Problem sa parketom

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
Zvoncica
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 25 Jul 2014 12:22

Problem sa parketom

Post by Zvoncica »

Ne znam bas da li sam na pravom mestu, ali valjda ce neko znati da mi da savet. Pre par meseci u stanu su mi majstori hoblovali, fugovali i lakirali lamelni parket. Po svemu sudeci parket je bio davno poplavljen i prilicno izvitoperen, mestimicno odlepljen. Nisam se udubljivala u problematiku, pitala sam sta moze da se uradi - rekli su "sredicemo". Posao je bio gotov za tri dana i parket je izgledao super. Mesec dana kasnije pocinje mestimicno suskanje ispod parketa pri prolasku preko nekih delova. Dva meseca kasnije dize se jedan deo (bez prisustva ikakve vode, vlage, prosipanja... brisan je suvom krpom), ispod je klobuk od vazduha, podize se sve vise i konacno puca po fugovanim ivicama, neka dva kvadrata otprilike. Na jos par mesta su se pojavili mali jastucici, tamo gde je odlepljen. Majstori su dosli, popravili taj najkriticniji deo, rekli da parket nije delovao odlepljeno pa ga nisu lepili celog pre fugovanja i da je on sad vrlo labavo vezan za podlogu i pitanje koliko ce izdrzati. Da li iko moze da mi kaze sta mogu da uradim da se makar smanji stvaranje tih vazdusnih jastucica i podizanje? Hvala vam puno!
User avatar
parketar
Majstor
Posts: 272
Joined: 09 May 2009 21:37
Location: Pancevo
Contact:

Post by parketar »

Jedino pravo resenje je odlepiti sve labave lamelice i ponovo zalepiti.Generalno gledano,vrlo cesto je problem sa lamelnim parketom to sto se odlepljuje tokom godina koriscenja.Cak i ako majstor zalepi labave lamelice,niko ne garantuje da se nece odlepiti one pored,koje su do skoro bile cvrste,jer su sad one opet slabije od onog sa novim lepkom.Jedino me cudi da se toliko podize a kazete nema vlage.Treba ipak pozvati dobrog parketara koji ima vlagomer da moze izmeriti vlagu betona.Mozda je ipak neka vlaga problem.
User avatar
penevl
Precizni šegrt
Posts: 93
Joined: 03 Jun 2013 22:15
Location: veliko gradiste

Post by penevl »

Posto vidim da se ovde spominje lamelni parket i problem sa parketom, valjda nisam promasio. Jer i ja imam problem sa lamelnim parketom.

Odlepio mi se parket, pa ako neko moze da mi kaze cime bih mogao da zalepim i koji bi postupak bio da to odradim? Sta raditi sa betonom? Kako i cime lepiti? da li ima neka manja pakovanja tog lepka? http://www.roma.rs/Proizvodi/Parket/Lep ... L-1kg.aspx
Postavio sam slike jer je lakse nego da objasnjenjavam.

Image

Image

Image

Image

Image

A drugoj sobi imam problem sa zizkom, da li treba vaditi celu plocu parketa tj smo tu jednu i kako posle zalepiti jer je bas pojeo i na razlicita mesta.

Image
Image
Image
Image
Image
Last edited by penevl on 24 May 2015 12:48, edited 1 time in total.
User avatar
penevl
Precizni šegrt
Posts: 93
Joined: 03 Jun 2013 22:15
Location: veliko gradiste

Post by penevl »

Jel neko zna da mi objasni?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ono prvo... kupis nov lamelni parket, priblizne boje, zalepis izlakiras i pomiris se sa time da to parce nece nikada izgledati isto kao ostatak.
Ovo drugo, ako je zizak izleteo, akoliko vidim jeste, s oprostenjem: najebo si. Eto ga u svakom parcetu drveta koje imas u stanu.
Dovoljna je jedna zizljiva letvica, cepanica... sta god, da se useli, a onda "svedski sto".
Ako jos nije, otstrani sto je moguce vece parce oko tog koje je pojedeno, i opet: nove letvice, lepljenje lakiranje...

