smanjivanje mogucnosti savijanja duzinsko spajanih pdrvenih ploca

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
rushinbrain
Majstor majstora
Posts: 528
Joined: 25 Feb 2008 12:34
Location: zagreb
Contact:

smanjivanje mogucnosti savijanja duzinsko spajanih pdrvenih ploca

Post by rushinbrain »

pozdrav svima

Dali netko ima iskustva sa ovim nacinom sprecavanja savijanja ploca.

ako mi je dimenzija npr 90 x 50 cm debljina 3 cm i nigdje nije ucvrscena postoji mogucnost bacanja

-dali bi sveo to bacanje na mozda minimum ako bi poprecno ufrezao 3 letvice sirine 3 cm i dubine 2 cm kao na slici

Image
greh je stavit saraf u drvo..al nekad su grijesi slatki kao zene :D:D:D
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Da ali treba da ih ufrezaš sa glodalom za lastin rep i da ne lijepiš tu lajsnu jer može doći do pucanja ploče.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

To rade sa ikonama, ali osnovna cinjenica je da drvo treba da bude suvo. Bas je juce na tv bila repriza neke emisije i izmedju ostalog kako se pravi alpski rog. I kazu da po iskustvima drvo mora da se susi najmanje 9 godina :) I sad, mi ovde znamo da diskutujemo o tacnosti obrade u deseti deo mm... sve to mrda i naknadno vremenom, nije to metal.
User avatar
rushinbrain
Majstor majstora
Posts: 528
Joined: 25 Feb 2008 12:34
Location: zagreb
Contact:

Post by rushinbrain »

da al onda mi se vidi taj spoj na boku .

a mislite da nebi to funkcioniralo ovako kako sam ja to zamislio
greh je stavit saraf u drvo..al nekad su grijesi slatki kao zene :D:D:D
User avatar
Fagus Silvatica
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 04 Jun 2009 14:56
Location: Zemun

Post by Fagus Silvatica »

Ja mislim da ne bi morala bi najmanje da ti po visini da bude 5 cm...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3820
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Funkcionisalo bi tako kao sto si ti zamislio, uz male promene. Kao sto je Sasa rekao frezujes glodalom za lastin rep, i ne lepis, ali taj zljeb ne mora da izadje sa bocne strane. Slepis sve poduzne elemente osim jednog, isfrezujes zljeb slep sa jedne strane, isfrezujes nastavak u zadnjem poduznom elementu, i postavis sve i zalepis taj zadnji. Lepak ce uhvatiti letvice samo na toj zadnjoj, ali to nece imati mnogo uticaja, posto ce ostatak da radi slobodno.

No zaboravlja s prva i osnovna stvar, koja se nekada znala. Da bi izbegao bacanje, moras da orijentises godove onako kako treba. Ako ovo napravis od tangencijalno rezane daske, bacice kad tad. Ako najdjes radijalno rzanu, ostace kako treba.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Kao sto je BR napisao, samo ja ne bih stavio levicu knap koliko je sirena slijepljene ploče već 5-6 mm krace. Možeš je slijepiti na sredini, a kad budeš lijepio kant lajsne pazi da ne zalijepiš i letvicu u kanalu.
Post Reply