Otvaranje stolarske radionice

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

@mbole - upravo tako. Svaki početak je težak, ne možeš znati što će ti sutra biti glavni posao, možda kupaonski ormarići, kuhinje, spavaće sobe, .... treba se isprofilirati.
Kad skupiš iskustva u prodaji, znat ćeš što se najlakše prodaje, pa ćeš prema tome i opremati radionu.
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

ropee wrote:@mbole - upravo tako. Svaki početak je težak, ne možeš znati što će ti sutra biti glavni posao, možda kupaonski ormarići, kuhinje, spavaće sobe, .... treba se isprofilirati.
Kad skupiš iskustva u prodaji, znat ćeš što se najlakše prodaje, pa ćeš prema tome i opremati radionu.
bravo za boleta i ropea totalno ste u pravu
a sto se tice masina uvek treba jos jedna vise
ali sto se tice nekih osnovnih
to je krojac ploca(formatizer)
kanterica(masina koja lepi traku na kantovim ili ivicama)
otprasivac(usisivac za usisavanje piljevine)
moze tiplerica ali nije neophodna za stolarsku radionicu jer kekserica zavrsava posao
o.frezer ako se radi medijapan za obaranje ivica i profilisanje krila
jedna stubna busilica za busenje rupa za klap sarke
i to je to odprilike
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

miloscale wrote:
ropee wrote:@mbole - upravo tako. Svaki početak je težak, ne možeš znati što će ti sutra biti glavni posao, možda kupaonski ormarići, kuhinje, spavaće sobe, .... treba se isprofilirati.
Kad skupiš iskustva u prodaji, znat ćeš što se najlakše prodaje, pa ćeš prema tome i opremati radionu.
bravo za boleta i ropea totalno ste u pravu
a sto se tice masina uvek treba jos jedna vise
ali sto se tice nekih osnovnih
to je krojac ploca(formatizer)
kanterica(masina koja lepi traku na kantovim ili ivicama)
otprasivac(usisivac za usisavanje piljevine)
moze tiplerica ali nije neophodna za stolarsku radionicu jer kekserica zavrsava posao
o.frezer ako se radi medijapan za obaranje ivica i profilisanje krila
jedna stubna busilica za busenje rupa za klap sarke
i to je to odprilike
+ ručni alat, čekići, dlijeta, ručne pile, šarafcigeri,..... mjerni alat, ... ručni električni alat - bušilice, baterijske šrafilice, blanje, ubodne pile, cirkulari,svrdla,glodala.... - ja radim sam pa imam svega po dvoje troje , za radionu + za montažu
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Ma samo napred,sve je to izvodljivo :)

Mašine se kupuju nove ili polovne
nove ima par kuća koje ja lično ne poznajem,ali javiće se već neko
polovne po preporuci kolega,preko oglasa a ima dosta ovih sto prodaju po hangarima,ne znam da ti dam linkove ili adrese ali znam da su svi na netu.
masa mojih drugara je uvezla mašine iz zapadne evrope,ispale su povoljne i dobre.

mislim da je za početak sasvim dovoljno to od mašina(formatizer,kanterica) sve drugo kupovaćeš kada dođe vreme
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

Ne znam koliko ti je pametno odmah toliko ulagati jer nemas nista uhodano. Mozda bi ti bilo bolje da u pocetku uzimas materijal u drvnim centrima odnosno da ti oni rezu i kantiraju pa ako te krene kupis masine i sam to radis.
Da li si ista citao po internetu o stolariji odnosno kako se sta radi? Po forumima se moze puno toga nauciti tako da kreni citati jer otvarati stolarsku radionu sa 0 znanja mi nema smisla.
Za alat ti preporucam da kupujes kvalitetan (plavi bosch, makita, metabo, ako bude puno posla festool).
pitao si koliko kosta dobar stolar. Kao prvo ako je dobar i iskusan onda najvjerojatnije i ima posla pa mu je bolje samome raditi nego da mu netko sefuje i daje fiksnu placu, tak da sretno s tim. Ako nadjes nekoga takvoga tko ce raditi za tebe onda ga i treba posteno platiti jer ne mozes ocekivati da ce mjesec dana raditi za 800-900 eura ako ima puno posla i zarade (15-ak kuhinja mjesecno).
Uglavnom, sretno.
User avatar
žutokljunac
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 13 Mar 2015 06:10
Location: Beograd

Post by žutokljunac »

Hvala svima koji su se uključili.