Ne postoje "cas posla", "jeftino i brzo" resenja za ovakve probleme.

Mozda najbolje, nadji iskusnog mastora da ti to odradi. Tad imas sanse da cak uklopi boju parketa pa da se ne poznaje puno.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

lamelni parket možeš vratiti natrag samo trebaš kupiti kvalitetno ljepilo. Naravno, nećeš ga samo tako postaviti, nije to pet minuta posla, no da se. Lagano sve ivice pobrusiti, najbolje tračnom, očistiti ljepilo ili beton odozdola, lagano poravnati podlogu, ako se samo ljepilo skinulo - ne dirati ništa.
Kupi ljepilo za parket, imaš ga i u manjim pakovanjima ( od 1 kg) , i ljepi letvicu po letvicu natrag, ukoliko prelazi veličinu svoje kocke, pobrusi ili pokušaj natiskat, tako da stanu letvice u drugom smjeru. Ovo sam više puta uspješno popravljao, te još ako daš jednu ruku laka preko svega, nema vidljivog popravka.

Å to se tiče drugog parketa i žižka, tu nema nikakvog pogovora, osim da počneš čupat još danas to što je progriženo i da izbaciš iz stana.
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
mrdjenovac
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 14 Aug 2013 17:44
Location: Sabac
Contact:

Post by mrdjenovac »

...lepak, malter, beton, prljavštinu ... šta god da ima na starom parketu skidajte pažljivo sa stolarskim fenom a onda, kao što je kolega rekao, prebrusite sa tračnom brusilicom ... na tako pripremljen nanositi lepak za parket i vraćati na svoje mesto
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Moze i tako sa starim lamelama, samo... Sizifov posao.
Bas tesko ide skidanje starog lepka, treba se lepo namuciti da se sve fino uklopi... Radio sam to davno, negde oko 1.5 kvadrat sam cistio lepio, brusio... pa... reda mesec dana (naravno nisam radio po 8 sati svakodnevno).

Zato sam i napisao da je po meni laksa varijanta uzeti malo novih lamela i samo ih zalepiti. Ako nije bas na mnogo vidljivom mestu, radice.
User avatar
penevl
Precizni šegrt
Posts: 93
Joined: 03 Jun 2013 22:15
Location: veliko gradiste

Post by penevl »

Hvala, pomislio sam da samo ja imam ovaj problem:)ili da se vec pisalo o ovome a ja ne mogu da nadjem:)

kao sto vidim iz vasih odgovora laksa je varijanta da kupim nove lamelni parket,a teza da cistim stari taj sto se odlepio. Ali da moze i to da ocistim pa da nalepim taj stari? i verovatno treba da vidim da li su ovi ostali koji izgledaju da leze da su dobro nalepljeni i ako nisu moracu i njih da odlepim i sve da pakujem..

A skidanje tog starog lepka, na parketu i na betonu je dobar onaj pistolj koji se koristi za skidanje farbe?
A jel mozete da kazete koji lepak je dobar? I kako se radi sa tim lepkovima? da li moram da stavim nesto preko tog lepljenog parketa da bi ga prilepio za pod?I jace prilepilo?

Prepostavio sam da nikad nece biti isto kao pre, ali sam tim se moram pomititi, Nego samo hocu da prekrijem taj beton i da dobro ulepim da se ne odlepi ponovo,a i iz ovih da izbacim zizak.

