kačenje elemenata

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
simke
Šegrt
Posts: 38
Joined: 04 Jan 2010 14:54
Location: zagreb

kačenje elemenata

Post by simke »

pozdrav! Radim par ormara koji idu na zid i planirao sam koristiti kačenje na šinu. Ti ormari imaju leđa od lesonita koja su upuštena za debljinu lesonita tako da se ne vide sa boka. Kako se ne radi o kuhinjskim kabinetima nego o ormarima koji idu na zid gdje nema pločica kako rješavate to što će ormari biti malo nagnuti naprijed pri vrhu (za debljinu šine i onog metalnog dijela nosača). Da li nešto podmećete na leđa pri dnu ormara ili nema potrebe za time? U ovakvom slučaju da li je bolje ostaviti šinu u jednom komadu ili je izrezati na dva dijela?

Da li je ovakav način kačenja u ovome slučaju prikladan ili je možda bolje da to napravima običnim L nosačima?
hvala
User avatar
mali perica
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 01 Nov 2011 22:06
Location: zagreb-marija bistrica

Post by mali perica »

...ja osobno sve vjesam svaki element posebno na zid odnosno na L nosace unutar elem. to mi je najjednostavnije i najsigurnije.....to je po mome misljenju najbolje!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14954
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

To se resava tako sto je lesonit ledja uvucen za 10-tak mm (tacna mera zavisi od konkretnog okova) u odnosu na zadnju ivicu boka.

Sinu je uvek najbolje ostaviti u sto je moguce duzem komadu. Da ne bi udarala o zadnju ivicu boka, on se na mestu sastava dva elementa ukopa za debljinu sine.

Ako si vec napravio ormane, jedino ti ostaje da stavljas neke podmetace na dnu, ali to ce biti prilicno ruzno. U tom slucaju bolje stavi obicne L nosace.

Glavna prednost sine, pored lakog stelovanja visine je sto mozes da je srafis za zid na puno mesta. Ako sumnjas da je negde kabl u zidu ti tu preskocis. Puno malih srafova drze mnogo bolje nego dva velika.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

u ovakvom slučaju puno bolje je montaža na L profile , bez šine , jer ukoliko namontiraš na šinu , visit će elementi prema van , a svako podlaganje nije više to to
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
simke
Šegrt
Posts: 38
Joined: 04 Jan 2010 14:54
Location: zagreb

Post by simke »

hvala!
kako sam već napravio ormare pa ne mogu mijenjati koliko su mi leđa uvučena onda ću koristiti L nosače.
Čisto onda pitanje za ubuduće, ako planiram koristiti šinu onda leđa moram uvući toliko da mi sakriju šinu i onaj "kljun" od nosača što viri van?
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

tako je , ako ti trebaju mjere , naći ćeš na internetu na Blumovim , SCH stranicama ... dimenzije za ugradnju
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

Nosači kuhinjskih elemenata i udri, jedna od najboljih stvari ikada napravljena :happy: !!!!, Iskreno šinu nikada nisam koristio niti ću, ali opet, kako kome odgovara...
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

NIKOLAJ 4x60 wrote:Nosači kuhinjskih elemenata i udri, jedna od najboljih stvari ikada napravljena :happy: !!!!, Iskreno šinu nikada nisam koristio niti ću, ali opet, kako kome odgovara...
Od kad sam probao L nosace pokazali su mi se super. Je da sina izgleda jednostavnije i kad ju jednom pokacis idu elementi sami gore, ali opet nekako su mi ti nosaci eto bolji. Kupio ih cijelu kutiju (100 komada bez tiple i euro vijka) i sad ih stavljam i za sto nisu predvidjeni. Super su mi.
Jedino su problem ko sto je netko napisao ako ti bas na tocno tom mjestu ne pase jer je eto tu ili kabel ili ne drzi saraf ili nesto trece. Ima i tome lijeka, ali sina je po tom pitanju bolja.
Makar mi se dogodilo da mi prva rupa na sini koji mora biti zasarafljen da se ne bi vijala sina ne valja pa opet problemi. Tako da svaki put kad nesto kacim na zid se lagano oznojim i uvijek vidim sto problema. Zato i nosim kofer pun raznih tipli i ostalih smicalica kojima doskocim tom problemu :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14954
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sina je u sustini mnogo tolerantnija prema losem zidu nego L nosaci. Iz prostog razloga sto moze da se okaci na mnogo mesta.
Uopste nije bitno da li ce bas krajnja rupa imati sraf. Ako ga ima ona sto je 5 cm od kraja, i dalje ce nositi bez problema.