Pošto ima nedoumica oko toga kako neko bez ikakvog predznanja može da se upusti u otvaranje stolarske radionice, da razjasnim.
Ukoliko budem radio sa Francuzom, onda se otvara radionica, ukoliko krenem sam, onda idem na varijantu izložbenog prostora i kombija. Dakle, radio bih za već postojeću radionicu, s'tim da ne bih samo preprodavao njegov proizvod, već bih imao svoj izložbeni prostor, firmu, svoj... 'ajde tako da ga nazovemo "brand ", zatim kombi i još jednog radnika. Dakle, prodavao bih kuhinje pod imenom svoje firme. Taj radnik bi mi bio jako bitan i morao bi biti iskusan, jer bi me on uvodio u posao. Moj posao bi bio: uzimanje mera, izrada skica, krojne liste, dogovor oko cene, prevoz i montaža. I takav start ( najminimalniji ), nije jeftin kao što se na prvu loptu čini. Traži ulaganje u kombi od 10-tak hiljada, opremanje prostora ( grubo računam oko 5k ), i naravno svoj prostor ( jer sa plaćanjem zakupa, ovo ne bi bilo isplativo ). Tu su još i dobar web sajt, reklamiranje, kancelarijski materijal, i druge sitne stvari.
Ukoliko u posao uđem sa Francuzom, onda se otvara radionica, što je i logično. Mišljenja sam da mi se ortakluk sa njim i ne isplati ( bar ne u početku ), jer je moje tržište ovde, dok je njegovo sasvim druga priča.

Pitanje za Vas ovde. Koga zaposliti ukoliko se ide na varijantu " A ". Treba mi neko ko se neće baviti klasičnim stolarski poslom, jer neće raditi u radionici, ali mora biti iskusan u poslu jer bi se njegov posao svodio na: uzimanje mera, rad u softveru i montažu kuhinje i američkog plakara.
Kada sam se prvi put javio, napisao sam - arhitekta, međutim, on mi u principu ni ne treba, jer taj sigurno ne zna da montira kuhinju ili plakar, a to mi je više od pola posla, tj. u mojoj varijanti najteži deo priče. Gledao sam kada su meni montirali. Tri radnika, više od 8 sati fizike. :) Dakle, arhitekta, 'ajd zdravooo...

Još jedno pitanje. Gde se u Bg nabavljaju povoljni materijali: iverica, medijapan i kaljeno staklo. Da li kuhinja ili plakar kod koje su frontovi od stakla zahteva posebne stolarske mašine ( vidim da mnogi ne rade staklo, a meni je ono možda i najatraktivnije ). Zašto mnogi stolari ne rade staklo? Koja je razlika u ceni kada se kupuje samo materijal i kada se kupuje gotovo isečeno i kantovano po krojnoj listi. Mnogi se reklamiraju tako što napišu da je cena njihovog rada 30% od cene koštanja materijala, ali mislim da je to samo reklama, jer to ne može da se isplati. Možda i može, ako se radi na crno.
User avatar
icman
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2011 10:21
Location: Beograd

Post by icman »

Koji softver za projektovanje planiraš koristiti?
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

Ne znam koliko ti je pametno da ti jedna radiona radi elemente a netko drugi tko nije imao nikakvog sudjelovanja u izradi montira. Arhitekt ti ne treba jer danas vec dosta stolara sami projektiraju.
Za izradu crteza i krojnih lista mozes koristiti sketchup koji ti je besplatan ili recimo corpus koji kosta mislim oko 1500-2000€.
User avatar
žutokljunac
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 13 Mar 2015 06:10
Location: Beograd

