni dio je vidljiv sa obje strane. Da nije u vinklu bio bi samo sa jedne.
Ja se nadao da će mi ovo ubrzati posao a ispade da sam mogao davno završiti da se nisam ovim čudom igrao :)
Izvinjavam se što sam pisao s'brda s'dola ali kako mi je šta padalo na pamet
User avatar
sizif
Šegrt
Posts: 34
Joined: 19 Oct 2007 14:24
Location: beograd

Post by sizif »

Sudeci po crtezu, lager -deo br.2 je 28mm+6mm=34mm (sirina preklopa je 6mm), zadnje glodalo deo br.4 je 39.1mm-6mm=33.1mm, razlika je 0,9mm koliko i ostane prorez na slici, mozda prebrusiti glodalo 4. na 38,2mm. to bi trebalo da zatvori prorez .
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Možda sa ravnim glodalom nekako skinuti vrhove izglodanog češlja...
Last edited by BILJEŽNIK on 30 Apr 2015 15:40, edited 1 time in total.
User avatar
Drvorad
Šegrt
Posts: 49
Joined: 17 Nov 2013 20:55
Location: Arandjelovac

Post by Drvorad »

Ne vjerujem da bi se skidanjem vrhova mnogo dobilo pošto su bočne strane češlja u konus, samo ostaje prostor u vrhovima. Možda da se skine vodeći ležaj i da se daska vodi uz firung. Tu se može poigrati sa dubinom češlja u odnosu na rame koje ostaje. Idealno bi bilo da postoji još jedno glodalo na vrhu koje skida i drugo rame daske na tačnu mjeru. Treba probati i sa tvrdim drvetom kako ispada češalj, možda čak sam ležaj sabije drvo i pravi problem.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

pgale wrote:Polako ali sigurno me izluđuje.
Nabio sam žuljeve stežući stegama ali nema šanse da se spoje idealno
Taj nespojeni dio je vidljiv sa obje strane. Da nije u vinklu bio bi samo sa jedne.
Na slici se vidi da kant nije u vinklu, znaci da ti glodalica nije dobro fiksirana pod pravim uglom/vertikalno u odnosu na plocu stola (ili se mozda i mrda tokom rada, ili se ugiba radna ploca) i kad ih spajas ti jednu dasku okrenes i ima lufta jer pera ne ulaze lako u utore. I mislim da je to problem, osim ako je fotografija toliko izoblicena da to sto se na njoj vidi nije tako. Uzmi preciznu vinklu i premeri da li je kant pod pravim uglom posle prolaska glodalice, a prekontrolisi i da li su utori i pera pravi od pocetka do kraja. Postoji i mogucnost da ti izmedju svih glodala nije jednako rastojanje, za to i sluze te "podloške, debljine 0,1 i 0,05 mm". Ako je sve to ok, nema drugih razloga da imas problema.
Last edited by Pezzo on 01 May 2015 09:39, edited 1 time in total.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

U uputama piše da se na tom mjestu namjerno stvara razmak od 0,2 mm radi istiskivanja viška ljepila. Ta činjenica u kombinaciji sa nepodešenim kutom glodala u odnosu na stol može stvoriti i nešto veći razmak...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Iskreno receno, sa ove slike, jedino vidim da na sastavu na gornjoj povrsini postoji zazor.
Pri tom, ne znam dal je to povrsina koja je obradjena ovim donjim sirokim nozem, ili nekim od uskih nozeva sa ostricama pod uglom.
Takodje, sto pezzo kaze, ili daske nisu obradjene u vinklu, ili su krajevi odrezani koso pa slika laze.


Koliko "na zdravu pamet" mogu da zakljucim, taj sirok noz se koristi kada zelis da jedna strana bude apsolutno bez zazora, a druga nije bitno kako ce da izadje. Posto je njegov precnik manji od precnika kosih nozeva, on ce skinuti manje, to jest utor ce na tom mestu biti plici.

Na crtezu se neke stvari ne uklapaju. Ako je precnik lezaja 28mm, a precnik kosih glodala 39.5 tada dubina utora nikako ne moze da bude 6.
(39.5-28)/2=5.75
Kvadratni noz je precnika 39.1 pa ce on odrezati (39.1-28)/2=5.55 mm

Tako da ce kad se "sudare" deo koji je odrezao kvadratni noz i deo koji nije odrezan uopste, ostati 0.2mm na delu koji je rezan kosim nozevima (ko sto je napomenuto na crtezu).
E sad, meni ovo na fotki deluje mnogo vise nego 0.2mm.
Takodje u mekom drvetu, trebalo bi da tu ivicu bez problema mozes da stisnes za tih 0.2, ako je toliko veca.
Al deluje sa slike da je vise od toga.

Po meni, ako hoces da dobijes spoj koji je potpuno zatvoren sa obe strane, treba skinuti kvadratni noz i ostaviti samo kose nozeve.
Tankim podloskama se verovatno steluje da se profili lepo uklapaju, posto nozevi nisu perfektno obruseni pa ce jedno pero biti malo vece jedno za trunku manje... Ne vidi se na slici leva strana uputstva, samo naziram da se tu pominju te tanke podloske.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3691
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Na tvojoj fotografiji mi se cini da je donji zub kraci od ostalih i da je cela ploca dobila stomak na gore prilikom slepljivanja.
User avatar
pgale
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 16 Feb 2012 10:45
Location: Trebinje, Republika Srpska

Post by pgale »

Izvinjavam se zbog neaktivnosti ali sam dva dana proveo na selu bez Interneta.
Za glodalicu nisam baš siguran da je u vinklu.
Pričvršćena je na tablu (vjerovatno medijapan) koja se može naći u pakovanjima laminata
I ispod je konstrukcija od špere. Prilično sam to utegnuo, mada ponavljam, nisam siguran da je ok.
Nemam uređaj kojim bi precizno provjerio vinklo noža u odnosu na sto.
Nije mi pri ruci čitavo uputstvo za nož. Kad odem na selo sve ću slikati I postaviti.
Ove podloške se spominju kada se želi "tight" spoj. Å ta je to j.... li pozzz
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3691
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

koriste se kada se želi tesan spoj
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne samo glodalica dal je u vinklu. Da li su daske pre obrade na glodalici obradjene u vinklu (povrsina i ivica)?
Post Reply