Kad izvadim parce parketa u kom je zizak, moram ocistiti beton odd starog lepka i prilikom stavljanja novog parceta, one zljebove na parketu moram da isecem i onda stavljam lepak na beton i lepak na parket i uguram ga u rupu? ili se lepak stavlja samo na beton?
Last edited by penevl on 13 Jun 2015 17:37, edited 1 time in total.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

postoji manje pakovanje ljepila za parkete (pakovanje od jednog kg). Očisti podlogu, očisti parket, stavi ljepila na podlogu i slaži lamelice.
Å to se tiče onog drugog parketa, morat ćeš maknuti bočna pera tako da možeš da usadiš parket, namaži ljepilom onda i bočne strane letve .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3691
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Potrazi ovaj u tvojoj blizini
http://www.collanticoncorde.it/
DA bi skinuo stari lepak moras ga zagrejati na 150C ili vise. Svacega ces se nadisati na toj temperaturi.
Oko primene samog proizvoda ces procitati u uputstvu. Zavisi da li ces kupiti jednokomponentni, dvokomponentni,...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Moguce je iskoristiti stari, al ko sto sam ti napisao, to je sizifov posao. Al ako imas dovoljno vremena... zasto da ne. Ceo problem je u skidanju starog lepka, a ko sto ivica napisa..,. nadisaces se svacega. Pa cak i kad ga ugrejes to nije bas "samo manem spahlom i on se skine".

Kao i za bilo koji hemijski prozvod, kako naneti lepak: citaj uputstvo za upotrebu.
Sta god ti mi ovde pisali, pojma nemamo koji ces konkretno lepak kupiti, pa samim tim ni kako se upotrebljava.
Sve sto sam ikada video od lepka za parket nije zahtevalo nikakav pritisak.
Zamisli kako bi neko mogao da ostvari pritisak kad lepi nov parket u celoj sobi? Nikako naravno. Zato su svi i pravljeni da rade bez pritiska.

Kad izvadis parce starog, opet postupas po uputstvu za upotrebu lepka, a tamo pise da podloga mora da bude: cista, suva... bla bla bla... daklem, moras da ocistis stari i sa betona.
Nevolja sa naknadnim lepljenjem je sto je tesko potrefiti tacnu debljinu lepka, da bi se povrsina izravnala. Pa dobijes ili predebelo ili upusteno. Ovo prvo je manji problem, posto uvek mozes da ga obrusis, al ono drugo ume da bude veci, posto onda moras da brusis ostatak i to siroko.

Dal ce se novi parket podici ponovo? To zavisi od toga dal je otklonjen uzrok zbog koga se prvi digao. Ako ti tu i dalje prodire vlaga, "dzabe krecis" dici ce se i taj novi, pa ne znam koji lepak da stavis. Prvo moras da resis uzrok, posle resavas posledice.

Sto se tice zizljaivog, najiskrenije, skini bar pola metra sa svake strane tih letvica sto su pojedene. I nadaj se da je to dovoljno, to jest da se nije zavukao dalje. Inace... eto ga opet dogodine.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Najčešći uzrok podizanja lamel parketa je zaboravljeni otovreni prozor dok kiša pada, dok drugi uzrok - puknuta ili porozna cijev ili spoj radijatora.
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
penevl
Precizni šegrt
Posts: 93
Joined: 03 Jun 2013 22:15
Location: veliko gradiste

Post by penevl »

Ovaj lamelni se digao kao sto je rekao rope, otvoren prozor i kisa..

Pistolj za zagrevanje cu uzeti od prijatelja, on valjda moze da zagreje na 150C. Pa da probam tezim putem, 30 tak lamelnih bi trebao da ocistim :) na betonu kod lamelnog parketa nema ostaci lepka bar mi je taj deo olaksan:)

Ali kod ovog gde je zizak tu ce biti skidanje katrana sa betona vrlo tesko, jer on kao zvaka razvlaci tu ce mi biti problem..

Znam da ce neka pitanja koja postavim da budu glupa :(ali bolje da pitam :)

maricaiivica - ako ga nema kod mene u okolini,gde ga ima u bg?

cime najbolje da razvaljujem parket u kom je zizak i cime da ga izvlacim?

cim sredim mebl na stolicama krecem u nabavku potrbnog alata i materijala za parket:)

Hvala na odgovorima:)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jel taj zizljaiv uopste lepoljen lepkom ili je neki prastari koji je lepljen direktno katranom?

Taj katran je istovremeno i ihidroizolacija, pa to koliko znam treba drugacije raditi.
Javice se neko od kolega ko ima iskustva s tim.
Post Reply