Inace, L nosaci imaju jak "psiholoski" momenat. U njih idu relativno veliki srafovi i tiplovi, pa svima nama to izgleda kao "ovo koliko je mora mnogo dobro da drzi", a u realnosti 4 srafa 6mm drze mnogo bolje nego dva srafa 12mm.
Sve vreme zaboravljamo da uopste nije problem u samim srafovima, i da dva srafa fi 6mm, mogu da izdrze ogromnu silu. Problem je uvek u zidu. Uvek pre pursti zid odnosno spoj tipl-zid nego sraf (postoje izuzeci, al to su ekstremni slucajevi).

Naravno, puno toga ima u navici, i jednostavno u rutini. Neko ko stalno radi sa L nosacima, kad prvi put uzme sinu da ugradi, deluje mu strasno komplikovano. Prosto receno, ne snalazi se. Al kad jednom udjes u fazon, sve legne na svoje i pitas se zasto ovo nisam koristio ranije.

Jedna od zgodnih stvari sa sinom je sto za nju mogu da se koriste ukucavajuci tiplovi. Postavis sinu gde treba, busis direktno kroz njenu perforaciju, gurnes tipl, zveknes ga dva tri puta cekicem, gotovo.

Naravno postoje situacije kada je L nosac jednostavniji, bolje resenje... pricam o proseku.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Ja sam također pobornik L nosača i češće ih prakticiram nego šinu , mada koristim i jedno i drugo , nekako sam zadovoljniji sa L -ovima . U pravilu dobro drži i jedno i drugo , stvar navike , a i ovisi gdje se i kako montira , šina je zlatna na mjestima gdje je poveći rub pločica ( kad su pločice samo između gornjih i doljnjih elemenata , a L nosači kad se montira na zidove gdje su pločice do vrha , ili ih uopće nema , ili kao u nekim slučajevima poravnate sa zidom ( u primorju čest slučaj u starijim zgradama :) )
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

ropee wrote:šina je zlatna na mjestima gdje je poveći rub pločica ( kad su pločice samo između gornjih i doljnjih elemenata , )
Pa onda staviš element da "sedne" na pločice i priđe uz zid, što je još bolja varijanta, jer onda pločice preuzimaju skoro svu nosivost :stolt:, a ako idu elementi ispod ruba, podbacivanjem parčića lesonita (koje ja uvek pripremim kada idem na montažu) rešavaš razliku u odstojanju...

Opet kažem, kako kome odgovara, ali ja sam emotivno vezan za l nosače, tiple 10 mm i šrafove 6x80,90,100,120... :smejanje::smejanje::smejanje:
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Nikolaj , znam ja to vrlo dobro , odradio sam kuhinja u malo većem broju , nekada smo unutra stavljali vezač ( cokl) pa kroz njega bušili u zid , isto neloša varijanta , samo tehnološki daleko u povijesti :D
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

ropee wrote:odradio sam kuhinja u malo većem broju , nekada smo unutra stavljali vezač ( cokl) pa kroz njega bušili u zid , isto neloša varijanta , samo tehnološki daleko u povijesti :D
I ja sam ih dosta napravio, mada sam jako mali broj montirao. Mislim da sve zavisi od situacije na licu mesta i od zida za kakvo kacenje ces se odluciti. Nije sve jedno da li je prav ili kriv, da li je beton,blok ili pregradni zid od gipsa... Naravno, to treba predvideti pri izradi elemenata, a da li je nacin kacenja noviji ili stariji, ne vidim razlog da o tome treba voditi racuna, bitno je da ne popusti.
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

ropee wrote:Nikolaj , znam ja to vrlo dobro , odradio sam kuhinja u malo većem broju , nekada smo unutra stavljali vezač ( cokl) pa kroz njega bušili u zid , isto neloša varijanta , samo tehnološki daleko u povijesti :D
:prs:
User avatar
Pan
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 20 Apr 2012 23:12
Location: Šabac

Post by Pan »

Pozdrav, svima.

Odavno čitam ovaj sajt i mnogo mi je pomogao, pošto sam hobista, pa nemam baš profesionalno znanje. Ja lično koristim šinu za kačenje visećih elemenata iz razloga koje je naveo i mbole. Pošto vidim da je mbole zagovornik šine i da je koristi, voleo bih od njega da dobijem savet (naravno i od ostalih), kako rešava otvor izmedju zida i dna elemenata, pošto je gornji deo odmaknut od zida 1-1,5cm, naročito kada su krivi zidovi (ugao veći ili manji od 90 stepeni)? Takodje, kada su zidovi krivi, stvara se otvor izmedju boka krajnjeg elementa i zida (ovo je i kod ostalih sistema kačenja). Mene konkretno zanima, da li za resavanje ova dva tipa zazora postoji neko estetski prihvatljivo rešenje za ivericu (u smislu posebne konstrukcije korpusa ili stavljanje nekih ukrasnih traka ili lajsni) ili se sve svodi na uvlačenje nosača u korpus za 1-1,5cm i postavljanje odbojnika? Hvala unapred na odgovoru.
Post Reply