Kako se lepi, spaja ,trakasta smirgla...

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Kako se lepi, spaja ,trakasta smirgla...

Post by zvecanac »

Interesuje me dali neko zna tehnicki postupak spajanja trakaste smirgle...
Na primer sirina trake platnene smirgle 12cm isecenih krajeva pod uglom od 45 stepeni...Kako da se skine granulacija da se dodje do platna i izvrsi profi spajanje beskonacne trake...
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Turpijom za gvozdje.
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Probacu i to ali bojim se da je smirgla neobrusi...
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Brusilicom za metal i zalijepis sintelanom! Posto u kucnoj radinosti ne mozes presovati spoj kao fabrika obrati paznju na to koji kraj trake ostaje gornji, tj. Kad mjesto spoja dolazi na predmet koji obradjuje prvo bi trebalo da nailazi gornji kraj trake pa da sklizne na donji, da rub nebi udarao u obradak.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Uzmi parce vidije pa njime ostruzi. Moze i stara burgija za beton koju malo prebrusis, ili staro istupljeno vidija glodalo koje je za bacanje.
Nisam probao, ali brusilica za metal mi deluje malo preagresivno, odnosno treba biti bas nezan da ne protrcis kroz platno. a i inace je to alatka koju izbegavam kad god mogu :)
User avatar
blazevski
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 30 Sep 2008 22:55
Location: Skoplje

Post by blazevski »

Pozdrav
Ovo pitanje sam postavio dosta odavna ali nisam dobio konkretni odgovor ne mislim samo ovog foruma nego i na drugim .Inace ja sam ih brusio brusalicom za metal(mislim na disku) onu sto je za rezenje sa granicnikom na samoj traci ali koliko pazili dolazi do ostecenja platna .Pokusao sam ih spajati na 45 stupnjeva ali ali fise uspeha sam postigo kada je ugao tupii inace lepiti ih sa neostikom to ne drzi vodu trajace krace nego sa onim brzim lepkovima pokusao sam sa raznih nema neke velike promene beza razlike koliko ih vi presovati jer cim dode do povecanje topline na traci ona ili popusti ili se pokida gde ste radili brusilicom.Ja nisam probao ali su mi rekli da se traka moze obrusiti onim kamenom sto se upotrebljava za ostrenje kose (tako se zove kod nas kada se kosi detelinu ili slicno) Inace pored moih pokusaja trake nabavljam kod jednog tipa koji je to radio u jednoj firmi sto sada to ne proizvodi.Inace traku od 710mm x 100 placam 2,5eura, ali sta je tu interesantno kada ih dobijem obavezno mi napominje da mogu snime raditi tek sutra da se lepak osusi znaci pored presovanje da prepostavimo da ima jos neko vreme treba da se susi .Inace trake su spojenje sa jednom plavom neobicnom traku sirinom od 2cm sto poprecno se nikako ne da pokidati dok duzinski se lako razresi radi se o nesto sto ne mogu naci .Kada imam vremen vremena poslikacu mozda ce neko da prepozna paterijal jer ispod njega vidi se da je premazano lepkom a akojim neznam .Mislim da sam postao i dosadan koliko sam napisao nadam se i ja da cemo doci do nekog resenja .
Pozdrav Blazevski
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Hvala na savetima kolege...pokusacu sve recepture pa koja se pokaze najbolja javljam...
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Jedan moj prijatelj s donje strane traku spajao keper platnom i neostik lepkom i nikada mu se nije kidala. Kako je njegova šlajferica dospela u moje ruke ovih dana ću po njegovom uputstvu raditi i ja pa ću da vidim šta je ispalo...
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
darkoknez
Majstor početnik
Posts: 106
Joined: 19 Jan 2010 23:45
Location: čačak

Post by darkoknez »

kod nas u firmi već godinama unazad primenjujemo sledeću "tehnologiju". krajeve trake preklopimo jedan preko drugog nekih 10 cm. ispod podmetnemo daščicu i ekserčićima pričvrstimo traku (samo malo, ne ceo ekser). zatim odsecamo trake onako preklopljene pod uglom od nekih 75-80 stepeni. trake mažemo neostikom(sintelanom) sa zadnje strane ,kao i dve trake od svilene tkanine od nekih 20 cm širine. prvo lepimo jednu traku(svilenu), utrljavanje paknom, pa ponovo mazanje i lepljenje drugog komada tkanine. do sada nije dolazilo do kidanja ili nekog drugog problema. jedino treba sačekati da se lepak osuši pre stavljanja trake na šlajfericu da ne bi došlo do razvlačenja spoja prilikom zatezanja trake.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Darko koristite li brusne trake na tvrdom papiru ili na platnu?
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Ja radim sa lepkom ya drvo i laneno platno a princip je u sustini isti samo sto ja stegnem stegom par sati izmedju drvenih plocica pa raspustim i ostavim do sutra dan i jos nijedna nije pukla na lepljenom mestu.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
darkoknez
Majstor početnik
Posts: 106
Joined: 19 Jan 2010 23:45
Location: čačak

Post by darkoknez »

platnene trake su u pitanju. ne znam da li bi mogao da se primeni isti proces na papirne.
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Isto lepim i papirne i platnene nema razlike i obe perfektno drze,
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Naiso sam na firmu iz Beograda koja prodaje i lepi profesionalno smirglu po pristojnoj ceni od 15eura po kvadratnom metru za sve vrste granulacija...
narucio sam 3 trake od 115x1550mm sa granulacijom od 60,80.120 za 990din...Po mojoj racunici ispada 60centi lepljenje po traci .Neznam dali smem da navedem ime firme radi koncepcije foruma pa sam ga iz tog razloga izostavio ...
Image
Nestrpliv sam bio da isprobam stonu slajfericu koju smo ja i sin napravili tako da sam eksperentisanje oko lepljenja ostavio za drugi put...Radi precnika valjaka trebo mi je sto tanji prelaz,a za veliku tracnu slajfericu i ja lepim sa pamucnim platnom i drvofiksom ...
Last edited by zvecanac on 02 Oct 2013 22:11, edited 1 time in total.
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Daj kontakt i firmu, to je korisna informacija za mnoge.

Da nije firma u Kumodrazu/Jajincima? Kod njih cesto kupujem smirglu za metal (drze uglavnom Klingspor), a znam da rade i trake. Samo sto nikako ne mogu da zapamtim kako se zovu :) Ranije su imali tezgu na buvljaku, pa radnju u Vojvode Stepe, a sad su u kuci u cini mi se Sljivarskoj ili tako neka ulica, uglavnom sa Sljivom u nazivu :)
Post Reply