Post by žutokljunac »

icman wrote:Koji softver za projektovanje planiraš koristiti?
Ne znam sa sigurnošću. Mislio sam Corpus Pro. Samo sam video da je dobar i da ima dobru podršku na našem jeziku.
nindža wrote:Ne znam koliko ti je pametno da ti jedna radiona radi elemente a netko drugi tko nije imao nikakvog sudjelovanja u izradi montira.
Nžl to je jedina opcija ukoliko se ide bez stolarske radionice.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Kriza je svugdje i ljudi se hvataju za svaku ideju, no otvarati firmu , nabavljati strojeve, biti toliko samouvjeren a ne razlikovati materijal, ne znati sam to izraditi, nema nikakve ni logike ni smisla.

Prvo i osnovno ukoliko želiš pravog majstora dobro ćeš ga platiti, + prostor+ troškovi +alat+.... svodi se na neisplativost.

Nisi prvi na ovom forumu koji je došao sa fiks idejom postati majstor,proizvoditi namještaj, otvoriti stolarsku radnju, uslužno sjeći materijal, mlatiti pare proizvodnjom unutrašnjih vratiju, ..... a da nikad nije radio sa drvom/ivericom/mdf-om,....

Najbolje sjedni za računalo,nađi na internetu modele kuhinja, upoznaj se sa nekim programom za dizajniranje ili plati nekog dizajera da dizajnira tvoju liniju proizvoda, to isto prilagođavaj prema zahtjevima klijenata, a ujedno traži od stolarskih firmi ponude za izradu te to nudi i prodavaj. Uostalom to možeš nuditi i drugaru u Francusku, tako da u startu imaš neki dogovoreni posao, a nove tražiš.
Å to se tiče kupovine materijala, to ti je individualno, sjedni u auto kreni u firme koje se bave uslužnim sječenjem materijala, razgovaraj sa ljudima, dogovaraj uvjete,popuste,.... to nećeš sigurno na forumu riješiti
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
žutokljunac
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 13 Mar 2015 06:10
Location: Beograd

Post by žutokljunac »

ropee wrote:Nisi prvi na ovom forumu koji je došao sa fiks idejom postati majstor,proizvoditi namještaj, otvoriti stolarsku radnju, uslužno sjeći materijal, mlatiti pare proizvodnjom unutrašnjih vratiju, ..... a da nikad nije radio sa drvom/ivericom/mdf-om,....
Nije fiks ideja, veruj mi. Mator sam za fiks ideje. ;) A neću ni mlatiti pare. Slabo ti ko u Srbiji mlati pare.

poz.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

znači kod tebe bi jedan uzimao mjere, drugi bi radio a treći monitrao?
to će jaako teško funkcionirati.
probaj sam krenuti sa stolarijom, raditi kuhinje, ormare i slično, kao što sam već rekao imaš hrpu tema na ovom i na drugim forumima gdje ljudi koji se bave tim poslom sve objasne. ako ti stvarno krene onda otvaraj firmu jer ovako dok ti sve poplaćaš ti nebu ništa ostalo.
User avatar
žutokljunac
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 13 Mar 2015 06:10
Location: Beograd

Post by žutokljunac »

Ne. Ja i još jedan radnik bi radili sve osim proizvodnje, dakle prodaju, uzimanje mera, izradu u nekom programu, prevoz, montažu, dok bi stolarska radionica pravila. Ostalo bi, jer prodajem u svom prostoru, razvozim svojim kombijem i nemam nikakav kredit. Pa i kada otvoriš običnu radnju, ne možeš sve sam da radiš. Treba ti bar još jedan.
User avatar
icman
Precizni šegrt
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2011 10:21
Location: Beograd

