Bajcovanje više vrsta drveta

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
IvanN
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 14 Jan 2015 21:03
Location: Niš

Bajcovanje više vrsta drveta

Post by IvanN »

Pozdrav svim majstorima i svim ljubiteljima rada sa drvetom.
Od skora sam krenuo sa izradom kuhinjskih elemenata od drveta koje sam igrom slučaja dobio za dž. (letvice od paleta i drugo sl.otpadno drvo).

Na ovo sam se odlučio zahvaljujući ovom forumu na kom ljudi dobre volje svojim iskustvom ne sebično pomažu i savetuju kako i na koji način napraviti-stvoriti nešto iz ničega, a da i ne govorim o finansijskom momentu koji je veoma bitan u ovim ludim kriznim vremenima, i ono najvažnije što se ne može uporediti sa ničim, a to je zadovoljstvo prilikom rada sa drvetom.

Frontove sam napravio tako što sam ramove sklopio od bukovog drveta, dok su table uglavnom od čamovog i delom od nekog drugog drveta za koje nisam siguran koje je drvo. Zbog ne iskustva, tekstura nije baš najveštije složena, na šta je uticao i problem sa oskudnim materijalom, što bi se narodski reklo "koliki imamo tolikim klimamo".

Molim vas za pomoć oko izbora, zaštite, farbanja i lakiranja. Da li će se bajcovanjem u nekoj meri neutralisati razlika koja postoji zbog različitih vrsta drveta ili bi pametnije bilo premazivanje nekom lazurom?

Kako sam početnik koji je pribavio nešto alata i ručnih el.mašina i kako sam od stanodavca dobio garažu na korišćenje, svaka pomoć i savet bi mi dobro došli i na tome bih vam bio neizmerno zahvalan.
U svoju pamet se uzdaj, s tuđom se savetuj.
User avatar
IvanN
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 14 Jan 2015 21:03
Location: Niš

Post by IvanN »

Evo i slika

Image
Image
Last edited by IvanN on 31 Mar 2015 18:26, edited 1 time in total.
U svoju pamet se uzdaj, s tuđom se savetuj.
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

Svaka čast majstore. Ovo najviše volim kada se od furde napravi nešto upotrebljivo i pritom solidno odrađeno.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Lupi na to bezbojni lak, čemu bajcati? Neka se vidi razlika, bolje nego (uglavnom) neuspješan pokušaj maskiranja. Ovo je odličan i maštovit SSM uradak, tako ga treba cijeniti i ne treba biti savršen. Konačno, to je i glavni smisao SSM filozofije.
Last edited by BILJEŽNIK on 31 Mar 2015 22:21, edited 1 time in total.
User avatar
Draggan
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 01 Oct 2010 23:38
Location: Smed.Palanka

Post by Draggan »

Bajcovanjem mozes neutralisati razliku donekle, ali da ujednacis razlicite vrste drveta u potpunosti, po nekom mom iskustvu je nemoguca misija. Ukusi su razliciti, ali moje misljenje je da u ovom slucaju i ne bi trebao da se trudis da ujednacis, cak naprotiv, ja bih namerno bajcovao razlicito ram i tablicu, imas na netu puno slika takvih kuhinjskih krila u dve boje.
User avatar
Draggan
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 01 Oct 2010 23:38
Location: Smed.Palanka

Post by Draggan »

User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Jako lepo si odradio posao,sad sve to lepo ismirglaj da ne bi dobio neke mrlje ili slicno pri farbanju a na tebi je da biras dal da lakiras bezbojno ili da bajcujes u dve nijanse, a kao sto kolega Dragan kaze bolje je da ne bajcujes da bi dobio isti ton posto je to jako tesko mozda cak i nemoguce :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Stari stolarski trik je da, kad ne mozes da sakrijes nesto, ti ga istaknes :)
Sansa da zaista ujednacis povrsine tablica, to jest da ne bude sareno, je manja nego da sutra dobijes na lotou.

Posto je vec to nemoguce, onda jednostavno istakni tu razlicitost.

Vec bezbojni lak ce dati kontrast, malo zuckastog tona, i naglasiti razliku izmedju bukovih ramova i tablica od cetinara.
Lazura, bajc... ne znam, lazura bas i nije zastita koja bi lepo radila u kuhinji, bajcovanje moze, ali ne vidim cemu? Mislim da ce i ova kombinacija samo lakirana bezbojnim lakom dati sasvim lep "umjetnicki dojam".

Probaj ne par otpadnih komada kako izgleda samo lak, a kako ako dodatno bajcujes.
User avatar
IvanN
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 14 Jan 2015 21:03
Location: Niš

Post by IvanN »

Hvala svima na datim savetima iz kojih sam zaključio ono što mi je i zdrav razum govorio, da je nemoguće da u potpunosti bilo kojom lazurom ili bajcom izjednačim različite vrste drveta, ali sam ipak morao da proverim šta kaže stručnost i iskustvo kao i da postavljanjem ovog pitanja opravdam svoj potpis u poruci.

Dakle, na osnovu predloženog, imam dva izbora, lakiralje bezbojnim lakom ili bajcovanje u dve nijanse (ram/tablica). O tome će, kao i do sada u većini slučajeva, odluku doneti trenutna inspiracija.

Davno sam negde na forumu pročitao članak o pravljenju bajca koji daje boju crne ebonovine, molim vas ako znate nešto više o tome da me uputite. Ako se dobro sećam, pomenuti bajc se pravi tako što se stari ekseri potope u jabukovo sirće, ili tome nešto slično. Izvinjavam se ako ovoj temi nije ovde mesto, ali tema je povezana sa već prethodno postavljenim pitanjem.
U svoju pamet se uzdaj, s tuđom se savetuj.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bajc za koji hoces recept u stvari nije bajc, vec hemijsko jedinjenje koje potamnjuje vec postojece tanine u drvetu. Ime jedinjenja je fero acetat. Recept je prost, potopis bilo koji zardjali celicni ili gvozdeni predmet koji hoces da ocistis od rdje u sirce, i povremeno trlja sa cetkom sa najlonskim vlaknima. Dobices braonkasto crnkastu tecnost, koju procedis.

Efekat ovog bajca zavisi od drveta na kome se primenjuje. Vrste drveta sa puno tanina, tipa orah i kesten ce postati potpuno crne, a drvo bez tanina, kao sto je bor ili jasen ce blago posiveti, i dobiti bolju kao da su dugo stajale pod uticajem spoljne sredine. Nikako ne mozes da koristis ovu hemiju za ujednacavanj boje, posto ce ona jos vse istaci razlike izmedju drveta. Efekat nbije povrsinski kao kod bajca, i ide dublje u ovsinu drveta.

Kod drveta koje nema tanina mozes da probas da dobijes tamniju bolju mazanjem cajem od hrasov kore pre nego sto naneses fero acetat, ali je to lose resenje, koje ne radi lepo.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

IvanN wrote:Da li će se bajcovanjem u nekoj meri neutralisati razlika koja postoji zbog različitih vrsta drveta ili bi pametnije bilo premazivanje nekom lazurom?
Moze prilicno, ali to vazi za one koji imaju praksu i rutinu. Markiraju se tamni delovi krep trakom i bajc se nanese samo na svetlije povrsine, a zatim se odmah skinu trake, zategne dizna pistolja i izjednaci cela povrsina. I pre nanosenja zavrsnog laka mogu doci u obzir jos neke korekcije boje (sve je od slucaja do slucaja), a takodje se nekad koriguje i sam lak radi doterivanja nijanse. Ali to je i za profesionalce ispravljanje krivih Drina i uspeh zavisi od vestine majstora.
Post Reply