savijanje drveta, kako?

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
nickme
Precizni šegrt
Posts: 64
Joined: 21 Mar 2013 22:43
Location: Beograd

savijanje drveta, kako?

Post by nickme »

Video sam negde na youtubu da savijaju drvo. Mozda je metar duzine i saviju ga u sredini mozda 10 cm. Cini mi se da se potopi u vodu, vrucu i onda se savije i ostane u tom polozaju.

Konkretno ocu da savijem oblicu od 32 mm, 25 mm i 40mm.
Naravno ne rucno, nego pomocu stega, imam neke velike...



Da li je neko radio to?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Radi savijanja, drvo se pari.

Potrazi steam bending wood
User avatar
nebojsa777
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 27 Nov 2013 00:01
Location: Bratunac

Post by nebojsa777 »

razrezes je po duzini nekom tankom testerom 2-3 reza 20tak cm od kraja namazes lijepkom i stezes preko zeljenog sablona koji si prije napravio(od nekog zeljeznog el profila) ja sam savijao hrast za stolice kad stignem nakacicu slike. sretno
када је труд на нашој страни одсутан тада и Божија помоћ престаје
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Nemora se rezati , drvo se može savijati i močenjem , te grijanjem brenerom sa unutarnje strane radijusa , naravno pažljivo , da se ne zapali . na takav način se savija drvo za oblogu na brodovima
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
nebojsa777
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 27 Nov 2013 00:01
Location: Bratunac

Post by nebojsa777 »

moze i tako, ja nisam pokusavao jer nisam bio siguran da se nece vremenom ispraviti jer stoji samostalno, ne pricvrscuje se kao obloga, a trebalo mi je 12 istih dijelova pa sam se odlucio za ovu varijantu. jesi li ti radio zagrijavanjem,koliko treba da stoji u stegama savijeno.pozz
када је труд на нашој страни одсутан тада и Божија помоћ престаје
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Ja sam radio savijanje vodom i brenerom , no baš za oplatu broda , tako da je nakon savijanja ista začavlana za rebra i tako može stajati sto godina :D .
Ne znam kako bi se ponašala da nakon krivljenja stoji bez ikakvog učvršćivanja , vjerojatno bi imala tendenciju promjena uslijed promjena vremenskih uvjeta :/ .
Ako je potrebno imati neki samostalni zakrivljeni element , onda su tu šablona, tanke letvice , lijepljenje i stiskanje najbolja opcija
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
mr Holz
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 05 Jul 2014 10:10
Location: Skopje , Makedonija

Post by mr Holz »

ropee wrote:Ja sam radio savijanje vodom i brenerom , no baš za oplatu broda , tako da je nakon savijanja ista začavlana za rebra i tako može stajati sto godina :D .
koje drvo se korist i za takve stvari,kad je brod u pitanju?
mozes malo opsirnije celi postupak , kad si vec radio to
naravno ako ti vreme dozvoljava :)
jos ako prikacis i slicice ;)
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Nažalost slikica nemam . Na brodu se koristi više vrsta drva , za oplatu najčešće hrast/ mahagonij u doljnjem dijelu , a nadvodno smreka,jasen ili nešto kvalitetnije .
konkretno naša barka je rađena kombinacija mahagonij, hrast , smreka , nadgrađe hrast , no sve je ofarbano u bijelu boju ,tako da se to izvana ne vidi
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Zavisno koliko ti komada treba.Znam da ljudi koji prave sanke,kuvaju drvo pa ga zakrive na sablonu i to se tako osusi.Za velike serije postoje parionice gde se drvo upari stavi se u kalup i uz pomoc elektricne eregije sa visokofrekventnim generatorom osusi i ostane u toj formi.Na taj nacin se rade Tonove stolce u Ceskoj a postoji par fabrika u Rumuniji.Nekada je to radio Mondus Varazdin u Hrvatskoj.Trenutno u Srbiji postoji jedna firma koja ima tu presu i generator koliko je meni poznato. To je bas zeznut posao za serijsku prozvodnju najvise podseca na duvace stakla i jos uz to je veliko zracenje od tih generatora.Velika je usteda materijala ovim postupkom.Profesor ce me ispravit ako je u pitanju transformator umesto generator.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nebitno kako , bitno je da dobijes VF. Dal je trafo il generator (nije bas najobicniji trafo, al ajd sad da ne idemo u sitnice), sve jedno je ako na kraju imas onakvu struju kakva ti treba.

To sto ti pricas je vec industrija, a koliko sam ja shvatio njemu treba par komada.

Za to, najobicnija kanalizaciona cev ili bilo kakva kutija od spera (samo da moze da istrpi 100 stepeni celzijsa, posto para na atmosferskom pritisku ne moze daima vise), cajnik koji daje paru, ostavis unutra dasku neko vreme (ne pitaj me kolko, nisam to radio, al zavisi od vrste drveta i debljine), stegnes preko kalupa, ostavis nedelju dve, kad ga otpustis on se vrati malo, al malo, i to je to.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3698
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

radmit wrote:Zavisno koliko ti komada treba.Znam da ljudi koji prave sanke,kuvaju drvo pa ga zakrive na sablonu i to se tako osusi.Za velike serije postoje parionice gde se drvo upari stavi se u kalup i uz pomoc elektricne eregije sa visokofrekventnim generatorom osusi i ostane u toj formi.Na taj nacin se rade Tonove stolce u Ceskoj a postoji par fabrika u Rumuniji.Nekada je to radio Mondus Varazdin u Hrvatskoj.Trenutno u Srbiji postoji jedna firma koja ima tu presu i generator koliko je meni poznato. To je bas zeznut posao za serijsku prozvodnju najvise podseca na duvace stakla i jos uz to je veliko zracenje od tih generatora.Velika je usteda materijala ovim postupkom.Profesor ce me ispravit ako je u pitanju transformator umesto generator.
VF presa ima vise u Srbiji. Jedna trenutno stoji a radila je otpreske za stolice :P
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Ja eksperimentalno probao savijanje elemenata za stolicu i na kraju odlucio da ih lameliram jer su manja ulaganja.

Ako ti je mala kolicina najjeftinije ti je sa cijevima od kanalizacije i "zeninim" parocistacem.

Uzmes cijev od kanalizacije i zacepis je sa obje strane.
Sa jedne strane na cepu busis prikljucak za cijev parocistaca i na cijevi odozdolj rupu fi 5-6 za izlaz kondenza.
Sa druge strane na cijevi odozgor busis rupu fi 8-9 za izlaz viska pare.
Drveni elemenat koji grijes treba da stoji na sred cijevi ali da nije zatvoreno ispod njega pa mozes provuci neku zicu ili saraf sa jedne na drugu stranu cijevi da se drvo na njih oslanja.
Naravno bolje je ako tu cijev i necim izolujes.
Drvo paris oko sat vremena i savijas ga bez problema.

Bitno je da proces savijanja i pritezanja moras odraditi veoma brzo tako da dok se drvo grije moras spremiti sve sto ti je za to potrebno. A obavezno rukavice!
Post Reply