Post by icman »

ninja wrote:znači kod tebe bi jedan uzimao mjere, drugi bi radio a treći monitrao?
to će jaako teško funkcionirati.
probaj sam krenuti sa stolarijom, raditi kuhinje, ormare i slično, kao što sam već rekao imaš hrpu tema na ovom i na drugim forumima gdje ljudi koji se bave tim poslom sve objasne. ako ti stvarno krene onda otvaraj firmu jer ovako dok ti sve poplaćaš ti nebu ništa ostalo.
Ovo je u neku ruku istina.
I ja sam mislio da pocnem kao i kolega koji je otvorio temu ali srecom nemam para pa sam ostao sa `podignutom rucnom` ali:

Npr. Ja sam sebi na racunaru isprojektovao namestaj za ceo stan, dobio krojne liste i spisak materijala na jedan `klik`i otisao u firmu da mi to izrezu, iskantuju i sl.
Okruzen sam raznoraznim majstorima koji to jesu i nisu i koji su trebali da mi samo sklope namestaj po crtezima i tu nastaje HAOS.
Jedan radi onako kako je navikao i niti jedan crtez nije pogledao, izmesao/prekrojio ## komada koji su SVI bili oznaceni i svakom se znala pozicija (razmisljao sam cak i kako ce se koji element unositi/ispraviti/provuci u prostoriji i sl).
IZGOVOR: "Nisi ti ti dobro `nacrtao` ili to se tako ne radi." $#@$!!!
Dok sam bio pored njih SVE je funkcionisalo kao podmazano, cim se sklonim ..... $%#%@$#!
Prekinuo saradnju na 1/3 posla dok jos nije bilo kasno

Drugi :) , nije hteo ni da primi `projekat`kada je video da je radjen na racunaru, nego je trazio da on sam `nacrta`... zna on sta sve treba... $#@%$$@@@

Treci :D , nije mogao da poveruje da sam imao `hrabrosti` da ceo stan radim odjednom i kada sam mu se pojavio sa listom od 500+ elemenata umalo ga srcka nije strefila, (%$#$%#$# jak mi majstor)

Epilog: Odvezao materijal kod drugara u neku `radionicu`, razvrstao komade po pozicijama (trebalo mi je dobrih dva sata) i polako....
sam svoj majstor....

E sada ono sto mene zanima (da malo zloupotrebim temu) je da li se vi i koliko oslanjate na projektovanje sa racunarom i koliko se uzdate u te liste koje vam izbace KitchenDraw, Sketchup, Corpus i sl... Jer ja ili nisam naisao na prave ljude ili se stvarno vecina `plasi` racunara. Svi mi vecinom kazu da sami rade proracune `olovkom`ali i da mora biti tu i tamo neka greskica. Meni se nije zalomila niti jedna greska dok sam sebi modelovao namestaj i sve je do sada selo `tip-top` a radio sam maltene prvi put u zivotu projekat tog tipa (Imam 15 godina iskustva u CAD modelovanju ali po drugoj tematici).

Tako da mislim da su sve primedbe na mestu. Ako se radi sa vise ljudi u sistemu UVEK ce trebati neko da sve koordinise i nadzire.
Last edited by icman on 18 Mar 2015 14:37, edited 1 time in total.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

@žutokljunac
kako ti misliš uzimati mjere, crtati, montirati i sve ostalo ako nemaš iskustva sa ničime. Stolarija nije jedostavna kako se čini, samo uzeti mjeru, spojiti 4 daske i gotovo. treba znati koje su granice iverala, šta se može. šta ne, kako se nešto može izvesti, milijon vrsta okova i sve ostalo.

@icman
Nisi naisao na prave ljude.
Ja isto sve crtam u sketchupu i izbacuje mi krojne liste i sve je do sada bilo onako kako sam nacrtao, ako sam se negdje preračunao, moja greška ali nije nijedanput bilo krivo zbog programa.
Post Reply